Arçelik 6040 E Bulaşık Makinesi Arızası

Değerli Ustam, dediğinizi yaptım (makine su aldı,içersinde su varken kalın mor kablolar ki zannedersem bunlar rölenin bacağından gelenler kısa devre yapıldı) ancak ısıtma işlemi gerçekleşmedi.Bu arada mor kabloları çıkartmışken omaj ölçümü yaptım.Hiç bir değer göremedim açık devre ölçüm.Bu durumda rezistansın arızalı olma ihtimali var sanırım.

kardeşim bu işlemi yaparken kapının kapalı olması gerektiğini unutmayın kapı açıksa kapı sivici devre tamamlamayacağı için ısıtma gerçekleşmez.
kapının kapalı olarak bu işlemin yapıldığını farz edip ona göre cevap veriyorum ya rezistans arızalı yada karttan rezistansa inen kablolarda kopma var.

Değerli Ustam, dediğiniz gibi yaptım.Kapı kapalı iken çalıştırdım ve ısıtma işlemi gerçekleşmedi.Kabloları ölçtüm, sağlam. Posta caddesinden sıfır Rezistans aldım. Bugün deneyeceğim.

Değerli Ustam, dediğiniz gibi yaptım.Kapı kapalı iken çalıştırdım ve ısıtma işlemi gerçekleşmedi.Kabloları ölçtüm, sağlam. Posta caddesinden sıfır Rezistans aldım. Bugün deneyeceğim.
kabloların sağlamlığını ölçebiliyorsunuzda neden rezistansın sağlamlığını ölçmeden rezistans alıyorsunuz?

rezistansı mor kablolardan değilde alttan direk kendisi üzerinden ölçün.

boru tipi ısıtıcı çok zor arızalanan bir üründür.

ntc ye inen kabloları kontrol etmenizi önerirdim size ama önce madem almışsınız rezistansı deneyin.

Ustam, dediğiniz işlemi yaptım, rezistansı uçtan uca ölçtüm 28 ohm civarında bir değer gördüm. Rezistansın çelik tel ile bağlı olduğu klemensvari bir eleman dan gelen pabuçlar arasında açık devre gördüm. Buradan rezistansın arızalı olduğunu anladım.Mor kablonun birinin geldiği o klemensvari eleman sanırım içinde termik sigorta var ve atmış. Ölçtüğümde açık devre gördüm.Posta caddesinde bu termik sigortayı aramakla başladım işe ancak bu komple set olarak satılıyormuş. Sadece termik sigorta bölümü yokmuş. O yüzden ısıtıcı aldım ve montajını yaptım şu anda cihazı çalıştırdım. Suyu kontrol ettim Isıtıcı çalışıyor. Bu arızayı gidermemde yardımcı olduğunuz çok teşekkür ediyorum.

gözünüz aydın.çalıştıysa ne mutlu sana.

Kolay gelsin ustalar, bendeki 6040 makinede su alma problemi var. Su almaya geçtiğinde çok az sızıntı olarak su alıyor sonrasında su almayı kesiyor ve makinenin içinde gözle görünür su birikintisi olmuyor. Böyle olunca su alma ventilini söktüm. Makineyi çalıştırıp su alma alma aşamasına geldiğinde ventile bağlanan kablolara 110 volt geldiğini farkettim. Ventili harici 220 volt ile test ettiğimde sorun yok görünüyor. Sorun bundan mıdır? Neden 220 değil de 110 gelir? Sebebi ne olabilir?

Kolay gelsin ustalar, bendeki 6040 makinede su alma problemi var. Su almaya geçtiğinde çok az sızıntı olarak su alıyor sonrasında su almayı kesiyor ve makinenin içinde gözle görünür su birikintisi olmuyor. Böyle olunca su alma ventilini söktüm. Makineyi çalıştırıp su alma alma aşamasına geldiğinde ventile bağlanan kablolara 110 volt geldiğini farkettim. Ventili harici 220 volt ile test ettiğimde sorun yok görünüyor. Sorun bundan mıdır? Neden 220 değil de 110 gelir? Sebebi ne olabilir?
makine içindeki voltajı kontrol edin elektronik kart arızalı olabilir.

Sevgili ustalarım merhabalar. Arçelik 6040E Bulaşık makinemiz var. makine su alıyor yıkamaya geçmiyor. su kontrol edildiğinde su miktarı çok az oluyor. düğmeden açma kapama yapılığında su almaya devam ediyor ve su miktarı biraz daha artıyor. işlemi tekrar edince bazen yıkamaya başlıyor durulama da yapıyor ancak sürekli durulayıp. tekrar su alıyor. tekrar duruluyor ve program bitmiyor elle kapatmak zorunda kalıyoruz. çoğu zaman da su aldıktan sonra çalıştıramıyoruz. Nadiren de olsa su aldıktan sonra durulama yapmaya başladıktan hemen sonra suyu boşaltıyor. birkaç kez reset atmamıza rağmen bir farkı olmadı. Motora direkt 220v elektrik verdim çalışıyor. Motorun üzerindeki kondansatörü test ettim yükleme yapıyor ama yeterli seviye de mi bilmiyorum. Elektronik kartın resmini gönderiyorum (Görseli ektedir). Su ısıtmada bir sorun yok. Ne yapmamı tavsiye edersiniz. Şimdiden çok teşekkürler. (Ankara-Etimesgut)
IMG_3017.jpg
IMG_3002.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri