Arıza Işığı Yakan LED Ampül Dekoder Devresi Hk.

enigmac

Üye
Merhabalar. Astra j aracımın arka stop ve arka sinyal lambaları (T15 w16w 16 watt) 16 watt ampulleri yerine yaklaşık 3.5 watt güç çeken LED ampul bağladım ancak arıza lambası yaktı. İnternette Dekoder satılıyor ancak bu Dekoderi kendim yapmak istiyorum. Bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. İyi forumlar dilerim.

Benzer sorun bendeki 2011 model Skoda Yeti'nin gündüz farlarını orjinal flamalı ampulleri yerine led ampul taktığımda yaşadım. Ölçtüğümde önceki ampullerin 1.2Ah akım çektiği, led ampullerin 0.8Ah akım çektiği şeklindeydi. Orjinal akımı sağlamak için hesaplama sonucu ampullere paralel 30 Ohm taş direnç bağlanması ile sorunun giderileceğini anladım fakat ısınan direncin bir soğutucuya bağlanması gerektiği için bağlama işi kaldı. Halen her defasında silsem de arıza ışığı yanmaktadır.

P=IxV ve V=IxR formülleri kullanılarak gerekli ohm değeri bulunabilir.

Bazı modüllerde smpulu led olarak belirtmek mümkün. Benim konfor modülünde yok maalesef.

Son düzenleme:
Bazı yerlerde led dönüşümü yapılan lambayı lamba haznesinin arkasına uygun şekilde paralel bağlayıp bırakıyorlar. Lamba içinde led yanarken ariza ışığı yanmaması için orjinal lambada arkada yanıyor.

Bazı yerlerde led dönüşümü yapılan lambayı lamba haznesinin arkasına uygun şekilde paralel bağlayıp bırakıyorlar. Lamba içinde led yanarken ariza ışığı yanmaması için orjinal lambada arkada yanıyor.
Sakın bu şekilde bir çözüm yaptırmayın.Arabada yakılan her lamba ilave enerji sarfiyatı demektir.Keza direnç koydurmakta aynı şekilde. 2x55watt az enerji degil.Keza yangın riskide gözardı edilmeyecek bir sebep.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri