Arçelik buzdolabı modelini bilmiyorum altı soğutmuyor acil yardım

Rufels

Üye
ben bu arkadaşı daha önce altı çalışmıyor diye 2 gün dinlendirip tekrar çalıştırdım. Gayet güzel çalıştı. Sonra yine alt kısmı çalışmamaya başladı sağa sola sordum YouTube dan izledim şuna bak şöyle yap derken buzluk kısmındaki parçaları ölçüm sensör ne ölçülebilir ise. Sonra buzluktan motorun üstüne giden tahliyeyi temizledim. Rezistansı ölçtüm bir sıkıntı görünmüyor. Yine bozulmuş aşşağının ısısı olması gerektiği gibi değil ama üst alaska gibi. Artık ne yapmam gerekiyor bilen ustalarım abilerim varsa bir yardımcı olsun gidip parçasını alıp takayım sıkıldım bişeylerin bozulmasından. Modelini bilen varsa yardımcı olabilir mi? Teşekkür ederim şimdiden
IMG_20210614_044311.jpg

Rezistansın devreye girdiğine emin olmak için paralel ses çıkaran bir cihaz bağla(siren,radyo gecenin bir yarısı uyandırabilir ),kartta sıkıntı ihtimali var rezistans sağlamsa.
Hava kanalları buzlanıyor rezistans devreye girmeyince büyük ihtimal.Arızalı yada devreye girmiyor.

buzdolabı karlanmayı zaman zaman çözmek için durarak defrost (kar buz çözme) işlemi yapmak için; soğutma radyatörü üzerindeki ve motora su tahliye kanalı üzerindeki ısıtıcı rezistansları çalıştırır. bu işlem otomatik olur.
Senin cihaz ya bu işlemi başlatmıyor; ya da rezistans bozulmuş (soğutucu radyatör üzerinde bir tane ve, genelde kanal üzerindeki bir tane olmak üzere 2 tane olur bu rezistanslardan)
bir tarafın soğutup diğerinin soğutmaması başka hava sirkülasyonu olmaması, hava sirkülasyon motoru arızası ve bölmeler arasında hava geçişinin bloke olması nedeniyle de olabilir, ancak senin durumunda 2 gün bekleyip tekrar taktığında güzel çalıştı dediğine göre bu şekilde bir hava sirkülasyonu sorunu yok, rezistans veya defrosta geçmeme sorunu var.

Allta sebzeliklerin olduğu yerleri incele , mutlaka etiketini bulursun
Baktım her yerine bir arkası kaldı onada girişicem
Rezistansın devreye girdiğine emin olmak için paralel ses çıkaran bir cihaz bağla(siren,radyo gecenin bir yarısı uyandırabilir ),kartta sıkıntı ihtimali var rezistans sağlamsa.
Hava kanalları buzlanıyor rezistans devreye girmeyince büyük ihtimal.Arızalı yada devreye girmiyor.
Şimdi zaten çalışırken söküp bakıcam eğer buzlanma varsa devreye girmemiştir. Defrost kısmı çalışmamıştır. Hem timer ı hem de rezistansı değişirim. Daha önce ölçmüştüm buzları çözdüm doğru düzgün çalıştı. Şimdi yine yapıyor. Ntc de sıkıntı olabilir mi acaba
buzdolabı karlanmayı zaman zaman çözmek için durarak defrost (kar buz çözme) işlemi yapmak için; soğutma radyatörü üzerindeki ve motora su tahliye kanalı üzerindeki ısıtıcı rezistansları çalıştırır. bu işlem otomatik olur.
Senin cihaz ya bu işlemi başlatmıyor; ya da rezistans bozulmuş (soğutucu radyatör üzerinde bir tane ve, genelde kanal üzerindeki bir tane olmak üzere 2 tane olur bu rezistanslardan)
bir tarafın soğutup diğerinin soğutmaması başka hava sirkülasyonu olmaması, hava sirkülasyon motoru arızası ve bölmeler arasında hava geçişinin bloke olması nedeniyle de olabilir, ancak senin durumunda 2 gün bekleyip tekrar taktığında güzel çalıştı dediğine göre bu şekilde bir hava sirkülasyonu sorunu yok, rezistans veya defrosta geçmeme sorunu var.
O zaman ustam ya timer yada rezistansı sıkıntılı. Çünkü damperli buzdolabının damper termostatı kolayına bozulmaz heralde?
Şimdi ustalarım üst buzlukta ya rezistans çalışmıyor yahut timer çünkü tahliye full buz olmuş büyük ihtimalle çünkü dolap 2 gündür buz ise ve tıkalı ise defrost yapmıyorsa ya rezistans ya da timer. Şimdi hangi yukarıda bi tahliyenin (emin değilim)orada rezistans var bide soğutucuya bağlı . arkasına timer a bakıcam şimdi bunda arkada büyük ihtimalle
IMG_20210614_204224.jpg
IMG_20210614_204217.jpg

Ustalarım 😃Timer var mı varsa nerede bu buzdolabında çünkü bunu buldum arkasında şimdi bunu ölçüp bakıcam. Görünürde bir arıza yok ama ölçüp bakıcam. Yoksa rezistans.
IMG_20210614_205307.jpg

Son düzenleme:
Ustalarım abilerim rezistanslar galiba sağlam çünkü büyük rezistansta 2000 ohm ölçümünde 380 değer aldım. Küçük giderdeki rezistansta ise yine aynı 20k ölçümde galiba 1 değerini aldım. O zaman timer kartımız gidik gibi geliyor ona müdahale edemiyorum çünkü dijital neyini ölçüyim ufak direnç gitse anlamak zor. Arıza tespitine vericez bakalım. Başka bir yerden olabilir diyen var mı damper termostatı olabilir mi onuda ölçeyim mi? Ntc sensörü de sağlam🤔

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri