arçelik bulaşık makinesi su aldıktan sonra yıkamaya geçmiyor?

Bulaşık makinesi kondansatörü
20190610_052547.jpg
20190610_052537.jpg

hocam dünden beri makinenin bakmadığım yeri kalmadı. ama bu parçayı göremedim
bendeki motor bu. motora soket giriyor. kondansötör yok etrafında. modeli ise arçelik 92100 pfı
böyle bir motorla karşılaştınızmı daha evvel???

Ekli dosyalar

• motor.jpg
    motor.jpg
    295.7 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Daha önce de yazdım, motorun yanında olmaz.
Makineyi karşınıza alacak şekilde durduğunuzda sol tarafında su kutusu altında tuz kutusu vardır. Sağ taraftaki kapağı açınca alt arkada betonun yanında metal şaseye tutturulmuş şekilde görmeniz gerek. Sağ alt arka taraflara bakın.
Arçelik çoğu modelde motorun üstünde yanında olmuyor. Siemens lisanslı Arçelik'te bile dediğim yerde.
Bazı modellerde sağ kapak çıkartılında plastik bir koruma var. Onu da çıkartın.

Daha önce de yazdım, motorun yanında olmaz.
Makineyi karşınıza alacak şekilde durduğunuzda sol tarafında su kutusu altında tuz kutusu vardır. Sağ taraftaki kapağı açınca alt arkada betonun yanında metal şaseye tutturulmuş şekilde görmeniz gerek. Sağ alt arka taraflara bakın.
Arçelik çoğu modelde motorun üstünde yanında olmuyor. Siemens lisanslı Arçelik'te bile dediğim yerde.
Bazı modellerde sağ kapak çıkartılında plastik bir koruma var. Onu da çıkartın.

Hocam dediginiz parca bu galiba..
Peki bunun sağlamlığını nasıl anlarız?

Ekli dosyalar

• 20190610_223843.jpg
    20190610_223843.jpg
    310 KB · Görüntüleme: 36
  • 20190610_223822.jpg
    20190610_223822.jpg
    290.4 KB · Görüntüleme: 31
Bu resimlerde kondansatöre görebiliyor musunuz
hocam dünden beri makinenin bakmadığım yeri kalmadı. ama bu parçayı göremedim
bendeki motor bu. motora soket giriyor. kondansötör yok etrafında. modeli ise arçelik 92100 pfı
böyle bir motorla karşılaştınızmı daha evvel???
Hocam dediginiz parca bu galiba..
Peki bunun sağlamlığını nasıl anlarız?
...
sizin makinanızda motor kapasitörlü değildir.boşuna sağında solunda altında aramayın..

sizin attığınız son resim ise kapasitör değildir o parazit filtresidir..

sizin makinada motor için kalkışı anakart verir..

selamlar hocam,

gönderdiğin fotoğrafarda bu kondansatör görünmüyor evet;
bağlantı soketleri de farklı; benim gördüğüm bildiğim tipte bir motor değil;
döküm motor gövdesinde kondansatör takılacak yer boş gözüküyor ama motora gelen 5 kabloyu izlersen; bunlardan ikisi kablonun diğer tarafında kondansatöre giriyor olmalı.

fotoğrafta bahsettiğim kondansatör takılan döküm gövdedeki yeri işaretledim, ekte.
selamlar hocam,

gönderdiğin fotoğrafarda bu kondansatör görünmüyor evet;
bağlantı soketleri de farklı; benim gördüğüm bildiğim tipte bir motor değil;
döküm motor gövdesinde kondansatör takılacak yer boş gözüküyor ama motora gelen 5 kabloyu izlersen; bunlardan ikisi kablonun diğer tarafında kondansatöre giriyor olmalı.

fotoğrafta bahsettiğim kondansatör takılan döküm gövdedeki yeri işaretledim, ekte.

eğer anakarta doğrudan giriyorsa; motorun sarımları arasına faz farkını anakart üzerinde veriyor demektir; bu durumda anakart arızasına bakmanız gerekir.

Ekli dosyalar

• 20190609_kondansatorYeri.jpg
    20190609_kondansatorYeri.jpg
    190 KB · Görüntüleme: 24
...
sizin makinanızda motor kapasitörlü değildir.boşuna sağında solunda altında aramayın..

sizin attığınız son resim ise kapasitör değildir o parazit filtresidir..

sizin makinada motor için kalkışı anakart verir..
Evet hocam size katılıyorum Ben de kart arızası olduğunu düşünüyorum. makineyi yerinden oynattığım zaman bazen çalışacağı tutuyor. Ama çoğu zaman da çalışmıyor herhalde kartı değiştirmem gerekiyor veya tamiri Mümkünse tamir ettirmem gerekiyor

bağlantı soketinde temassızlık, kart üzerinde soğuk lehim çatlaması ya da kapak alt kısmından makine gövdesine giden ara kablolarda temassızlık, içten kopma gibi bir sorun olasılığı da sizin anlattıklarınız ile örtüşüyor

makınanız mekanık aksamlı bır cıhaz elektronık kart kullanılmamıs makınaya mudahele sansınız tabıkı var ne derece elınız bu ıse yatkın veya mesleyınız nedır bılmıyorum ama soyle anlatıyım makınanın suyunu tahlıye ettıkten sonra fısını cıkarın su gırıs hortumunu sokun ve musayıt bı ortamda makınayı arkaya dogru yatırın on kapak havaya bakıcak sekılde makınanın altında sızın gore bılıcenız 2 yıldız cıvata var onları sokun soktukten sonra sacı assagı dogru kastırın yerınden çıkmaz sokmeye çalısmayın kastırırken emnıyet tertıbatını sokmeyı unutmayın tasırma ve su emnıyetı ıkı tarafından hortum gıren ıcınde kopuk olan canak seklınde pılastık bı aksam dıkkatlıce alt sactan ayırın ve makıanın motor bolumune ulasacaksınız motoru oke bılıcenızı dusunuyorsanız dıkkatlıce hortumlarını kablolarını ve en zor bolum olan arka tutamak lastıgını sokun ve motoru yerınden cıkarın motorun hortum gıren kısmında cam kırıgı cekırdek kabugu vesayre varmı bakın eyer yoksa bır tornavıda yardımıyla cevırmeye calısın rahat donuyorsa motora baglı olan kapasıtor arızalı ola bılır bır bobınajcıya kontrolunu yaptırın sonra tamır yapılan motoru aynı sırada dıkkatlıce yerıne takın
genelde motorlarda sıkısma su kacırmadan veya ıcıne kacan yabancı csıımden kaynaklanır sıkısma yoksa kondanstor sorunuda bobınajcı yok drese motora voltaj glmıyordur beyın arızası muhtemel beynıde sokerım dersenız servısten rahatlıkla alıp taka bılırsınız kolay gelsın.....(bıraz uzun oldu amac yardımcı olmak ) :)
Hay Allah senden razı olsun kardeşim ya. Sırf teşekkür etmek için üye oldum Dediğin kondansatörü değiştirince makinam çalıştı. Sağolasın 15 liraya sorunu çözdük. Bilmeyenler için kondansatörün resmini ekliyorum. Beyaz eşya yetkili servislerinde var. Saygılar.
20190727_120642.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri