Arçelik 6040 e Aşırı su ısıtma problemi

SEAPOLİCE

Üye
Merhaba arkadaşlar... Arçelik 6040 e Bulaşık makinası ile daha önce yaşadığım bir sorunu yine burada Kaynak ustanın yardımı ile kısa sürede çözmüştük... şimdi ise aynı makinanın Aşırı derecede su ısıtma problemi var, öyleki makinaya attığımız sert plastikleri yamuk- yumuk olarak geri alıyoruz :) Ben sorunun çözümü için kartı söktüm kartı incelediğimde her hangi bir şişme veya lehim erimesi görmedim...(tabiki bu söylediklerim olmasa da kart arızalı olabilir) anladığım kadarı ile ısıtma rölesi eridi yapışık kaldı ve makina da sürekli olarak suyu ısıtıyor...Sonuç olarak Kaynak ustam ben kartı değiştirsem sorun çözülür mü _? kolay gelsin ....

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar... Arçelik 6040 e Bulaşık makinası ile daha önce yaşadığım bir sorunu yine burada Kaynak ustanın yardımı ile kısa sürede çözmüştük... şimdi ise aynı makinanın Aşırı derecede su ısıtma problemi var, öyleki makinaya attığımız sert plastikleri yamuk- yumuk olarak geri alıyoruz :) Ben sorunun çözümü için kartı söktüm kartı incelediğimde her hangi bir şişme veya lehim erimesi görmedim...(tabiki bu söylediklerim olmasa da kart arızalı olabilir) anladığım kadarı ile ısıtma rölesi eridi yapışık kaldı ve makina da sürekli olarak suyu ısıtıyor...Sonuç olarak Kaynak ustam ben kartı değiştirsem sorun çözülür mü _? kolay gelsin ....
Arkadaşım senin sorunun bence kart değil de termostat arızası gibi görünüyor.bi kontrol etsen.

Cevap için teşekkürler... Termostadı kontrol etmek ilk yapacaklarım arasın da, kontrol edip döneceğim...

bu cihaz elektronik kontrollü bir ürün olduğundan termostat değilde ısı kontrolünü yapan NTC ' yi kontrol edeceğim....

ısıtma rölesini değiştiriniz.piyasadan gidip dandik röle alıp takmayın nais yada omron röle kullanın.

Bugün sabah ilk işim makinayı açmak oldu içini biraz inceleyince Elektrik giriş kısmında bulanan kondansatörün şişmiş-patlamış olduğunu gördüm . arızalı olan bu parçayı değiştireceğim bakalım makina normal çalışacak mı? belki bu kısım arızalandıktan sonra çalışmaya devam ettiği için karta veya başka bir yerde başka bir arıza oluşmuş olabilir... gün içinde haber vereceğim... selamlar Arçelik 6040-e kondansatör.jpg Arçelik 6040 e kondansatör.jpg

Bugün sabah ilk işim makinayı açmak oldu içini biraz inceleyince Elektrik giriş kısmında bulanan kondansatörün şişmiş-patlamış olduğunu gördüm . arızalı olan bu parçayı değiştireceğim bakalım makina normal çalışacak mı? belki bu kısım arızalandıktan sonra çalışmaya devam ettiği için karta veya başka bir yerde başka bir arıza oluşmuş olabilir... gün içinde haber vereceğim... selamlar Ekli dosyayı görüntüle 18089 Ekli dosyayı görüntüle 18090
aşırı su ısıtma ile o şişen kondansatörün alakası yok.şişen kond. görevi elektriği filitre etmektir.elektronik cihazlar parazitik etkiden etkilenmesi diye tüm beyaz eşyalara bu filitreden takılmaktadır.filitrenin yenisini 10-20tl gibi bir fiyata alabilirsiniz.parçayı y.servis den alabilirsiniz.parçayı temin edemessen yardımcı olurum.

bence de kondansatör ile alakası yok ama ilk önce onu değiştirmem lazım parçayı buldum. bundan sonraki işim ısıtma rölesini kontrol etmek olacak teşekkürler

aşırı su ısıtma ile o şişen kondansatörün alakası yok.şişen kond. görevi elektriği filitre etmektir.elektronik cihazlar parazitik etkiden etkilenmesi diye tüm beyaz eşyalara bu filitreden takılmaktadır.filitrenin yenisini 10-20tl gibi bir fiyata alabilirsiniz.parçayı y.servis den alabilirsiniz.parçayı temin edemessen yardımcı olurum.

Sayın bakımcıı ben bu bahsetmiş olduğum parazit filtresini değiştirdim. yaklaşık olarak makine 10 yıkama yaptı şimdi tekrardan yine aşırı ısınma problemi oluşmaya başladı... sizin tavsiyeniz bu kart üzerindeki siyah renkli olan ısıtma rolesini değiştirmek anladığım kadarı ile (nais yada omron marka ) bunu değiştirirsem umarım sorun çözülür...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri