Arçelik 5980 10kg çamaşır makinası ısıtma sorunu

merhaba arçelik in 5980 model bir çamaşır makinası ısıtma hatası yazıyor. ne yapıp ne ettiysem arızayı gideremedim.

sensörleri test ettim sağlam. te hatası veriyor sürekli.

yardımcı olursanız sevinirim.

kardeş kısa devre vardır kaplolara baktınmı
potları kontrol et bide kart üstünde entgre varmı ?

te ntc arızası. değiştirip denemek lazım. yinelerse kart dğişimi gerekli

üzerinde igbt modülün soğutucusuna bağlı ve kazanda mevcut. ancak değerlerini ölçtüğümüz zaman ısıya göre tepki veriyor. sağlam olduğunu düşünüyorum kartın fiyatı 450 ytl olduğunu öğrendim. bu durumda başka makina aldılar. bu makinanın kartını onarmak istediğim için uğraşıyorum. bazen öncedende "te" yani ısıtma hatası veriyordu ama kendi kendine düzeliyordu. hattı işlemcisine kadar takip ettim anormal bi durum görünmüyor.
sanırım işlemcisi analog olarak ntc yi direk okuyor. farklı değerlerde sabit dirençler bağlayıp denedim sonuç alamadım. kablolarda sorun yok gibi. uğrasırken bir ara düzeldi bir gün sonra tekrar aynısı oldu.
bu arada eğer işlemci sorunlu ise işlemciyi nasıl yanıltabilirim.
eğer bu işten netice alamazsam bu defa pic ile sabit bir program yazıp bişeyler yapmam gerekecek. bu durumdada direct drive motoru sürmek çok sıkıntı olacak.

selamlar.

Son düzenleme:
ağalar acaba 3 faz fırçasız dc motoru nasıl sürebilirm. bu forumdada çok örnek var ama istediğim açıklamayı tam olarak yakalayamadım selamlar

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri