Arçelik 6060 ET Bulaşık Makinesi Arıza

Evet arkadaşlar çamaşır makinemi hallettikten sonra şimdi sıra bulaşık makinemde :)

Sorun yıkama programını seçiyoruz 116 dk ile başlıyor 104dk'ya geldiğinde birden program ışığı sönüyor ve yeniden başlatıyor hep aynı kapanıp açılıyor. ve yıkama yapmıyor.
Tahminimce ısıtmaya geçtiğinde yapıyor ama sizin bilgileriniz daha önemli benim için.

Bu arada müşteri hizmetlerini aradım resetleme işlemini yaptık ama birşey değişmedi hala aynı.

İlk olarak makinenizin bağlı olduğu prizdeki voltajı kontrol etmelisiniz.

makıne kapalı iken p.dügmesi 2 konuma alınır ve başla dur butonu basılarak enerjı verılır.3 sn basarsan makıne teste gırılır. tum ledler yanar daha sonra hafızada kalmış arıza kodu varsa çıkar ortaya.
H1 hafıza arızası
H2 kirlilik sensörü
H3 3 yollu vana
H4 ntc
H5 su giriş vanası
H6 su kesık
H7 ısıtıcı
bırdaha basarsan makıne teste gırmış olur.
1- 15 sn tahlıye
2- 4,6 lt su alma
3- sirkulusyon,rejaneresyon, deterjan kutusu ve ısıtıcı(eskı yazılımlı kartlarda 65 dereceye kadar ısıtır.yenı kartlarda 2dakıka sure ıle gırer).üç yollu vana
4- tahlıye -fan
5- hafıza resetler
6.son
makıne test girerken yakın prızden voltaj olçum not alırsan sıralamada ısıtıcı devreyegırdıgınde çektıgı akıma gore voltaj dusecektır. ntc ölçmek istersen 25 derecede 50kohm dur bılgın olsun
kolay gelsın

makıne kapalı iken p.dügmesi 2 konuma alınır ve başla dur butonu basılarak enerjı verılır.3 sn basarsan makıne teste gırılır. tum ledler yanar daha sonra hafızada kalmış arıza kodu varsa çıkar ortaya.
H1 hafıza arızası
H2 kirlilik sensörü
H3 3 yollu vana
H4 ntc
H5 su giriş vanası
H6 su kesık
H7 ısıtıcı
bırdaha basarsan makıne teste gırmış olur.
1- 15 sn tahlıye
2- 4,6 lt su alma
3- sirkulusyon,rejaneresyon, deterjan kutusu ve ısıtıcı(eskı yazılımlı kartlarda 65 dereceye kadar ısıtır.yenı kartlarda 2dakıka sure ıle gırer).üç yollu vana
4- tahlıye -fan
5- hafıza resetler
6.son
makıne test girerken yakın prızden voltaj olçum not alırsan sıralamada ısıtıcı devreyegırdıgınde çektıgı akıma gore voltaj dusecektır. ntc ölçmek istersen 25 derecede 50kohm dur bılgın olsun
kolay gelsın

Arkadaşım dediğini yaptım ama teste girmedi yada beceremedim. ama 10 kere denedim 3 sn neye basılı tutuyoruz. başlat/dur diyorsan onu denedim

Evet arkadaşlar çamaşır makinemi hallettikten sonra şimdi sıra bulaşık makinemde :)

Sorun yıkama programını seçiyoruz 116 dk ile başlıyor 104dk'ya geldiğinde birden program ışığı sönüyor ve yeniden başlatıyor hep aynı kapanıp açılıyor. ve yıkama yapmıyor.
Tahminimce ısıtmaya geçtiğinde yapıyor ama sizin bilgileriniz daha önemli benim için.

Bu arada müşteri hizmetlerini aradım resetleme işlemini yaptık ama birşey değişmedi hala aynı.

buna benzer arıza Arçelik3650 FT oçm de vardı ve arıza elektronik kartta çıkmıştı.

daha servis çağırmadım. ilk önce benim yapabileceğim birşey varsa diye sizlerle paylaştım. Tabiki servis yolu gözükürse o başka. En son ihtimal servis.

elektronik bilginiz ne kadar? hangi seviyede?

çamaşır makinemde hız kartındaki (servisin yanık değil dediği) yanık direnci değiştirip arızayı giderecek kadar var. Ama sizler gibi profesyonel değil tabiki.

proğram kartınızın üzerinde (genelde mavi renkli) 1.5 uf 1000 volt dikdörtgen kondansatörü değiştirirseniz sorununuz tümüyle ortadan kalkacaktır .
Bu işlemi her 4 yılda bir yapmanızı öneririm .
Kolay gelsin

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri