Arçelik 3500 çamaşır makinesi

Gökosman

Üye
Arçelik 3500 çamaşır makinemdeki sorun şu: Makine suyu aldı,fakat kazan dönme hareketini yapmadı.Bir süre sonra makine içinde kısa devreye benzer bir ses geldi ve sigorta attırdı.Benim daha önce yaptığım işlemler şunlar: Motor testi(Sağlam),Rezistans değişimi ve devir kartı değişimi.Yalnız devir kartı farklı bir kart olduğunu gördüm.Satıcı çalıştırır dedi ama orijinal kartına benzemiyor.Acaba bundan kaynaklanır mı diye düşünüyorum.Kondansatörde olabilir mi? Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar..

Teşekkürler usta .Kendi kartının yanan dirençlerini değiştirip tekrar deneyeceğim.
700-1000 devir kartının şeması veya önyüz resmi varmıdır?
yanan dirençler tako bobinine ait ise motor soketine su gelmiştir.Kontrol ediniz

yanan dirençler tako bobinine ait ise motor soketine su gelmiştir.Kontrol ediniz
Kartta T1-T2 girişleri var. O girişe ait dirençler yanıyor. Muhtemelen tako girişleri. Fakat bu karttaki direnç değerlerini bulamıyorum. Ayrıca tako bobine ait motor sekmanın ters takılması gibi bir durumdada kartı yakması normalmidir.

Kartta T1-T2 girişleri var. O girişe ait dirençler yanıyor. Muhtemelen tako girişleri. Fakat bu karttaki direnç değerlerini bulamıyorum. Ayrıca tako bobine ait motor sekmanın ters takılması gibi bir durumdada kartı yakması normalmidir.
yazdıklarıma bak

Evet arkadaşlar,yaklaşık 1 ay uğraştığım 3500 makinemi dün itibarıyla faal hale getirdim.Bu süreçte şunu gördüm ki doğru dürüst motordan anlayan yok.Hep bana motor sağlam diyenler sadece 220 VAC. verince döndüğünü görenler.Ben bir arkadaşımın tavsiyesi ile motoru açıp tako bobinine baktığımda yanık olduğunu gördüm aynı zamanda rotorun ucundaki mıknatısın kırıldığını tespit ettim.Motoru yenisi ile değiştirince iş halloldu.Bu arada makinenin yıpranan rezistansı da değişti.Hortumlar kireç kalıntılarından da arındırıldı.Bu konuyla ilgilenip cevap yazan "bakımcıı" ustaya da teşekkür ederim.Kolay gelsin..

işini hakkıyla yapanları hariç tut be arkadaşım, beş parmağın beşide bir değil. kör talih bize düzgünü denk getirmedi diyelim. böyle sorunları yaşayan sadece sen değilsin merak etme.

Mutlaka işini hakkıyla yapanlara,kendini yetiştirmiş ustalara sözüm yok.Aksine saygım var.Ama bilmeden ahkam kesenler seni yanlış yönlendirdiği zaman sıkıntı.Bilgi paylaşıldıkça işe yarar.
Kolay gelsin,iyi günler dilerim..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri