Apartmanlarda elektrik tesisatının doğru yapılıp yapılmadığı

sorumlu

Üye
Katılım
11 Tem 2024
Mesajlar
4
Puanları
1
Yaş
64
Merhaba değerli hocalarım. 25 yıldır otomatik kapı montaj ustasıyım. Sayısız otomatik kapı montajı yaptım. İlk kez böyle bir durumla karşılaştım ve ciddi bir tehlike yaşadım. Apartman giriş kapısı montajı için duvara profil bağlamam gerekli. Profili bağlamak için hilti ile vida deliği açarken ölüm tehlikesi atlattım. Çünkü apartman girişindeki kapı montajı yapılacak duvarda yerden yukarı doğru çaprazına elektrik kablosu geçiyormuş, vida deliği açarken kabloya denk gelmiş, hiltinin sapı plastik olduğu için yanmaktan kurtuldum ama tüm apartman dairelerindeki elektrikli eşyalar bozulmuş. dışarıdaki ana pano da dahil içerde ve dışarıda hasar meydana gelmiş. Ana pano değiştirilmiş, evlerdeki beyaz eşyalar, diyafon sistemi vs. Şimdi yüz bin lirayı aşkın hasarı tazmin etmem isteniyor. Bildiği kadarıyla ana panoda yüksek amper olmak üzere , bina girişinde ve daire girişlerinde kaçak akım röleleri, yani korumalar olmak zorundadır ki sorun olduğu yerde kalsın, başka yerlere zarar vermesin. Özellikle bina girişinde asansör vb. korunması için mutlaka koruma bulunması gerekmez mi? Ayrıca binanın ana giriş kapısının yan duvarında elektrik kabloları geçmesi doğru mudur? Veya uyarı işareti vb olması gerekmez mi? Herhangi bir gerekçeyle duyuru tabelası vs. asmak için de çivi çakılabilir. Apartman yönetiminin gerekli önlemleri alması gerekmez mi? Lütfen bana yardımcı olmanızı rica ediyorum
 
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Geçmiş olsun.Muhtemelen,ana panoya gelen nötr iletkenini kopartmışsınız.Yapılan tesisatın,projeye uygunluğunu araştırın.
Hemen cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Burada apartman yöneticisinin duvardan geçen elektrik tesisatı hakkında uyarması gerekmez mi? Kapı profilini duvara başka nasıl bağlayabilirim ki?
Hemen cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Burada apartman yöneticisinin duvardan geçen elektrik tesisatı hakkında uyarması gerekmez mi? Kapı profilini duvara başka nasıl bağlayabilirim ki?
Bunca yıldır apartman, mağaza hastane gibi hiç bir yerde kapı monte edilecek noktada elektrik kablolarına rastlamadım. Hiç bir yere gittiğimizde de elektrik, su, doğalgaz projelerinizi getirin demeyiz. Bizim işimiz giriş noktasındaki kapı. Tesisatlarla ilişkili nokta değil. Yerden ısıtma sistemi varsa ve yere bağlamak için vida atacaksam ben nereden bilebilirim ki? İş yaptıranın belirtmesi, aman dikkat demesi gerekmez mi?
 
Son düzenleme:
Apartman yöneticisinin oradan branşman hattının geçtiğini bilmediğine eminim. Yani projesine göre rekortmen hattı doğru yerden geçtiyse sorumluluğu size yükleyebilirler. İnşallah resmi bir evrak imzalamamışsınızdır. Yoksa sizin için sıkıntı büyük olur. Resmi bir evrak imzalamadıysanız kaçmak en iyi çözüm.
 
Apartman yöneticisinin oradan branşman hattının geçtiğini bilmediğine eminim. Yani projesine göre rekortmen hattı doğru yerden geçtiyse sorumluluğu size yükleyebilirler. İnşallah resmi bir evrak imzalamamışsınızdır. Yoksa sizin için sıkıntı büyük olur. Resmi bir evrak imzalamadıysanız kaçmak en iyi çözüm.
Olmaz olur mu? sözleşme var. Mahkeme bilirkişi vs. olacaktır. Artık hayırlısı..teşekkür ederim.
 
Yapı sistemlerinde kaçak akım olmayan noktalarda kusurlu bir husus olduğu için bu durum sizin lehinizedir. Ayrıca elektrik iç tesisat uygulamalarında kablolar yatay ve düşey olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çaprazlama kablolama sistemi kesinlikle uygunsuzdur. Size tavsiyem pano olayın olduğu yerler gibi noktaların fotoğraf ve video kaydını tarihsel bir anektodla alın. Çalışmalarda uygunsuzluklar düzeltilip durumu size bırakmamaları için. Ayrıca konuyla ilgili inşallah olmaz ama mahkeme olayı gerçekleşirse EMO dan bilirkişi isteyerek rapor isteyebilirsiniz. Fakat bu durum sizi haklı da tutabilir haksızda fakat sadece haksız olabilecek pozisyonda kalmaktan iyidir
 
Çok teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler çok çok kıymetli. Allah razı olsun.
 
Merhaba değerli hocalarım. 25 yıldır otomatik kapı montaj ustasıyım.
Sayısız otomatik kapı montajı yaptım.
İlk kez böyle bir durumla karşılaştım ve ciddi bir tehlike yaşadım.
Apartman giriş kapısı montajı için duvara profil bağlamam gerekli.
Profili bağlamak için hilti ile vida deliği açarken ölüm tehlikesi atlattım.
Çünkü apartman girişindeki kapı montajı yapılacak duvarda yerden yukarı doğru çaprazına elektrik kablosu
geçiyormuş, vida deliği açarken kabloya denk gelmiş, hiltinin sapı plastik olduğu için yanmaktan kurtuldum ama tüm apartman dairelerindeki elektrikli eşyalar bozulmuş. dışarıdaki ana pano da dahil içerde ve dışarıda hasar meydana gelmiş.
Ana pano değiştirilmiş, evlerdeki beyaz eşyalar, diyafon sistemi vs.

Şimdi yüz bin lirayı aşkın hasarı tazmin etmem isteniyor.

Bildiği kadarıyla ana panoda yüksek amper olmak üzere , bina girişinde ve daire girişlerinde kaçak akım röleleri, yani korumalar olmak zorundadır ki sorun olduğu yerde kalsın, başka yerlere zarar vermesin.

Özellikle bina girişinde asansör vb. korunması için mutlaka koruma bulunması gerekmez mi?

Ayrıca binanın ana giriş kapısının yan duvarında elektrik kabloları geçmesi doğru mudur?

Veya uyarı işareti vb olması gerekmez mi? Herhangi bir gerekçeyle duyuru tabelası vs. asmak için de çivi çakılabilir. Apartman yönetiminin gerekli önlemleri alması gerekmez mi? Lütfen bana yardımcı olmanızı rica ediyorum

Öncelikle geçmiş olsun .

Uzaktan konuşmak zor ve bilğimiz dışında .
Her taraf ( firma ve yönetim ( kendi çapında kusurlu kusursuz .
Elektrikci ve onay veren fen elemanı ???
Olaya her iki kesimden bakmak gerek .
İş sözlemesi ?

Tek bu işe onay vermeyen daire sahibi tam kusursuz .
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,851
Mesajlar
921,015
Kullanıcılar
450,959
Son üye
eyaraef

Yeni konular

Geri
Üst