Arçelik 6040e Bulaşık Makinası

zalim0100

Üye
Ustalar Merhaba,

Arçelik 6040e bulaşık makinam var problemi hiç suyu ısıtmıyor işin ilginç tarafı makina alınalı yaklaşık 6 yıl oldu ve geldiğinden beri böyle bir problemi vardı servise söylemdik çağırmadıkta şimdi canıma tak dedi ve karar verdim yapmaya
10 yıkamanın 1 yıkamasında bazen suyu ısıtarak yıkıyor böylede bir dengesizliği var forumuda ne kadar konu varsa hepsini tek tek okudum anladığım kadarıyla
ısıtma sorunu NTC veya Program düğmesinin arkasındaki karttan kaynaklanıyor olabilir veya rezistans ben elektronik kartı söktüm Ankarada oturuyorum posta caddesine almaya gittim adam 45 TL dediler karttan olduğumu emin olamadığım için malesef yemedi alamadım makinayı yan yatırdım rezistansına bakayım diye ama rezistansda göremedim alttan şimdi sevgili ustalar sormak istediğim soru şu yardımcı olursanız çok sevinirim.

1. NTC nin tam adı nedir açılımı ve bu NTC denilen ısıyı algılayarak çalışan parça makinanın tam neresinde bir resmi varmı bozulma ihtimali nedir ?

2. Makinanın heryerini sökmeme rağmen rezistansınıda bulamadım rezistansın yeri tam nerededir

3. Program düğmesinin yani ön kapağın arkasında olan karttan olma ihtimali nedir.

Değerli üstadlarımdan yardım bekliyorum yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.

1. NTC - Negatif katsayılı direnç demek. yani sıcaklığa göre direnci değilen parça. Elektronik kart makina içinde su sıcaklığını bu parça ile kontrol eder. Tabandaki filtreyi söktüğünüz zaman su emiş haznesi içinde ucu görünür.

2 . Artık bulaşık makinelerinde kullanılan ısıtıcılar boru tipi ısıtıcılar yani gizli. makinayı yan yatırıp taban sacını söktüğünüz zaman sirk pompa motoru ile filtre haznesi arasında görebilirsiniz.

3. Elektronik kart üzerinde Siyah Role mevcut. bu rolede fiziksel yanma kararma var mı bunu gözlemleyin. Role bacaklarında lehim atıklığı varmı bunu gözlemleyin.

Kart ve ısıtıcının kontrolünü ölçü aleti / avometre olmadan yapmanız biraz zor. Makinaya program verip ön yıkama bittikden sonra ısıtıcı uçlarını ölçü aleti ile ölçmeniz gerekiyor. 220 v enerji geldiğinden emin olun. geliyor ise ısıtıcı arızalıdır gelmiyor ise elektronik kart rolesi arızalıdır. yada ısıtıcıyı söküp dışardan enerji vererek ısınıp ısınmadığını kontrol edebilrsiniz

Üstad NTC makinanın ön kapağının yani bulaşıkların yıkandığı suyun akıp gittiği o filtrenin içindemi ?

Isıtıcı için resim koymuşunuz ancak ben resimi göremiyorum domain unregisterd diye birşey yazıyor ben az önce resimlerini çektim resim üzerinde gösterebilirseniz mutlu olurum mail adresiniz [email protected] attım resimleri

başka arkadaşlar da faydalanabilir. büyük halkaın altındaki parça ısıtıcı. ok ile gösterdiğim ısıtıcı soketi. sağ üst köşedeki küçük halka içindeki parça da NTC

Sevgili Kanyak, anlatım stiliniz gerçekten güzel, hiç bilmeyen biri dahi bu mesajı okuduğunda ve resimlere baktığında bişeleri kurcalama hevesine girebilir :) Tebrik ederim..

Aynı ısıtmama problemi bizim makinede de vardı.İlk aklıma gelen resistans oldu.Makineyi yan yatırıp alt kapağı sökünce resistansı buldum.Resistansı söküp direk elektrik verdim ve resistans ısındı.Resistans sağlammış.Bu sefer elektronik kartı söktüm.Role ayağının lehiminin eridiğini farkettim.Bir lehimle işi kurtaracağımı düşününce baya bir sevindim. Neyse lehimi yaptım makineyi topladım.Makine sorunsuz çalışmaya başladı.Su ısıtma işi de tamamdı ama makine programı bitirmiş, bitti lambası yanmasına rağmen su tahliye motoru çalışıyor. Ne yaptıysam susturamadım.Kapat-aç-Program iptali için başla düğmesine basılı tut vs. Su tahliye motorunun sesi susmuyor. Yarın yine uğraşacağız anlaşılan. Tavsiyeleriniz olursa yazarsanız sevinirim. Elektronik kart değişecek sanırım.

Aynı ısıtmama problemi bizim makinede de vardı.İlk aklıma gelen resistans oldu.Makineyi yan yatırıp alt kapağı sökünce resistansı buldum.Resistansı söküp direk elektrik verdim ve resistans ısındı.Resistans sağlammış.Bu sefer elektronik kartı söktüm.Role ayağının lehiminin eridiğini farkettim.Bir lehimle işi kurtaracağımı düşününce baya bir sevindim. Neyse lehimi yaptım makineyi topladım.Makine sorunsuz çalışmaya başladı.Su ısıtma işi de tamamdı ama makine programı bitirmiş, bitti lambası yanmasına rağmen su tahliye motoru çalışıyor. Ne yaptıysam susturamadım.Kapat-aç-Program iptali için başla düğmesine basılı tut vs. Su tahliye motorunun sesi susmuyor. Yarın yine uğraşacağız anlaşılan. Tavsiyeleriniz olursa yazarsanız sevinirim. Elektronik kart değişecek sanırım.

Tabanda Su seviye şalteri takılı kalmış. İçinde yuvarlak strafor olan ve ince iki tane giren taban sacına monte edilen parça. ya takılı kalmış yada makina da su kaçağı var. Su kaçağı var ise strafor köpük yukarı kalkıp taşma swicini açar. ve makina sürekli pompa yapmaya başlar. evin su basmasını önlemek için. su kaçağını hortum bağlantılarını kontrol edin.eğer su kaçağı yok se strafor tam oturmamış ve svici açıyordur.

Tabanda Su seviye şalteri takılı kalmış. İçinde yuvarlak strafor olan ve ince iki tane giren taban sacına monte edilen parça. ya takılı kalmış yada makina da su kaçağı var. Su kaçağı var ise strafor köpük yukarı kalkıp taşma swicini açar. ve makina sürekli pompa yapmaya başlar. evin su basmasını önlemek için. su kaçağını hortum bağlantılarını kontrol edin.eğer su kaçağı yok se strafor tam oturmamış ve svici açıyordur.

Evet tespitiniz kesinlikle doğru.Su tahliye hortumu kısa olduğu için biraz zorlanmıştı tezgahın altından makineyi çekerken.Makineye girdiği yerden su kaçırdığını farketmiştim.Sabah kalktığımda yerler de ıslaktı zaten.Yarın ilk iş yeni bir hortum alacağım.Teşekkürler...

kanyak çok teşekkür ederim yardımlarınla makinayı halletim sorun NTC de çıktı ama elektronik kartıda değiştirdim artık makina ısıtıyor. Tekrardan çok çok teşekkür ederim :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri