arçelikçamaşır makinası sıkarken su geliyor

inecik

Üye
Değerli arkadaşlar yardımcı olursanız mutlu olacağım;
Arçelik 2800 makinamız var, bir süredir sıkarken altından,sanki makinanın sağ tarafından az bir miktar su geliyor.ben su pompasını değiştirdim ve bugün ilkkez denedik, yine su geldi. ışıkla iyice makinanın içine baktım, ama emin olmamakla birlikte su pompası civarında belli belirsiz bir ıslaklık gördüm, hortum bağlantıları civarına baktım ama bir ıslaklık yok . bu kontrolleri çamaşır yıkandıktan tahmini 2-3 saat sonra yaptım.ne önerirsiniz, selamlar

körük lastiği kapı kilidi hizasından delik olabilir.durulama esnasında su kaçırır.körük lastiğini kontrol ediniz.

arkadaşlar, nereden su geldiğini anlamak için makinanın üst kapağınıda söktüm ve suyun geldiği yer,deterjan kutusundan kazana giden körüklü bir hortum var, kazana girdiği yerden makina sıkarken kaçırıyor ve bu su yukardan kazanı takip edip aşağıya akıyor. bende hep aşağılarda bir yerde arıyordum.benim sorum bu hortumu ne diye arayacağım ve ben söküp takabilirmiyim. selamlar

arkadaşlar, nereden su geldiğini anlamak için makinanın üst kapağınıda söktüm ve suyun geldiği yer,deterjan kutusundan kazana giden körüklü bir hortum var, kazana girdiği yerden makina sıkarken kaçırıyor ve bu su yukardan kazanı takip edip aşağıya akıyor. bende hep aşağılarda bir yerde arıyordum.benim sorum bu hortumu ne diye arayacağım ve ben söküp takabilirmiyim. selamlar

Merhaba.Bu hortumu takmak o kadar da zor değildir.Yalnız takılan kelepçeler iki ucundan kargaburunla esnetmeli,bu esnek haldeyken de hortuma girecek yapıda çelikten yapılı tipteyse,fleksibıl bu kalın hortumu kazana takarken kolay,ancak esnemeli tipteki özel çelik kelepçeleri esnetip bu hortumun üzerine geçirirken de belki biraz güç harcarsınız.Ama gücünüz de yerindeyse çok zorlanmadan yapılabilecek kolay bir işlemdir emin olun.Açıkçası bu türden bir kelepçeyi arçelik 2200'ün kazan kısmındaki büyük hortumuna takarken biraz da zorlanmıştım.(Çünkü bu kelepçe biraz sert yapıda olduğundan kargaburunla bile zor esnemekteydi,hortum kazana girenlerin en kalınıydı.Bu yüzden kelepçesi daha büyük ve esnemesi de daha güçtü.) Ama netice olarak hiç yapılmayacak bir olay da değildir bu,gözünüz korkmasın.Normal gücü,kuvveti olan bir insan tarafından kolaylıkla yapılabilir.

Su sızıntınız hortumun kazana olan bu bağlantısındaki bir zaafiyet (Geçecek olan yerine tam da oturamama veya hortumdaki yarılma,delik) yüzünden de olmuş bulunabilir.Yani öncelikle üst ve alt bağlantı yerinden,bu aktığına tam kanaat getirdiğiniz hortumu tam çıkarıp,gözle fiziki kontrolünü de iyice yapmanız lazım.Belki de üzerinde herhangi bir delik yoktur,sadece geçip de oturacağı kısma kelepçeyle iyi tespit edilememiş de olabilir.Sızıntı sırf bu yüzden yerine iyi oturmayan ve iyi de sıkılmayan bu hortumun kötü bağlantısından da yine olabilir.(Çünkü başıma da geldi).Öncelikle bunu iyi araştırın.Daha sonra bu hortumda eğer gözle görülür ve tamir edilemez derecede büyük hasar (Delik,yarık,kılcal çatlaklar,vb.) varsa,arçelik yedek parça satış bayisine,bu elinizdeki numuneyle gidip,yenisini o zaman satın alırsınız.Kolay gelsin.

arkadaşlar, benim makinadaki bu hortumun bir ucu kelepçeli diğer ucu ise ,kazana giren kısmı geçmeli ve ben bu hortumun bu ucunu çıkaramadım, sonunda servis geldi ve bu hortumu değiştirmek için kazanın sökülmesi gerektiğini söyledi. amortisörlerinde değişeceğini ve 300TL ücreti olduğunu söyledi.su kaçıran yere silikon veya tavsiye edeceğiniz bir ürün varmı. selamlar

arkadaşlar, benim makinadaki bu hortumun bir ucu kelepçeli diğer ucu ise ,kazana giren kısmı geçmeli ve ben bu hortumun bu ucunu çıkaramadım, sonunda servis geldi ve bu hortumu değiştirmek için kazanın sökülmesi gerektiğini söyledi. amortisörlerinde değişeceğini ve 300TL ücreti olduğunu söyledi.su kaçıran yere silikon veya tavsiye edeceğiniz bir ürün varmı. selamlar
servis ya uğraşmamak için (genellikle eski model makinalara yaparlar..) bu fiyatı çekmiş..ya da gerçekten kazanınızda probloblem vardır(rulman vs..) o sebepten söylemiştir..

deterjan kutusunun altındaki kazana bağlı körüklü hortumu hurdacılarda bu model makinaların üzerinde çokça bulabilirsin..5-10 tl ye verirler..

takmasıda ,sökmeside kolaydır...alt kısım kazanın içine girecek şekilde üst kısımda deterjan kutusuna geçecek şekide takılacaktır..

ayrıca o lastik için siikon falan işe yaramaz..yenisi veya çıkması mutlaka takılmalıdır..

hurdacılarda illaki 2800 diye aramayın..arçelik-beko çelik kazanlı makinalarınınki(2100-2210 hariç..)sökebilirsiniz..

ayrıca makinanızın amortisörlerini kontrol edin zıplaması o lastiğin kopmasına neden oluyor..

değerli arkadaşım, lastik hortum aslında delik veya yırtık değil, fakat kazana girdiği yerden sıkma sırasında az miktar su kaçırıyor. internette bu hortum satılıyor fakat ben ışıkla hortumun içine baktım ve kazana bağlandığı yerde içinde beyaz plastik bir halka var.ben bunu şöyle yorumladım, hortum takıldıktan sonra kazanın içinden bu plastik halka ile sıkıştırılıyor.servisde hortumun takılması için kazanın sökülmesi gerektiğini ve bunun çok işçilikli olduğunu, fiyatın bunun için yüksek olduğunu söylemiş.

Şahsi yorumum makinanın amortisörleri patlak(aşırı vibrasyon) ve uzun süre böyle çalışmış bunun sonucu rulman+kazan yatağı bozulmuş(Servisin yorum nedeni bu). Yoksa lastik hortum ucuz ve değişmesi kolay.

değerli arkadaşım, lastik hortum aslında delik veya yırtık değil, fakat kazana girdiği yerden sıkma sırasında az miktar su kaçırıyor. internette bu hortum satılıyor fakat ben ışıkla hortumun içine baktım ve kazana bağlandığı yerde içinde beyaz plastik bir halka var.ben bunu şöyle yorumladım, hortum takıldıktan sonra kazanın içinden bu plastik halka ile sıkıştırılıyor.servisde hortumun takılması için kazanın sökülmesi gerektiğini ve bunun çok işçilikli olduğunu, fiyatın bunun için yüksek olduğunu söylemiş.

hortumun yenis çözüm değil. hortumu tornavida ile yandan kanırtarak çıkartın. acele edip hortumu delmeyin. içindeki plastiği ise söküp atın. hortumu sökümce güzelce kirecini falan temizleyin. ve sanayide veya hırdavatçılardan polüretanlı mastik alın. piyasada dayson diye de bilinir. hortumun kazana geçen yerine güzelce sürüp yerine geçirin. eldiven kullanın yapıştırıcı elinize yapışır çıkarmak da zordur.

ancak amortisörlerin değişimi gerekli. patlak olduğundan kazanın fazla sarsılmasından o hortum gevşer.

Dayson-Poliuretan-Mastik-280ml__78333325_0.jpg

güzel arkadaşım, birkaç sorum olacak;bu mastiği hortumu sökmeden ,kazanla hortum arasındaki birkaç mm lik aralığa sıksam olurmu.birde amortisörün birini söktüm tamamem yağ akmış, diğerinide değiştirmelimiyim, kısaca çift değiştirmekmi gerekli. piyasada 8TL yede var 20TL yede var,bu konudada tavsiyeniz olursa mutlu olurum. selamlar

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri