Arçelik Marka Televizyon

tamam işte... yeni bir transistör tak ve çalıştır...

Tamam ustam transistör olmadığı için elimde oyüzden böyle emin olmak için konu uzadı gitti kesin arıza anlaşılsın diye hakkını helal et ustam yordum seni en yakın zamanda transistörü alıp takıp bilgi vericem

Merhaba. Sn.Tahir15; D2499 anahtarlama (yatay saptırma bobininin anahtarlama transistörü) kesin olarak bozulmuştur. Bozulduğunda "cik" cik" şeklinde yüksek frekanstan sesler gelir ve stand-by ledi devamlı olarak flaşlı yanıp söner.

Transistörü yenisiyle değiştirken ihtiyat için yanındaki kutupsuz kondaNsatörü de değiştirmeniz çok iyi olur. O bozuksa yeni takılınca bu transistörü kolayca bozabiliyor çünkü. Arıza yapan bu transistör en sık karşılaşılan crt TV arızalarındandır. Arçelik 51 ekran crt TV'dekini ben de değiştirmiş ve netice almıştım. Ancak 51 ekranlılarda kutupsuz kondansatör yer almıyormuş. O nedenle yalnız BU508DF yatay saptIrma bobinininin anahtarlama transistörünü ben değişmiştim. Transistör yenisiyle değişirse kesin çalışır, merak etmeyin. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
İş bir oraya gelsin hele.Çalışırsa...Bu 72 ekran tv modellerde transistör hemen yanmayabilir. 5 dakika da çok ısınıyor ise 2SD2499.sürücü kondansatör ve transistörede bakılır.

Cik cik sesi gelmiyor gelse anlıycam az çok transtor den olduğunu transtor söktüm stanbay ışığı sabit yaniyor transtor takılıykan durmadan yanıp sönüyor du bu kondastör kaç volt ve mikrofaratlı olan acaba taranstöre yakınmı.köyde olduğum için parça bulmam sıkıntılı bir kaç güne antalya ya gitcem ordan alıp gelcem transtorü tekrar yanarsa transtor sıkıntı olucak iki diyotuda alıp değiştireyimmi acaba

Ustalar yeni transistör alıp taktım aynısını takmadan önce sıfır aldığım transistörüde ölctüm oda aynı söktüğüm transistörle aynı değerleri gösterdi yinede transistörü taktım aynı arıza devam ediyo led ışık yanıp sönüyor durmadan ustanın işaretlediği iki diyotu söküp ölctüm sadece tek tarafta değer gösteriyo başka neden yapar arkadaşlar

Arıza transistör den değilmiş yenisini taktım yine aynı öndeki led yanıp sönüyor yardımcı olucak arkadaş yokmu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben simdi 37 ekran show tv ile ugrasiyorum. D2499 Muadili bu 37 ekran tv de kullanilmis. S2055af transistor.
Arkadasin yeni aldigi transistorde de 1 ile 3 no(emiter base arasi) kisa devre . Collektor emiter arasi tek yonde deger gosteriyor. Ayni durum benin transistorde de var.
Ben transistorlerle ilgili boyle bir seyi ilk defa duydum.
Biri bu konuya aciklik getirebilir mi?

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri