Arçelik 6230 Su Tahliye Arızası

emsa

Üye
Arçelik 6230 bulaşık makinesini 5 yıldır kullanmaktayım ilk defa arıza yaptı.
Arıza yıkama işlemi yapıyor lakin kirli suyu boşaltmıyor.
Detaylı olarak tespitlerimi yazıyorum;
- ilk çalıştırdığımız zaman arızalanmadan önce başlat düğmesine basınca hemen motordan seselr gelerek çalışır ve ardında su alırdı. Şimdi düğmeye basıyoruz hiç bir ses yok yıkama-kurutma ışığı yanıyor öyle bekliyor yaklaşık 2 dakika sonra su almaya başlıyor.
- Çalıştırdıktan sonra programın ortalarında yaklaşık 2 litre kadar suyu boşaltabiliyor. yıkama işlemi bittikten sonra kalan kirli suyu tahliye etmiyor makinenin içinde kalıyor.

Forumda bu sorun ile ilgili yazılanları okuyarak yaptığım işlemler;
-Makine içindeki tüm filitreler temzilendi.(Temizdi)
-Musluğa bağlı hortum açlşırak filitresi temzilendi.(Temizdi)
-Kirli su hortumu kontor edildi. Makinenin içinde kalan kirli suyu boşaltabilmek için yere serilip leğen içine kirli suyun akması sağlandı, böylece kirli su horumu tıkanık olmadığı anlaşıldı.
-Makinein hemen altındaki küçük kapağı açarak su pomasını kontrol etmek istedim. Gözlemlediğim makinenin en alt sacında biraz su birikmişti. Alt kapağın dar olması nedeniye tam olarak su pompasına ulaşamadım pervanelerini kontrol edemedim hatta göremedim bile yani.
Sonuç olarak;
- O pompaya birşey sıkışmış ise makineden nasıl sökülüp temizleneceğini, yan kapaklarmı açılacak yada makine ters çevirilip altaki sac mı sökülüp pompa temizlenecek bilmiyorum? Arçelik 6230 da pompa temizliği nasıl yapılır?
- Pompa olduğunu düşündüğüm parça makine içindeki filitre haznesinin büyük deliğine bağlı silidir boru şeklinde dışı metal bir parça mı? Yanlışım varsa düzeltin.
- Yukarıda yazıdıklarıma göre bana ne öneriyorsunuz arıza ne olabilir?

Vermiş olduğunuz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim.
İyi çalışmalar

pompa içine yabancı madde kaçmış. muhtemelen cam parçası yada limon çekirdeği türü vs. en fazla pompanız arızalıdır. ön tekmelik sacını söktüğünüz zaman sol tarafda pompa motorunu görebilirsiniz. sola çevrilerek çıkar. çevirmek için dönmeyi engelleyen bir tırnağı kurtarmanız gerekiyor. biraz inceleyin çok bsait çözeceksiniz

pompa içine yabancı madde kaçmış. muhtemelen cam parçası yada limon çekirdeği türü vs. en fazla pompanız arızalıdır. ön tekmelik sacını söktüğünüz zaman sol tarafda pompa motorunu görebilirsiniz. sola çevrilerek çıkar. çevirmek için dönmeyi engelleyen bir tırnağı kurtarmanız gerekiyor. biraz inceleyin çok bsait çözeceksiniz

pompa hangisi tam anlayamadım resimden işaretleyebilir misin?

2 tane soket giren soldaki parça, makineyi hafiften arkaya doğru yatırın. alt taban sacını önden 2 vida ile sökün. sacı aşağıya doğru ayırın. pompanın arka tarafında dönmesini engelleyen tırnak var düz bir tornavida ile tırnağı kurtarıp pomoayı sola çevirip yerinden çıkartın. muhtemelen yabancı madde çıkacak. tekrar yerine takın düzelecektir

2 tane soket giren soldaki parça, makineyi hafiften arkaya doğru yatırın. alt taban sacını önden 2 vida ile sökün. sacı aşağıya doğru ayırın. pompanın arka tarafında dönmesini engelleyen tırnak var düz bir tornavida ile tırnağı kurtarıp pomoayı sola çevirip yerinden çıkartın. muhtemelen yabancı madde çıkacak. tekrar yerine takın düzelecektir

Pompayı söktüm söylediğin gibi lakin içinde hiçbir şey çıkmadı. bu pompanın sağlam olup olmadığını pratik olarak nasıl anlayabilirim? soket kablolarını takıp pompayı dışarda çalıştırsam makine ilk çalıştığında pompanın pervanesi dönermi nasıl deneyebilirim pompayı?

pompaya dışarda 220V verin sağlamsa çalışacaktır. dediğiniz gibi de olabilir. soketlerini bağlayın ve makinaya program verin ilk çalışmada pompanın çalışması gerekiyor.

pompaya dışarda 220V verin sağlamsa çalışacaktır. dediğiniz gibi de olabilir. soketlerini bağlayın ve makinaya program verin ilk çalışmada pompanın çalışması gerekiyor.

Pompaya dışardan bir kablo ile 220v verdim pervanesi döndü yani çalıştı. bu serefer makinedeki soketleri bağladım yerine yerleştirmeden suyu falanda bağlamadan 2. programda çalıştırdım.başlat düğmesine bastığımda yıkamkurutma ışı yandı ama makine 2 dakika hiç bir şey yapmadı bekle sadece yani hiç ses falan yok ardında su almya çalıştı. ama pompa da hiç hareket olmadı bu sırada yaklaşık böyle 5 dk bekledim hiç tık yok pompaya çalış komutu yani lektirği göndermiyor gibi.
Ne öneriyorsun seninde başını ağrıttım kusura bakma.

pompanıza enerji gönderen elektronik kart. değiştirmeniz lazım. başka bir ihtimal yok . ön pano içinde kartı söküp fiziksel olarak yanma lehim atıklığı var mı onu kontrol edin.

Ön pano içinde derken tam olarak nerde bu kart nasıl ulaşacağım bu karta sökmek için?

Kartı söktüm aşağıda kartın resimleri var bu resimlere bakarak bu kart kesin arızaladır diyebilir miyiz ? Emim olamıyor kesin arızalıdır değişmesi gerekiyorsa sipariş vereceğim.

19067.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri