Arçelik Split Klima dış ünite Fanı arızası

Banker

Üye
Öncelikle değerli ustalara Merhaba,
Arçelik marka 12000 BT'luk duvar tipi 10-15 yıllık olduğunu tahmin ettiğim eski bir klima bakımdan geçip montajı yapıldı.Kısa bir müddet sonra dış üniteden zaman zaman ses gelmeye başladı.Fanın pervanesi bazen dönüyor bazen dönmüyordu.Bakımı yapan Usta gelip baktığında fan motoru arızalı deyip çekti gitti.Gitmeden önce kondansatör (kapasitörü) çıkarıp attı. Bu klima eski model olduğu için buna uygun fan motorunu ancak eski, çıkma fan motoru bulup takabiliriz dedi.Yeniler uymaz dedi.Daha sonra aradığımda; eski tip fan motoru bulamadığını,ama, yeni bir fan motoru bulup takabileceğini söyledi.Uzun süre beni oyaladı, hala da oyalıyor.Dolayısıyla klima bir fan motoru yüzünden çalışamaz durumda olup kullanamamaktayım.Klimanın elektriksel özelliklerine uygun, ebatsal ölçüleri de uymak şartıyla, yeni bir fan motoru takılamaz mı? Klimanın veya Fan motorunun elektriksel özelliklerini(Volt-Watt,Vs.)dış ünitede nereye bakarak öğrenebilirim? Bu özellikleri belirtip klima parçaları satan yerlerden buna uygun bir fan motoru satın alıp taktırmayı düşünmekteyim.Bu mümkün müdür? Bu, bu kadar zor bir meselemidir ki usta sallayıp duruyor? İnanın becerebilsem kendim takacağım.Değerli görüşlerinizi rica eder, hayırlı işler dilerim.Ergun.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Şahsi fikrim ara sıra da olsa dönen motor sağlam olma ihtimali var. Dış ünite fan motorları ara sıra durup kalkmaktadırlar. Eğer bazen çalışıyor idi ise eski kapasitör arızalanmış olabilir. Eğer teknik işlerden anlıyorsanız yeni kapasitör alıp takın deneyin derim.

Motorun tam arızalı olduğuna kanaat getirdikten sonra motor değişimine gidebilirsiniz.

Yinede motoru yenileyecekseniz bağlantılarını söküp klima malzemeleri satan bir malzemeciden aynısı veya benzer model bir motor temin edebilirsiniz.

Geçmiş olsun.

Not : Elektrik bilginiz yok ise cihaz tehlikeli voltaj bulundurmaktadır. Bilginiz yok ise cihaza dokunmanızı tavsiye etmem.

Bir ikinci durum eğer fan motorunu veya herhangi bir kabloyu sökecek iseniz önceden not alınız ki geri takarken kabloları karıştırmayınız. Sonra içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Serkan Kardeşim, bu kadar çabuk ilgilendiğin için çok teşekkür ederim. Zaten adınızı başka bir forumdan elektronikçi bir arkadaş vermişti, ama ben direkt olarak sizin adınızla mesajıma başlamadım.Forumun diğer üyeleri tarafından her hangi bir yanlış anlaşılma olmaması için. Kafama takılan konu klima çalışıyorken dış üniteden 3-5 dakikada bir gelen ses nedendir acaba? Pervanenin fana bağlandığı milin bilya,burç, vs. arızasından mıdır acaba? Kapasitör arızası böyle bir ses çıkmasına neden olur mu? Yeni bir kapasitör takılırsa sorun çözülür mü?Dış ünite fan motorları ne tür arızalar yapar? Eğer Fan motorunun içinde bir arıza olduğu tespit edilirse bu fan motorunun sökülüp tamiri mümkün müdür? Fan motorunun elektriksel özellikleri dış ünitede nerede yazılıdır? Değerli vaktini ayırıp cevapladığın için çok teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kal Kardeşim.Ergun

sitenizi yeni farkettim, oradan da faydalanacağım, hayırlı uğurlu olması dileğimle.Ergun

klimanızın kablo girişi kısmında barkod etiketi vardır yazar iseniz fan motoru ve kapasitör temini konusunda yardımcı olabilirim

klimanızın kablo girişi kısmında barkod etiketi vardır yazar iseniz fan motoru ve kapasitör temini konusunda yardımcı olabilirim
Teşekkür ederim. Gündüz gözüyle bakıp okumaya çalışayım.

Öncelikle değerli ustalara Merhaba,
Arçelik marka 12000 BT'luk duvar tipi 10-15 yıllık olduğunu tahmin ettiğim eski bir klima bakımdan geçip montajı yapıldı.Kısa bir müddet sonra dış üniteden zaman zaman ses gelmeye başladı.Fanın pervanesi bazen dönüyor bazen dönmüyordu.Bakımı yapan Usta gelip baktığında fan motoru arızalı deyip çekti gitti.Gitmeden önce kondansatör (kapasitörü) çıkarıp attı. Bu klima eski model olduğu için buna uygun fan motorunu ancak eski, çıkma fan motoru bulup takabiliriz dedi.Yeniler uymaz dedi.Daha sonra aradığımda; eski tip fan motoru bulamadığını,ama, yeni bir fan motoru bulup takabileceğini söyledi.Uzun süre beni oyaladı, hala da oyalıyor.Dolayısıyla klima bir fan motoru yüzünden çalışamaz durumda olup kullanamamaktayım.Klimanın elektriksel özelliklerine uygun, ebatsal ölçüleri de uymak şartıyla, yeni bir fan motoru takılamaz mı? Klimanın veya Fan motorunun elektriksel özelliklerini(Volt-Watt,Vs.)dış ünitede nereye bakarak öğrenebilirim? Bu özellikleri belirtip klima parçaları satan yerlerden buna uygun bir fan motoru satın alıp taktırmayı düşünmekteyim.Bu mümkün müdür? Bu, bu kadar zor bir meselemidir ki usta sallayıp duruyor? İnanın becerebilsem kendim takacağım.Değerli görüşlerinizi rica eder, hayırlı işler dilerim.Ergun.
Selamlar Fan matorun kapaitorunu yenisiyle veya ic inte boru sensoru yenisiyle deyisdirib yoklaya bilirseniz iyi olur.Belkide onlar arizalidir

Serkan Kardeşim, bu kadar çabuk ilgilendiğin için çok teşekkür ederim. Zaten adınızı başka bir forumdan elektronikçi bir arkadaş vermişti, ama ben direkt olarak sizin adınızla mesajıma başlamadım.Forumun diğer üyeleri tarafından her hangi bir yanlış anlaşılma olmaması için. Kafama takılan konu klima çalışıyorken dış üniteden 3-5 dakikada bir gelen ses nedendir acaba? Pervanenin fana bağlandığı milin bilya,burç, vs. arızasından mıdır acaba? Kapasitör arızası böyle bir ses çıkmasına neden olur mu? Yeni bir kapasitör takılırsa sorun çözülür mü?Dış ünite fan motorları ne tür arızalar yapar? Eğer Fan motorunun içinde bir arıza olduğu tespit edilirse bu fan motorunun sökülüp tamiri mümkün müdür? Fan motorunun elektriksel özellikleri dış ünitede nerede yazılıdır? Değerli vaktini ayırıp cevapladığın için çok teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kal Kardeşim.Ergun

Merhabalar.
Öneren elektronikçi arkadaş kimmiş merak ettim :) benimde elektronik merakım var.

Klima çalışırken dış üniteden gelebilecek 2 ses var. Birincisi kompresör sesidir. İkincisi ise fan sesi. Kompresör sesi 1.5 khz frekans civarlarında zırıltı şeklinde duyulur. Fan motorundan normalde çok ses gelmez sadece fanın havayı itmesi ile oluşan sestir.

3-5 dakikada bir gelen ses fanın çalışıp durması da olabilir kompresörün çalışıp durması da olabilir. Ancak kompresör durup kalkıyorsa bu termik açması durumundan dolayı olabilir.

Bu 3-5 dakika sürecinde dış üniteyi incelerseniz fan durup çalışıyorsa fandan ama fan çalışıyorken ses başka yerden geliyorsa gelen ses kompresördendir. Bu şekilde tesbit edebilirsiniz.

Fan yataklamasından gelecek ses ince tiz ve sürekli gelirki çok rahatsız edici bir sestir. Kapasitör arızasından dolayı fandan bir ses gelmez sadece fan çalışmaz. Ancak kompresörün kondansatörü arızalı ise kompresör kalkış yapamaz ve arada kalkış sesi gelip kesilebilir. Sesi nasıl tarif edeceğimi de bilemedim.

Fan kapasitörü arızalanırsa fan motoru kalkış yapamaz. Sargıları ısınır. Yanmaya doğru gider. Ayrıca kondenser ısı transfer edemez ve kompresör zorlanır.

Bence size yine tavsiyem kondenser fan kapasitörünün yenisini takın yada taktırın ve cihazın çalışmasını tekrar test edin. Çalışma olasılığı var.

Fan motorundan emin olmak için

1- sargı iç dirençlerini ölçerek
2- mekanik kontrollerini yaparak. ( sıkışma varmı balans varmı elle döndürüp kontrol ederek )

Bu değerler sonucunda motorun durumu hakkında aklımızda bir fikir oluşur. Daha sonra bu bilgiler ışığında kondansatör alın yada almayın diyebiliriz.

kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri