Bilgisayarlarım arızalanıyor

tofita64

Üye
Merhabalar, iyi forumlar...
Köyde bulunan evimdeki bilgisayarlarım sürekli arızalanıyor. Masaüstü ve dizüstü olarak denedim ikiside arızalandı. Prizlere hiçbirşey takılı değilken sadece laptop adaptörü takılı ve kendi klavye ve ekranını kullanırken masanın altında bacaklarımı hareket ettirince laptop klavyesi plastik olmasına rağmen elime elektrik çarpıyor, bacağımı her oynatışımda veya odaya girip koltuğa oturuncada oluyor... Çakmağın manyetosunu çıkarıp elimize bastığımızdaki şiddete yakın bi çarpma... 2 farklı odada denedim sonuç aynı. Ancak başka evde deneme yapınca sıkıntı yoktu, normal çalışması gerektiği gibi çalışıyor bilgisayar...
tüm elektrik tesisatı yenilendi, sigortalar değişti ve topraklama yapıldı eve sorun hala devam etmekte buda o zaman açtığım konunun linki
: https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/ev-tesisatı-yenilendi-hata-var-mıdır-acaba.118339/#post-764819

Multimetre ile ölçmemi istediğiniz birşeyler varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz hemen dönüş yaparım

fC2PeR.jpg

RL2dMc.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yanlış anlamadıysam statik elektrik yüklüsünüz gibi..

Son düzenleme:
Enteresan ilginç ..Arızalandı derken bilgisayarlara ne olmuş nesi vardı masraf oldu mu ?.elektrik ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. evde voltajlarda sıkıntı olsa diğer cihazlarda arıza yapardı.Halbuki tesisatıda o kadar incelemiş düzenlemiştiniz.Aksilik işte.

Enteresan ilginç ..Arızalandı derken bilgisayarlara ne olmuş nesi vardı masraf oldu mu ?.elektrik ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. evde voltajlarda sıkıntı olsa diğer cihazlarda arıza yapardı.Halbuki tesisatıda o kadar incelemiş düzenlemiştiniz.Aksilik işte.
işlemci ve ekran kartı ses yapmaya başlıyor cızır cızır ötüyor ilk günden ve giderek artıyor 2 ay sonrada perte çıkıyor...masaüstü kullanırken monitör yanıp sönüyordu koltuğa otururken falan

Yanlış anlamadıysam statik elektrik yüklüsünüz gibi..
sanmıyorum bir insanda bu kadar elektrik olabilmesi için pikaçu olması lazım birde toprakta çok uğraşıyorum hem başka evlerde olmuyor böyle bir sorun

Moderatör tarafında düzenlendi:
sanmıyorum bir insanda bu kadar elektrik olabilmesi için pikaçu olması lazım birde toprakta çok uğraşıyorum hem başka evlerde olmuyor böyle bir sorun
İnsan vücudundaki statik elektrik binlerce volt seviyesindedir.
Zaten bu denli yüksek olmasa plastik aksamlardan atlama yapamazdı.
Günümüz elektronik cihazların çoğu da statik elektriğe karşı korumasız ve oldukça hassastırlar.
Zemin döşemesi, görüldüğü kadarıyla statik elektriği akıtabilecek bir yapıda değildir. Vücudunuzda birikmiş veya hareket halinde iken biriken statik elektrik bulmuş olduğu en kısa yoldan (PC'ler üzerinden) toprağa akmaktadırlar.
Öncelikli olarak ayaklarınızın altına antistatik bir ürün yerleştirip, bu ürünü kısa yoldan toprağa bağlamalısınız. Bu öneriyi birkaç kez test ettikten sonra diğer olasılıklar üzerine tartışılabilir.

Merhaba,
Yerde laminant parke gördüm.Hiç sevemediğim bir materyaldir.
LAMİNAT PARKE NEDİR ?
Laminat parke ağaç sektörünün yan ürünleri olan talaş kırpıntı gibi ürünlerin yüksek ısılı işlemler altında birleştirilerek (preslenerek) laminat parkenin orta tabakasındaki yüksek dayanımlı ağaç lifler yanı HDF oluşturur.
HDF dediğimiz orta tabakanın üzeri dekor kağıdı ve yüksek kalitedeki koruma tabakası ile kaplanarak laminat parkenin imalatı tamamlanmaktadır.

Laminat parkeler kullanım sınıfı olarak tanımlanan kriterlerle birbirlerinden ayrılırlar. Kullanım sınıfı belirleyen kod sistemi 2 haneli bir rakamdan oluşmaktadır(23-31-32). Rakam büyüdükçe laminat parkenin aşınmaya ve insan trafiğine olan direnci artar yani rakam büyüdükçe kalite artmaktadır. Piyasa da en çok tüketilen malzeme 31 class'tır.
Laminat parkenin temel yapısı ;

1. Overlay : Selülozik esaslı film tabakasıdır. içinde alüminyum oksit parçacıkları bulunur. Alümiyum oksit parçaları aşınma çizilme ısıya karşı mukavemeti sağlar. laminat parkeyi benzer türevlerden ayıran en önemli özelliktir.

2. Desen kağıdı :hertürlü renk ve desende üretilebilir. kaliteli odun hammaddesinden üretilen ileri teknoloji ile print edilen kağıt film tabakasıdır.
3. Hdf :E1 normuna göre üretilmiş,sağlam,yüksek basınca karşı dirençli taşıyıcı levha.
4. Balans kağıdı Stabilizasyonu sağlayan selülozik kağıt film tabaka.Nem ve çarpılma önleyici.
Montajı temizliği ve bakımı son derece kolay olan laminat parkeler renk ve doku çeşitliliği bakımından da her tür zevk ve tasarıma uygundur.
Alüminyum parçacıkları sebep olabilir mi bilemiyorum.

İnsan vücudundaki statik elektrik binlerce volt seviyesindedir.
Zaten bu denli yüksek olmasa plastik aksamlardan atlama yapamazdı.
Günümüz elektronik cihazların çoğu da statik elektriğe karşı korumasız ve oldukça hassastırlar.
Zemin döşemesi, görüldüğü kadarıyla statik elektriği akıtabilecek bir yapıda değildir. Vücudunuzda birikmiş veya hareket halinde iken biriken statik elektrik bulmuş olduğu en kısa yoldan (PC'ler üzerinden) toprağa akmaktadırlar.
Öncelikli olarak ayaklarınızın altına antistatik bir ürün yerleştirip, bu ürünü kısa yoldan toprağa bağlamalısınız. Bu öneriyi birkaç kez test ettikten sonra diğer olasılıklar üzerine tartışılabilir.
prizdeki topraklamaya bağlasam olurmu?

Prizdeki topraklama işlevini yapıyorsa olur elbette.
Önemli olan, oturduğun anda vücudundaki tüm statik elektriğin boşalmasıdır.

Prizdeki topraklama işlevini yapıyorsa olur elbette.
Önemli olan, oturduğun anda vücudundaki tüm statik elektriğin boşalmasıdır.
şimdi birşey farkettim terlik giyerken ayağımı laminanta hızlıca sürtünce oluyor terliksiz çorapla yapınca olmuyor :D

şimdi birşey farkettim terlik giyerken ayağımı laminanta hızlıca sürtünce oluyor terliksiz çorapla yapınca olmuyor :D
Demekki statik elektrik yaratıyor.
Oluşan bu statik elektrik te PC üzerinden toprağa akıyor.
Terliğin altı kauçuk türü malzeme ise normaldir.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri