Arçelik 3650 fd durup durup çalışıyor

barkin141

Üye
Evet arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi 2.30 saatlik bir programı çamaşır makinem şaka yapmıyorum 10 saatte yıkıyor.Çünkü çamaşır makinem gözlemlediğim kadarıyla çalışırken sürekli kendini durdurup kaldığı yerden devam ediyor bunu yapa yapa yıkama süresini 10 saate kadar çıkarıyor.Bilgili arkadaşlar veya daha önce böyle bir sorun yaşamış biri varsa bu konu hakkında yardımcı olabilir mi?

makine ısıtma yapmıyordur rezistans kart ve kabloları kontrol ediniz

makine ısıtma yapmıyordur rezistans kart ve kabloları kontrol ediniz
Isıtmada bir problem olduğunu zannetmiyorum kömürü değiştirdik bir kere beyni resetledik ve makineye test modunda test de yaptık fakat makine şunu yapıyor normalde çalışırken saat göstergesindeki iki nokta ( : ) yanıp sönüyor ya ama makine sanki biri ara ara bir durdur bir başlat tuşuna basıyor gibi davranıyor o iki nokta da bazen sabitleniyor bazen tekrar yanıp sönmeye başlıyor.Bu yüzden saatlerce dur kalk dur kalk yapa yapa yıkama yapıyor makine.

hocam; ilk olarak farklı prizde denemeyi düşünebilirsin.
elektrik besleme yolu üzerinde ne varsa; evdeki tesisat buat priz de dahil olmak üzere; temassızlık bir şey varsa yapabilir.
Su besleme yavaş ve sıkıntılı ise, su alma süreci uzuyorsa yapabilir, ama bu aşamada takılıyor gibi yazmamışsın, bunu atlıyorum
kontrol kartında; herhangi bir; yüksek akım çeken röle enerjilendirildiği zaman, ev içi tesisatta ya da makine içi kablo bağlantılarda orunlardan ötürü, voltaj düşmesi, kart sağlam olmasına rağmen; anlattığın şekilde yaşanabilir. Belirli ve aynı yerde bir durma devam etme döngüsünden bahsetmediğine göre sorun bu şekilde kontrol kartının rölesinde değil, yoksa programın hep benzer yerlerinde elektrik besleme gitme yapardı.
onun dışında karttaki kondansatörlerin değerinin düşmesinden, bağlantı ve kablolamada sıkıntılardan ya da açma kapama düğmesinden yapabilir;
motor hareketi ile ilgili olması durumu da etkendir. Motorun döküm gövdesinde kömürler hareket etsin diye anahtaar pense gibi birşeyle tık tık vurup durumun düzelip düzelmediğine bakabilirsin, ama daha iyisi; şu yeni takılan kömürleri sök, merkeze yaylar kolay ve rahat ittiriyor mu baksan iyi olur.
nokta atış arızayı tespit etmek zor; kafasına göre değişen zamanlarda gerçekleşiyorsa, tesisat, açma kapama düğmesi, bağlantılar ve kart üzerindeki kondansatörler(kontrol kartı) motor kömürleri bu şekilde bir sorun yapabileceği düşünülür.

hocam; ilk olarak farklı prizde denemeyi düşünebilirsin.
elektrik besleme yolu üzerinde ne varsa; evdeki tesisat buat priz de dahil olmak üzere; temassızlık bir şey varsa yapabilir.
Su besleme yavaş ve sıkıntılı ise, su alma süreci uzuyorsa yapabilir, ama bu aşamada takılıyor gibi yazmamışsın, bunu atlıyorum
kontrol kartında; herhangi bir; yüksek akım çeken röle enerjilendirildiği zaman, ev içi tesisatta ya da makine içi kablo bağlantılarda orunlardan ötürü, voltaj düşmesi, kart sağlam olmasına rağmen; anlattığın şekilde yaşanabilir. Belirli ve aynı yerde bir durma devam etme döngüsünden bahsetmediğine göre sorun bu şekilde kontrol kartının rölesinde değil, yoksa programın hep benzer yerlerinde elektrik besleme gitme yapardı.
onun dışında karttaki kondansatörlerin değerinin düşmesinden, bağlantı ve kablolamada sıkıntılardan ya da açma kapama düğmesinden yapabilir;
motor hareketi ile ilgili olması durumu da etkendir. Motorun döküm gövdesinde kömürler hareket etsin diye anahtaar pense gibi birşeyle tık tık vurup durumun düzelip düzelmediğine bakabilirsin, ama daha iyisi; şu yeni takılan kömürleri sök, merkeze yaylar kolay ve rahat ittiriyor mu baksan iyi olur.
nokta atış arızayı tespit etmek zor; kafasına göre değişen zamanlarda gerçekleşiyorsa, tesisat, açma kapama düğmesi, bağlantılar ve kart üzerindeki kondansatörler(kontrol kartı) motor kömürleri bu şekilde bir sorun yapabileceği düşünülür.
Hocam ilginiz için teşekkürler anakartı söktüm anakart resimlerini atıyorum zannedersem karttan da gözüktüğü gibi sorun kartta

Ekli dosyalar

• C3A8C45C-3D5C-4896-B84D-4020D3AAAA81.jpeg
    C3A8C45C-3D5C-4896-B84D-4020D3AAAA81.jpeg
    612 KB · Görüntüleme: 76
  • 8E8D9B72-4FA8-4FAF-AF02-C6127E0BC784.jpeg
    8E8D9B72-4FA8-4FAF-AF02-C6127E0BC784.jpeg
    450.4 KB · Görüntüleme: 68
sorun karttan mı kaynaklıymış?
makinem 3650 ft aynı sorun karttaki kararan yerler bile aynı.

Bende de 3650 A var, benzer sorunu yaşıyorum. Program sorunsuz başlıyor, suyu alıyor. Sonrasında motorun dönmesi her durduktan sonra epeyce uzun bekleme yapıyor. Beklemeye başlarken 3 kere, beklemenin sonunda 1 kere çıt sesi geliyor. Sanki bir şeyleri açar kapar gibi, nedir bilemiyorum. 3 saniyelik 1-2 tur dönme, 3 çıt sesi, dakikalarca bekleme, 1 çıt sesi daha ve yeniden 3 saniyelik 1-2 tur dönme. Bu döngü böyle saatlerce sürüyor.

Sorun ne olabilir, ne yapmam lazım lütfen yardım edin.

Bende de 3650 A var, benzer sorunu yaşıyorum. Program sorunsuz başlıyor, suyu alıyor. Sonrasında motorun dönmesi her durduktan sonra epeyce uzun bekleme yapıyor. Beklemeye başlarken 3 kere, beklemenin sonunda 1 kere çıt sesi geliyor. Sanki bir şeyleri açar kapar gibi, nedir bilemiyorum. 3 saniyelik 1-2 tur dönme, 3 çıt sesi, dakikalarca bekleme, 1 çıt sesi daha ve yeniden 3 saniyelik 1-2 tur dönme. Bu döngü böyle saatlerce sürüyor.

Sorun ne olabilir, ne yapmam lazım lütfen yardım edin.
Sorunumuz aynı ama biz en sonunda tamirci cağırmak zorunda kaldık söylediklerine göre sorun motordaymış.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri