Arçelik 5500E Çamaşır Makinesinde Sorun

Isıtıcı röle veya ısıtıcıyı kontrol eden elemana bak!

Merhabalar, 5500 e nin kartında bulunan R98 direnci yanmış, devre şeması gerekiyor. yada direncin değerini söyleyebilecek bir üstadımız varmıdır? şimdiden teşekkürler.

Merhabalar arkadaşlar benimde bulaşık makinasında problem var.
Kurutma yapmıyor bulaşıklar ıslak çıkıyor mekanik programlama rölesini değiştirdim olmadı. İlk defa bulaşık makinasında müdahale ediyorum .Birde ön kapağı sökerken bi kablo çıkmış yerini bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim teşekürler.

Ekli dosyalar

• IMG_20150727_190756.jpg
    IMG_20150727_190756.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 19
Merhaba.
Nedenleri
° Rezistans arızalı olabilir.
° Termostat arızalı olabilir.
° Program aygıtı arızalı olabilir.
° Program aygıtından termostat ve ısıtıcıya akım taşıyan kablolar çıkmış veya kopmuş olabilir.

· Giderilmesi
° Rezistans kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.
° Termostat kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.
° Program aygıtından termostat ve ısıtıcıya akım geçiren kontakları kontrol edilir. Arızalı ise program aygıtı değiştirilir.
° Program aygıtından termostat ve ısıtıcıya akım taşıyan kablolar kontrol edilir. Çıkmış uç varsa yerine takılır. Kopukluk varsa kablo değiştirilir.

(Not: Megep/Bulaşık makinalari dökümanından alıntıdır.)

Bulaşık makinasının termostatını ve rezistansını kontrol edin,program aygıtında termostat ve ısıtıcıya akım taşıyan kabloları iyice kontrol edin,bu başlayıp eksik kalan,yapamadığınız diğer işlemlere ek olarak.Çıkan bu kablo tutucu ucu en yakın bir yerden veya bu makina gövdesine çok yakın yerden,tam boşta kalan ve kablo ucu hiç geçmemiş bir yer (Bu makinenin metal şasi gövdesine direk bağlı =şasi ucu da olabilir=açıkta kalmış bir uç şeklinde olabilir) makina gövdesi içinde arayın.Açıkta,tam boşta kalmış ve kablo ucu hiç geçmemiş bir çıkıntı ucunu bu çıkan kablonun çok yakınlarında görürseniz mutlaka oradan çıkmış olmalıdır.Kolay gelsin.

Sayın binbaşı teşekürler. Aslında makina yıkamada suyu ısıtıyor ama kurutma yapmıyor,parlatıcı ilave edin diyorlar bende ilave edip deneyeceğim çıkan kablonun yerini bulamadım çalışmada sıkıntı yok

Üstatlar konuyu hortlatıyorum ama en uygun yer burası gibiydi. Bende arçelik 5500e var f5 hatası veriyor ntc kısa devre arızası yalnız söküp baktığımda rezistans üzerinde ntc yok neresindedir bu ntc bu makinanın şimdiden teşekkür ederim

Üstatlar konuyu hortlatıyorum ama en uygun yer burası gibiydi. Bende arçelik 5500e var f5 hatası veriyor ntc kısa devre arızası yalnız söküp baktığımda rezistans üzerinde ntc yok neresindedir bu ntc bu makinanın şimdiden teşekkür ederim
kardeşim arka kapağı çıkar ve kazan alt kısmının resimini çek yolla yerini göstereyim. Aklına takılan bir durumda olursa bana 0536 462 18 59 dan ulaşabilirsin

kardeşim arka kapağı çıkar ve kazan alt kısmının resimini çek yolla yerini göstereyim. Aklına takılan bir durumda olursa bana 0536 462 18 59 dan ulaşabilirsin
Ustam ntcyi değiştirdim ama f5 yazısı geçmedi test programınada giremiyorum kartta sorun var galiba bu karttan temin edebileceğim bildiğiniz birisi yada biyer var mıdır?

Şuan biraz kurcaladım ntc sensörünü söktüğümde kablolarını bağlamadığımda test moduna giriyor makine ama ntc yi bağladığım anda teste girmiyor

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri