Arçelik Çamaşır Makinesi Çözümü Bulunamıyan Arıza ...

omer 41

Üye
Arçelik çamaşır makinesi enerji verildiği anda ventil dervere giriyor. Program seçildiğinde ise motor tam hız çalışıp duruyor.Yeni motor ve ventil denedim yinede aynı. Ventil ne olursa olsun durmuyor. Arıza ne olabilir yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim ...
P_20160215_134212.jpg
P_20160215_134223.jpg

sensör var mıdır bi yerlede?
ventil nedir ne iş yapar ?

ventil dediğiniz sey röle üzerinden mi beslenir? röle takılı kalmış olabilir. veya röleyi süren sistemde arıza olabilir. röleli birşeyse.

Tako çalışmıyor bence motorun üzerinde tako varsa kablolarını kontrol edin.Hızlı dönüp duruyorsa durum onu gösteriyor

Yeni motor ve ventil takıp denedim yukarıdada yazdığım gibi ancak durum yine aynı elektrik verdiğim anda ventil çalışıyor hiç durmuyor.Sorunun anakarttan olduğunu düşünüyorum ama nereden bulamıyorum.

Ventilin kartta bağlı olduğu büyük ihtimal 4 adet röleden biri olabilir diye tahmin ediyorum.

Rölelerin sağlamlık kontrolünü yaptınız mı? Bence bir kontrol ediniz. Kontak yapışmış yada sürekli çekili kalıyor olabilir.

Dediğinizi denicem sonucu yine yazarım teşekkür ederim cevaplarınız için .

ventil nedir ? ne iş yapar serkan bey.

sorumu dikkate almayın google amcaya sordum :)

ama çalışma prensibi nedir neyin üzerinden aktif edilir makinalarda bilginiz varsa anlatabilirseniz sevinirim.

Sayın @toyer ,

Ventil diye adlandırdığımız parça aslında selonoid vana. Çamaşır makinası ilk çalışmaya başladığında makina içine su almak için vanaya elektrik gönderir. Seviye tamamlanıncada elektriği keser ve yıkama işlemine başlar. Ventil elektromanyetik kontrollü vana.

Haliyle bu vanaya gelen elektriği verip kesen kontrol kısmıda yukarıdaki kart. Kart üzerinde AC elektriği anahtarlayanda röleler. Muhtemelen rölelerden biri yapışık kalmış olabilir düşüncesindeyim. Programsal olarak sorun yoksa tabiki.

Ben soruya katılım için üyemiz cevaplar diye düşünmüştüm. Çünkü mesajınız kendisinin yazısının altında. Yoksa forumda her şeye dalıyor gibi bir izlenim oluyor. Bu şekilde düşünülsün istemedim.

Saygılar.

20012015163727.jpg

Selamlar ariza kartdandir
Kart uzerindeki triyaklari kontrol yap
triac.jpg
12.jpg
arizali

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607