Arçelik 5010 NF Buzdolabı termostat yapmıyor

erdotr

Üye
Merhabalar,
11-12 yıldır çalışan Arçelik 5010 NoFrost buzdolabım 3-4 gündür tamir edilemiyor. Kılcal boru değişti, gaz basıldı, termik değişti, ısı probları takım olarak değişti. Kompresörün sağlamlığından 3 ayrı uzman emin. Amper ölçümünde 650mA geçmiyor. Sorun şu ki kartta triak kontrol voltajı mikroişlemciden hiç kesilmiyor, ilk fişe taktıktan 10 dakika sonra derveye giriyor ve bir daha durmuyor. Hal böyle olunca aşırı ısınan kompresör ister istemez termal korumaya giriyor veya termik atıyor ve bu sürede ısı yükseldiği için kırmızı ışık tekrar yanıyor. Kompresör bir süre sonra devreye girdiğinde kırmızı ışık sönse de durum sürekli tekrar ediyor. Değişen bunca parçadan sonra artık deneme yanılma yerine kesin arıza tespiti yapacak yardıma ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

Bu tür arıza ile karşılaşan kimse yok mu arkadaşlar? Yardım ve fikirlerinize ihtiyacım var.

Fişe taktıktan sonra normal çalışıyor termal (termik) ne kadar süre sonra korumaya giriyor? ( günlerce çalışsa bile sağlam kompresör sağlıklı soğutma yapıyor ise kolay kolay termik açmaz. çektiği akım yükseliyordur bu sebepten termik açar)

normal çalıştıktan sonra dondurucu bölüm sıcaklığı kaç dereceye ulaşıyor? (otomatik atması için en az -18 dereceyi görmesi gerekiyor)

Termik genelde kompresör epey soğduğunda ilk fişi taktıktan 2 saat kadar sonra motor elle ellenemeyecek kadar ısındığında çat sesi duyuluyor, öncesinde kompresör epey bir çalışmış ve bir işlem için durdurulup tekrar fişe takılmış ise 15 dakika anca çalışabiliyor. Atmaya başladıktan sonra 3-5 dakika ara ile sürekli açıp kapatmaya devam ediyor. Bu aralarda akım birkaç farklı zamanda ölçüldü, her seferinde 650-670mA çektiği görüldü. Tam atma anı ne kadar çektiğini yakalayamamış olabilirim. Derece ile ölçümlerde dondurucu bölümün -11 derecenin altına düştüğünü buzdolabı ömrü hayatında görmedim. Yıllar önce bile -18 ayarlarsam kompresör hiç durmuyordu. Bu yüzden -12 ekonomik modda kullanıyorduk. Bu arada kompresör artık hiç çalışmıyor, fişi çekip iyice soğmaya bıraktım. Tekrar taktığımda kompresör kalkmaya çalışır çalışmaz hiç ses gelmiyor, 2 saniye sonra termik çıt sesi geliyor.

Termik genelde kompresör epey soğduğunda ilk fişi taktıktan 2 saat kadar sonra motor elle ellenemeyecek kadar ısındığında çat sesi duyuluyor, öncesinde kompresör epey bir çalışmış ve bir işlem için durdurulup tekrar fişe takılmış ise 15 dakika anca çalışabiliyor. Atmaya başladıktan sonra 3-5 dakika ara ile sürekli açıp kapatmaya devam ediyor. Bu aralarda akım birkaç farklı zamanda ölçüldü, her seferinde 650-670mA çektiği görüldü. Tam atma anı ne kadar çektiğini yakalayamamış olabilirim. Derece ile ölçümlerde dondurucu bölümün -11 derecenin altına düştüğünü buzdolabı ömrü hayatında görmedim. Yıllar önce bile -18 ayarlarsam kompresör hiç durmuyordu. Bu yüzden -12 ekonomik modda kullanıyorduk. Bu arada kompresör artık hiç çalışmıyor, fişi çekip iyice soğmaya bıraktım. Tekrar taktığımda kompresör kalkmaya çalışır çalışmaz hiç ses gelmiyor, 2 saniye sonra termik çıt sesi geliyor.

Fişe yeni takıldığında çalışma esnasında şu gözlenir:Kompresör 1-2 sn. kadar dönmeye çalışır,termik "tık" sesini vererek kompresörü durdurur.Buzdolabı normal rejim olan,10-15 dk içinde tekrar dönmeye çalışır,bundan sonra normal rejimine artık kesin olarak da kavuşmuştur,termostatın ayarlandığı alt bölmedeki sıcaklık değerine göre,bu süreli çalışmasını sürdürür.Yani elektrik de kesilse ayni bu duraklama süresi vardır,fişten çıkarıp hiç bekletmeden de taktığınızda da ayni şekildedir.Bu durum kullanma kılavuzunda da sizin bunu bir arıza olarak da zannetmemeniz için de ayrıca dipnot şeklinde yer alır.

Mikroişlemci kontrollü triyaklı bu devre kartını,elektrik süpürgesi ile elektronik devrenin,hiç çıkarıp da tozlarını aldınız mı? Bizim makinemiz de, no frost & elektroniktir.Bir kaç defa sürekli devrede kalan bu kompresör durumunu, bu mevcut devrenin iç tozlarını alıp,geçme fişlerini tekrar takıp çıkarmak yoluyla,yani devre elemanlarını iyice temizleyerek çözmüştüm.Bir faydası olabilir.

Benim tam olarak da anlamadığım asıl nokta,dijital ekranlı bu NF buzdolabınızda, bu -12 C, dondurucu bölme kısmındaki,bu sıcaklık ayarı da sıradışı bir ayardır.Bizim dolapta yalnız -18 ve -27 derece seçenekleri vardır.Siz dijital temaslı bir düğmeden değil de,özel,harici bir termostatla mı bu değeri özel olarak da ayarladınız,çünkü bu normal bir değer değildir,bana göre.Dondurucunun normal en düşük bir sıcaklık seçim seçeneği -18 derecedir,yanılıyorsam düzeltin,bunun üstündeki değerlerde,dondurulmuş besinleriniz bir miktar,yeterli olarak korunamadan da zarar görecektir,kullanım kitabında buna da ayrıca özel dikkat çekilmektedir.Kompresör sağlıklı soğutsa idi,sn.kanyak'ın da belirttiği gibi termiğin hiç de açmaması gerekirdi diyorum ben de.Kompresörün kondenser ünitesini basınçlı havayla da iyice temizleyin(Çünkü kompakt yapıdadır ve sürekli tozlu ortamda çalışıyorsa eğer,hatırı sayılır,bir miktar tozu da toplamış olabilir),kesilme periyodunun çok yakın olmamasında faydası olacaktır,temizlendikten sonra,ısı transferi(Radyatör kanatçıklarından havaya olan) iyileşen ve böylece daha randımanlı soğutulan kondenser kısmı,termostatın kesilme kısımlarında daha uzun süre,boşta çalışmadan bekleyecektir.Bu sonucu kendim denedim ve bizzat da gördüm,inanın buna.

Not(1):Çalışma esnasında kondenserin tam önünde dönen fanın da,normal devrinde tam olarak dönüp dönmediğini ayrıca dikkatlice de gözlemleyin.Bir takılma varsa,milini iyice temizleyip,bu miline gerekliyse,bir tutukluk da varsa eğer,bir miktar da ince yağ damlatın.

Not(2):Makinenin yalnız dışındaki bu mükemmel Bakım bile kompresörün devreye az girmesine kafi değildir.Dolap içindeki sirkülasyon hava menfezlerinin de önünün tam kapanmaması gereklidir.Bu da kullanım kitapçığında belirtilir.Bu menfezlerin çoğu büyük kütleli,soğuk hava dolanımını (Sirküleyi) kapatacak şekilde çalışırsa eğer,kompresör,soğutucu akışkanı tam olarak da verimli olarak kullanamaz,soğutma kapasitesi çok azalacağından,gereksiz olarak daha uzun süreler boyunca da çalışmak durumunda kalabilir.

Not(3):Makina ne çok fazla doldurulmalı,ne de tam boş veya boşa yakın tutulmalıdır,optimum bir doluluk oranında yiyeceklerle (Buna buzluk kısmı dahil ve hatta dolu veya boş olması en fazla etkileyen kısmıdır)doldurulmalıdır.Bu bakımları içte ve dışta tam tam olarak sağlandığında,termostat 4 numaralı kısımda ayarlıyken,-18 C dondurucu bölmede ayarlı iken,e (ekonomi) tuşuna basılı iken (Eco fuzzy),-18 C, +4 C santigrat ölçeğini,sürekli bu +4 C değerini uzun süre sabit tutarak (İdeal,yeterli ve yiyecekler için de en ekonomik bir değerdir) kompresör çok az devreye girerek bu değerleri elde edebilmeniz de çok kolaylaşacaktır.

Ayrıca tüm bu anlatılanlar,eğer buzdolabı kompresörü bozuk değilse,azami enerji ekonomisi ve çalışmasına büyük fayda sağlayacak etmenlerdir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

sizin kompresör problemli. soğutma olmasa bile sağlam kompresör 2 saatte termik açmaz.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Sayın binbaşı, buzdolabı fişini ne zaman takarsam takayım, kompresörün elektronik kart tarafından devreye sokulması 10-15 dk bekledikten sonra gerçekleşiyor. Sağlıklı çalıştığı dönemde hiç termik sesi duymuyordum. Elektronik devreyi kontrol için zaten açmıştım ve ilk günki gibi tertemiz olduğunu söyleyebilirim. Çok iyi muhafaza edilmiş. -12 konumu için resim eklemek istedim fakat kamera display tarama hızını yakaladığı için bazı segmentler sönük göründü. Tam görüntü için video ekliyorum [video=youtube_share;xuWXEsaCcSw]http://youtu.be/xuWXEsaCcSw[/video] Bu da etiketi : 20130528100436.jpg Son olarak da kondanser önünde fan olmayan bir model olduğunu belirtmek istiyorum. Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.

Sayın kaynak, kompresör sorunu benim ilk seçeneğimdi fakat 3 buzdolabı uzmanının 3ü de sağlam olduğuna, bu ısının, sesin, basıncın ve akımın normal sınırlarda olduğunu söyleyip başka bölümlerde arıza aramaya yöneldiler. Sonuç olarak buzdolabı tamamen durdu, kompresör değişmeden de düzelmeyecek kanaatindeyim. Bunun yerine yeni buzdolabı sipariş ettim. Yorumlar için tekrar teşekkür ederim.

Dostumm..
Muhtemelen kompresorunuzun sargıları kavrulmuşş ..sargıları kavrulmuş kompresor ılk calışmada sorunsuz çalışmakla beraber ısınma yuzunden sargı ızolasyonundan atlama yaparak fazla amper cekmeye başlar.. Komp.uzerındekı termık kesıcı de bu fazla amperaj yuzunden komp devreden cıkarır..yoksa sağlam olan komp nedensız 2 saat sonra devreden çıkmaz....ya komp arızalıdır yada kondanser aşırı kırlıdır..

benim tam olarak da anlamadığım asıl nokta,dijital ekranlı bu nf buzdolabınızda, bu -12 c, dondurucu bölme kısmındaki,bu sıcaklık ayarı da sıradışı bir ayardır.bizim dolapta yalnız -18 ve -27 derece seçenekleri vardır.siz dijital temaslı bir düğmeden değil de,özel,harici bir termostatla mı bu değeri özel olarak da ayarladınız,çünkü bu normal bir değer değildir,bana göre.dondurucunun normal en düşük bir sıcaklık seçim seçeneği -18 derecedir,yanılıyorsam düzeltin,bunun üstündeki değerlerde,dondurulmuş besinleriniz bir miktar,yeterli olarak korunamadan da zarar görecektir,kullanım kitabında buna da ayrıca özel dikkat çekilmektedir.
dostum ..
Arçelik fırmasının ılk ıthal ettiğı ve urettığı bazı modelelrde
derın dondurucu ayarı 4c oc -12c ayarı mevcut olan modellerı vardır..

dostum ..
Arçelik fırmasının ılk ıthal ettiğı ve urettığı bazı modelelrde
derın dondurucu ayarı 4c oc -12c ayarı mevcut olan modellerı vardır..

Sevgili demiray arkadaşım;arkadaşımızın buzdolabında bu dediğiniz değerler yanıp yanıp sönüyor,hiç bakıp görmediniz sanırım,yani buzdolabı iflas etmiştir.Zaten kendisi de yenisini bu nedenle dolaptan ümidini tam olarak kestiğinden dolayı da yenisini satın almaya karar vermişlerdir.Çünkü 3-4 ustanın müdahelesi bir sonuç vermemiş,no-frost buzdolabı bu görüntüsüyle de tamamen iflas etmiş görünümdedir.

Ben referans verirken sadece kendi buzdolabıma göre bunu referans alıp da öyle verdim,eski modellerden benim haberim hiç yoktur.Bana göre -12 derece de,son derecede sağlıksız olabilecek bir derin dondurucu kademe sıcaklığıdır.Bu bana göre sağlıklı değildir.Bu arada verdiğiniz bu ek bilgi için ayrıca da teşekkür ediyorum.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri