Arçelik Marka Televizyon

4700 mf beslemenin önünde tepesi ş
işimişse değiştir.4700 mf 50v SMPS tr önünde büyük kapasitör

Eyvallah sağolasın abi televizyoncuya götürürsek ne kadar fiyat verirler

meraba arkadaslar Arcelik 72 ekran tüplü tv var durmadan öndeki ışık yanıp sönüyor acılmıyor bu arıza transtor denmidir sizce

işlemci derken büyük 40 ayak gibi olanmı ustam maliyeti çokmu olur televizyon acıldığınla kapandığı bir oluyo elimi ekrana değdirdiğim zaman Elektriklenme oluyo gri kasa 10 yıllık vardır tv ustam yardımcı olurmusunuz arızayla ilgili

ama açılmıyor demiştin.İLK fişe taktığında ışık yanıp sönüyor demiştin.Tetiklediğinde p+ veya p- ile açılır gibi mi oluyor.Benim dediğim işlemci arızası : sürekli tv nin içinden cik cik ses gelir. Transistörden olduğunu anlamak için : Tüpe kalın kablo ile 27000 volt voltaj veren yüksek gerilim trafosu (eht) : var.onun yanında fiş çekin çıkartın .ışık yanıp sönmeye devam etmiyor ise transistörden olabilir,diyottan da... :) hA beğen e de tıklarsanız .

ama açılmıyor demiştin.İLK fişe taktığında ışık yanıp sönüyor demiştin.Tetiklediğinde p+ veya p- ile açılır gibi mi oluyor.Benim dediğim işlemci arızası : sürekli tv nin içinden cik cik ses gelir. Transistörden olduğunu anlamak için : Tüpe kalın kablo ile 27000 volt voltaj veren yüksek gerilim trafosu (eht) : var.onun yanında fiş çekin çıkartın .ışık yanıp sönmeye devam etmiyor ise transistörden olabilir,diyottan da... :) hA beğen e de tıklarsanız .

Tamam ustam eht trafosunu biliyorum tüpe şapka gibi takılan kablo hangi kabloyu cıkarticam sonradan farkettim tetikleyince acılır gibi oluyo tüpün ekranina elimi dokundurunca elektriklenme oluyo

Moderatör tarafında düzenlendi:
Usta söylediğin kabloyu çıkardım ışık sabit yaniyor şimdi ölçü aletim var fazla tecrübem yok transtörü söküp diyot kademesinde mi ölceyim birde diyotta arızalı olabilir demiştin hangi diyot

Transistörü ekli resimdeki gibi transistörün yazıları öne bakarken 2 ile üçü yani kollektör ile emiteri ölçeceksin.Diyot kademesinde.Her iki yönde de değer göstermiyecektir.resmini veya şase modelini atarsan ..

ölçüm.png

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler