Arçelik bulaşık makinesi 4420 su alıp-boşaltma

akincural

Üye
Öncelikle herkese iyi pazarlar

Su almama problemi için Ventili söktüm içinden bir yay çıktı zamanla özelliğini yitirmiş sanırım biraz açarak ventili çalışır hale getirdim.
Ancak tahliyede sıkıntı çıkarmaya başladı. ventile 220 v direk verirken kısa devre ettim faz nötrü ve sigorta attı.
Bugun pompayı sökeyim dedim. o sırada enerji giriş klemensine yakın yerde
çift değerli küçük bir kondansatör patlaktı. Kısa devredemi patladı yoksa daha önceden varmıydı bilemiyorum.
Pompayı söktüm malesef temizdi. Harici besledim ve döndüğünü gördüm ama devri konusunda bişey diyemeyeceğim.

Sorunun kondansatör kaynaklı olmadığını düşünüyorum.

Sökmeden önce tahliye yapamayınca giderden hortumu çıkarıp yere yatırdım tahliye yapmıştı. Sorun nedir anlamadım.

patlayan kondansatörün yeri ile beraber resmini paylaşırmısın.

bu şekilde yardımcı olamam.

bu şekilde yardımcı olamam.

hasy9ama.webp

Büyük kondansatorun altında bagliydi.
Birde pompanin bozuk olduğunu nasip anlarim.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hasy9ama.webp

Büyük kondansatorun altında bagliydi.
Birde pompanin bozuk olduğunu nasip anlarim.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
büyük kondansatör parazit kondansatördür.söktüğün kondansatör parazit kondansatöre mi bağlıydı.eğer öyle ise ilk defa sizden duyuyorum.pompa bozuk olursa inleme yapar suyu boşaltamaz.

büyük kondansatör parazit kondansatördür.söktüğün kondansatör parazit kondansatöre mi bağlıydı.eğer öyle ise ilk defa sizden duyuyorum.pompa bozuk olursa inleme yapar suyu boşaltamaz.

kondansatör bu. fotoğrafta gözüken klemense bağlıydı.

Pompaya enerji veriyorum dışarıda ancak biraz gürültülü dönüyor gibi geldi. Sıkışık değil. yanık olmadanda dönüyor olmasına rahmen arızalı olabilir mi bu pompa.

Ekli dosyalar

• GVV_w90_h60.jpg
    GVV_w90_h60.jpg
    1.6 KB · Görüntüleme: 78
amaşır Makinesi Su Boşaltmıyor,
Bazen Suyu boşaltıyor bazen boşaltmıyor & Nedenleri Ve Çözümü ..!

Çok Sıklıkla Karşılaşmış Olduğumuz Arızalardan Biride Makinelerde Su Boşaltma Problemidir.

AKLA GELEN İLK İHTİMAL
Genel Olarak Herkezin Bildiği Ve Akla Gelen İlk Şey Makinemizin Pompa Kapağını Açarak,
Makinemizin Alt Köşesinde Bulunan Filitreyi Temizlemek Kontrol Etmektir,
Pompaya Birşey Sıkışmışsa Ve Temizlediyseniz Makine Otomatikmen Normale Döneceltir,
Ama Filitrede Pislik Yoksa Yada Temizlediğiniz Halde Yinede Suyu Boşaltmıyorsa ?
Diğer İhtimallere Bakacağız.

AKLA GELEN DİĞER BİR İHTİMALSE ?

Pompa Motorumuzun Bozulmuş Olma İhtimaldir,
Pompaya Sıkışmış Bir Bozuk Para, Vida Yada Voltaj Nedeniyle Aniden Yanabileceiği Gibi,
Geneli Manyetik Olan Ponpa Motorları, Zamanla Özelliklerini Kaybederek Bozulabilirler.

Genelde Özelliğini Kaybetmeye Yeni Başlayan Pompa Motorlarındaki Şikayet, Makinenin Bazen Suyu Boşaltıp Bazen Boşaltmamasıdır.

Pompa Motoru Değişimi Çok Büyük Bir Masraf Açmayacaktır, Genel Olarak Bütün Makinelerin Pompaları Makine Evden Alınmadan 15-20 Dk Yerinde Onarılabilir.

Dijital Kart, Makinenin Beyni Tarafından, Pompa Motoruna Gerekli Komutun Gönderilmemesinden Kaynaklanan Bir Durumda Söz Konusu Olabilir Ama Bu Binde Bir Görülen Bir İhtimaldir, Çok Nadir Karşılaşılan Bir Arza Durumudur.

Makinenin Filitresi Temiz, Popa Motoru Sağlam Olduğu Halde Suyu Dışarıya Atmıyorsa Muhtemelen, Hortumlardan Biri Tıkanmış Olabilir, Küçük Bir Çorap İç Çamaşırı Vs. Makinenin Kazanının Hortumlarına Kaçarak Tıkamışta Olabilir. Servis Geldiğinde Tıkanıklığı Açarak Çok Cuzzi Bir Fiyata Onarımı Gerçekleştirecektir.

Dikkat Etmeniz Gereken Şey Mutlaka Parça Değişimlerinde Minimum Bir Yıl Garanti Talep Ederek Değişen Parçanın Ve Yapılan İşciliğin Açıkca Belirtildiği Servis Fişini Talep Etmenizdir.

ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN POMPASINI KENDİM DEĞİŞTİREBİLİRMİYİM ? POMPA NASIL DEĞİŞİR ?

Teknik Bilgisi, Becerisi Ve Gerekli Takımlara Sahip Olan Herkez Değiştirebilir, Pompayı, Dilerseniz Makinenizin Ponpasını Temin Etmeniz Konusunda Yardımcıda Olabiliriz Ama Bizim Tavsiyemiz İşcilik Ve Parça Garantisi Veren Bir Servis Tarafından Değiştirilmesidir, Nedenmi ?

Örneğin Çağırdığınız Servis Pompayı Değiştirmek İçin 5 Lira İstiyor Ama Siz 3 Liraya Alıp Direk Kendim Değiştireyim Diyorsunuz ..!
Aradaki Detay Şu'ki Sizin Taktığınız Pompa 2 Ay Sonra Bozulduğunda Tekrar Bir Pompa Almanız Gerekecek Ve Hem 2 Katından Fazlasını Ödediğiniz Gibi Birde Kendiniz Uşraşmış Olacaksınız Bu Nedenle Güvenilir Ve Profesyonel Bir Servis Tarafından Minimum Bir Yıl Garanti Dahilinde Yaptırmanız Sizin İçin Daha Faydalı Olacaktır.

elektrik-elektronı üzerine bu adam dan baska tanımam herşeyi biliyor yawww...calısınca oluyo..

kondansatör bu. fotoğrafta gözüken klemense bağlıydı.

Pompaya enerji veriyorum dışarıda ancak biraz gürültülü dönüyor gibi geldi. Sıkışık değil. yanık olmadanda dönüyor olmasına rahmen arızalı olabilir mi bu pompa.

merhaba, aynı tip makinada aynı sorunu yaşadık

önce küçük kondansatörü değiştirdim, düzelmedi

sonra büyüğü değiştirdim düzeldi

LWwUJOw.jpg

arçelik yetkili servisten alabilirsiniz

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye