Arçelik 3650 ft Çamaşır makinası ledler yanmıyor ve çalışmıyor.

Arçelik marka 4900 FDS çamaşır makinesi arızalandı. Sadece kapak açma düğmesi yanıyordu.
Makinayı söküp elektronik kartı incelediğimde D20 ve D21 in delinip kısa devre olduğunu gördüm.
Diyotlar smps trafosunun girişine paralel bağlı ve yüksek gerilim için koruma sağlıyorlar diye düşünüyorum. Birini yada ikisini devreden çıkardığınızda devrenin çalışması sağlanıyor.
Sitedeki bilgilerden yola çıkarak makinemi tamir ettim :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
bende aynı şeyi yaptım D21 diyotunu çıkardım ama kart yinede çalışmadı bunun nedeni ne olabilir acaba??

ustalar verdiğiniz bilgigiler için tesekkürler allah zihin acıklıgı versin

Makinanın on-off anahtarı açılınca sadece kapak açma düğmesindeki led yanıyor diğer hiçbir lamba yanmıyor ve makina çalışmıyordu,
Aynen denilen gibi ana kart üzerindeki D 21 diyotunun ayağının birini kestim yani devredışı bıraktım arıza düzeldi..
Bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum Allahü Teala razı olsun...

illede yerine birşey takmak istiyorsanız 1n 4007 diyot takabilirsiniz ayrıca takmasanız bile olur

illede yerine birşey takmak istiyorsanız 1n 4007 diyot takabilirsiniz ayrıca takmasanız bile olur
D 21 diyotununu teknik özelligi ( 90 v 1 amp zenner diyot tur)
devre üzerindeki görevi trafonun harmoniklerini TNY entegreye ulaştırmamaktır yanma sebebi ise bu harmoniklerin yogunlugudur.
1n4007 takarsanız tny den vaz geçebilirsiniz

Son düzenleme:
hiçbirşey olmayacağını idda ediyorum kendim uyguladıgım için söylüyorum

Bu konuda yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.Denildiği gibi makinemizde ledler yanmıyor sadece kapak açma tuşu yanıyordu anakartı söktüm bahsedilen d21 diyotun bir bacağını kestim.Şuanda makine normal çalışıyor. Hatta yarım kaldığı yerden başladı ve programını tamamladı.

Yalnız benim bir sorum olacak ; Bu şekilde voltaj 190 altına düşmediği sürece sorunsuz kullanabilir miyiz ? ara sıra makinemiz programlar arasında takılıp kalıyordu acaba sebebi bu olabilir miydi ? Ara sıra reset atarak günü kurtarıyorduk.. Şimdi tamamen düzelmiş olabilir mi yoksa o program da takılma olayı farklı bir arıza mıdır. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler..

Aynı sorun vardı. Bir ayağını ayırdım makina çalıştı. Ne diotmuş şu D21.
Ana kart + servis işçiliği = 200-250 TL cepte kaldı.
Sağolsun bilgisini esirgemeyenler.

Sayın ustalar nh 0081 kodlu anakart ta T9 ve T2 transistörlerin değerlerini bilen varsa lütfen yazarsa çok sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri