arçelik 6230 ışıkları yanmıyor-çalışmıyor

genelge

Üye
merhaba arkadaşlar,
arçelik 6230 bulaşık makinası çalışırken çocuklar açma kapama tuşuna basıp kapattıktan sonra makinanın içinden biişey almışlar. şimdi tekrar açma kapamaya bastığımızda herhangi bir tepki vermiyor. hiçbir ışığı yanmıyor. anladığım kadarı ile ön kapağı açtım acaba elektrikmi gelmiyor diye. kontrol kalemi ile karttaki devrelere dahi baktım elektrik var ama makina işlem yapmıyor.
sizce sorun nedir?

açma kapama düğmesi arızalı olabilir.kontrol ediniz.kartta arızalı olabilir

açma kapama düğmesi arızalı olabilir.kontrol ediniz.kartta arızalı olabilir

Açma kapama düğmesi kontrol kalemi ile kontrol ettim. kapalıyken elektrik gitmiyor açınca gidiyor. yani bir sorun görünmüyor. karttaki devrelere baktığımdada elektrik var. kart yanmış olabilirmi diye düşündüm ama herhangi bir koku yoktur

tarif ettiğiniz arıza açma-kapama düğmesi arızasına benziyor..

düğmeye faz gelip çıkıyordur ama nötr girip çıkmıyor olabilir..

ya fişi ters takıp öyle deneyin ya da nötr kablolarını direkleyip öyle deneyin..

tarif ettiğiniz arıza açma-kapama düğmesi arızasına benziyor..

düğmeye faz gelip çıkıyordur ama nötr girip çıkmıyor olabilir..

ya fişi ters takıp öyle deneyin ya da nötr kablolarını direkleyip öyle deneyin..

bu dediğinizi akşam eve gidince deneyeceğim.
direkleme yaptığımda herhangi bir zararı olmaz değilmi :)

Birde ben bu direklemeyi yapmam için kapağı sökmem lazım dolayısıyla kapak açıkken çelışırmı?

bu dediğinizi akşam eve gidince deneyeceğim.
direkleme yaptığımda herhangi bir zararı olmaz değilmi :)

Birde ben bu direklemeyi yapmam için kapağı sökmem lazım dolayısıyla kapak açıkken çelışırmı?

kapağın üst kısmındaki paneli söküp düğmenin oradan nötr kablolarını direkleyip(bantlayın) faz kablolarını düğmenin üzerinde bırakın..faz girip çıktığını söylüyorsunuz çünkü.. ya da fişi ters takıp nötr kablolarından faz girip çıktığını kontrol edin eğer faz girip çıkmıyorsa düğme arızalıdır..

tekrar paneli takıp çalıştırın..

Tamam dediklerinizi akşam deneyeceğim. sonucu buraya yazarım.
İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim

Son düzenleme:
herhangi bir değişiklik olmadı ustam :(

o zaman geriye kart kalıyor..(kapı mandalınıda kontrol edin..)

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri