Arçelik 6242 hit bulaşık makinesi direnç yanmış

arkadaşım anladığım kadarıyla elin sadece tornavida tutuyor ve bu konular hakkında bilgin yok. değerli ustalarımın yorumları doğrultusunda elindeki kartı bir kart tamircisine götürüp lnk yı değiştirt be sigorta direncini en azından eşdeğerini takar. sonra kartı yerine takar test edersin . çalışma olasılığı yüksek. genelde bu tip kartlarda sigorta direnci yanmışsa entegre de (lnk364 vb) ölmüş gözüyle bakarız. ortalama 10-15 lirallık bir malzame ile değişiklik yaparız ama işçilik olarak ta 100 lira gibi bir rakamı gözden çıkarmayınız, sonuçta ustalık ve bilgi satıyoruz, karşılığında ise servise vereceğin ve kafadan kart değişimi diyekleri ve en az 400-500 lira gibi bir masraftan kurtuluyorsun.

boşuna uğraşıyorsunuz kartınızın işlemcisi ölü..onu değiştirerek sorunu çözemezsiniz..ya çıkma kart ,ya sıfır kart ya da işlemciyi değiştirmeniz gerek..

Direnç taktım yine yandı. Sonra entegre ve direnci değiştirdim şu an çalışıyor. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
Malzemeleri bulurken zorlandım. gidip almaya vaktim olmadığı için internetten aradım. direnç olan yerde entegre yoktu, entegre olan yerde direnç yoktu. bluemavi diye bir sayfada buldum. 31 ohm yerine 33ohm taktım. 33 ohm 2 watt ( 33R 2W diye kısaltılıyor). nedense 31 ohm direç hiç bir yerde görmedim.

boşuna uğraşıyorsunuz kartınızın işlemcisi ölü..onu değiştirerek sorunu çözemezsiniz..ya çıkma kart ,ya sıfır kart ya da işlemciyi değiştirmeniz gerek..
Nereden bu kanıya vardınız merak ettim??

diyelim ki işlemciyi değiştirdik, tekrar nasıl programlayacağız? Programı bulma ihtimalimiz var mı?

Sigorta direnc diye tabir edilen eleman , kart fazla akım çekmiş yanmış, yanma nedenini bulmak önemli. Sayın paskomya ustadın tavsiyesi çözüme giden bir yöntem.
arkadaşlar merhaba. bulaşık makinamın güç düğmesi açıktı ışıkları yanıyordu. kapatıp açtım ışıklar tekrar yanmadı. tekrar çalışmadı. ön kısmı sökerek kontrol ettim kart üzerindeki direncin yandığını gördüm. sadece bu direnci değiştirsem durum düzelir mi?
fotoğraf ekliyorum siz de kontrol ederseniz çok sevinirim.

4 bant direnç renkleri
turuncu-kahve-siyah-altın 31 ohm olduğunu öğrendim.
bunu nerden bulurum özel bir ismi var mıdır?
Sigorta direnç tir.
https://devreokulu.com/DirencHesaplama.html siteden renk kodlarına göre değerini bulup sipariş verebilirsiniz. Anlık, aşırı akım çekip direnç atmış olabilir.

Direnç taktım yine yandı. Sonra entegre ve direnci değiştirdim şu an çalışıyor. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
Malzemeleri bulurken zorlandım. gidip almaya vaktim olmadığı için internetten aradım. direnç olan yerde entegre yoktu, entegre olan yerde direnç yoktu. bluemavi diye bir sayfada buldum. 31 ohm yerine 33ohm taktım. 33 ohm 2 watt ( 33R 2W diye kısaltılıyor). nedense 31 ohm direç hiç bir yerde görmedim.
Entegre ve direnç değiştirdim çalışmadı ışıklar yanmadı yeni ana kart aldım yine çalışmadı sorun nerede olabilir acaba program kartında değiştirsem düzelirimi yoksa başka biryerdemi aramalıyız sorunu çıkmaza girdim resmen

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri