Arçelik 5094 Çalışmıyor

sunburn

Üye
Merhaba, bugün buzdolabının ekranının yanmadığını farkettik. Elektirik kesintisi yaşanmıştı buna bağlı olarak yanmış olabileceğini düşünüyorum.
Ekran hiçbir şekilde yanmıyor ancak üst kapağı açtığımda dolabın ışığı yanıyor. Bu durum bana biraz garip geldi. Sizce dolabın kontrolcü kartını söküp kondansatörlere bakmalı mıyım?

Merhaba, bugün buzdolabının ekranının yanmadığını farkettik. Elektirik kesintisi yaşanmıştı buna bağlı olarak yanmış olabileceğini düşünüyorum.
Ekran hiçbir şekilde yanmıyor ancak üst kapağı açtığımda dolabın ışığı yanıyor. Bu durum bana biraz garip geldi. Sizce dolabın kontrolcü kartını söküp kondansatörlere bakmalı mıyım?
elinden geliyorsa ve ölçü aletin varsa sök tabii, ama sadece kondastörlere değil bildiğin her şeyi kontrol etmek zorundasın. eğer elinden gelmiyorsa ve sökmüş olmak için sökeceksen vazgeç servis çağır.

Bu elektrik kesintisinin hemen çok ciddi bir arızaya neden olabileceği peşin hükümlerle düşünülmemelidir. Kondansatörlerden çok önce buzdolabı kartının çıkış kablosu bağlantılarının (geçme soketlerinin) gevşekliği/sıkılığını çok iyi kontrol edin, LCD ekranın ışıklı aydınlatması karttan direk çıkan kablolarla ilgiliyse bu kontroller faydalı olabilir, karttan değil başka bağlantılarla ilgiliyse bu pek faydalı olmaz. Kart bağlantılarını gözden geçirip sıkıca takmak, örneğin hatalı sensör arıza kodu uyarılarında çok olumlu sonuçları verebilir. Sensör aslında kapalı devre olup açık devre hali kart çıkışındaki kötü çıkış bağlantısıyla ilgiliyse LCD'deki arıza kodu uyarısı bu sıkılamada hemen kaybolacaktır. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri