Anlamadığım bir devre şeması

57368

*Bu devredeki girişteki 0 V ları anlamadım.
*A/D dönüştürücüye bağlanan +12V -12V utuda anlamadım. ucundaki 0V da anlamadım
*Sondaki jak gibi şeyin amacınıda çözemedim ben u çıkışları arduiunoya bağlamak istesem nasıl yaparım veya bu jakı kullanmak istesem nasıl yaparım-fotodaki jaka uygun proteusta ne seçebilirim
*AD782 pin şemasına baktığımda bana biraz mantıksız geldi
*Devre interferometrenin forodedektörü olarak kullanılacak bir makaleden alındı

hangi ünidesiniz

simetrik beslemenin sıfır noktası, şeklin ortasında pil beslemeler var nasıl görmediniz

paralel port gibi duruyor, bu devre kendisi dışarıda duran bir kutudur ve sağdaki kablo uzanır soket ile asıl devreye bilgisayara bağlanır

mantığını bilmem..

hangi ünidesiniz

simetrik beslemenin sıfır noktası, şeklin ortasında pil beslemeler var nasıl görmediniz

paralel port gibi duruyor, bu devre kendisi dışarıda duran bir kutudur ve sağdaki kablo uzanır soket ile asıl devreye bilgisayara bağlanır

mantığını bilmem..
Ben bu devreyi proteusta çizerken +12V u nereye -12 V u nereye bağlayacağım anlayamadığım nokta bu,ayrıca bu jakı bilgisayara bağlarsam bilgisayar bunu nasıl neye göre algılayacak
Girişteki 0 V verilmesini de anlamadım açıkçası devrenin dirençlerinin bir ayağı neden boşta
simetrik beslemenin sıfır noktası terimini de ilk defa duyuyorum ne yalan söyleyeyim

Moderatör tarafında düzenlendi:
ad782 nedir pdf sini bulamadım.

kardeş şekildeki pilleri işaretle göstersene bana

Devre girişindeki dirençlerin birer ucu doğrudan sıfır ucuna bağlanacak demektir.
Sıfır ucu split güç kaynaklarındaki (Çift gerilimli) ortak referans ucudur.
Şemanın o şekilde yapılmasının mantığı ise GROUNDING kuralı ile ilgilidir.
Yani girişteki bu dirençler bağımsız olarak ayrı hatlar ile sistem sıfır noktasına irtibatlanacaktır. Eğer bu dirençlerin bağlantıları kendi aralarında birleştirilerek sistem sıfır noktasına irtibatlanırsa, bir sensördeki gerilim dalgalanmaları diğer sensörü etkileyecektir.
+12V ve -12V uçları doğrudan LF350 opamp beslemeleri içindir.
Bu tür opampların 4 nolu uçları eksiye 7 nolu uçları ise artı uca bağlanmaktadır. (Aksi belirtilmedikçe)
1568740940609.png

Keza aynı şekildeki opamp girişlerindeki dirençlerin uçlarına da artı ve eksi olarak çift gerilim uygulanmaktadır. Ortadaki trimpot ile off-sett gerilimi ayarlanarak opamp çıkışının boştaki gerilimi 0.000V olacak şekilde hassas olarak ayarlanmalıdır.
Çıkıştaki konnektör D tipi konnektör olup, genellikle parelel port haberleşme sistemini anlatmaktadır. Eski tip PC lerde printer bağlantıları için kullanılan sistemleri incelerseniz bu iletişim protokolünü anlayabilirsiniz.
Aynı protokolü arduino da kullanıyorsa, bu haberleşme protokolünü arduinoda kullanabilirsiniz.

Devre girişindeki dirençlerin birer ucu doğrudan sıfır ucuna bağlanacak demektir.
Sıfır ucu split güç kaynaklarındaki (Çift gerilimli) ortak referans ucudur.
Şemanın o şekilde yapılmasının mantığı ise GROUNDING kuralı ile ilgilidir.
Yani girişteki bu dirençler bağımsız olarak ayrı hatlar ile sistem sıfır noktasına irtibatlanacaktır. Eğer bu dirençlerin bağlantıları kendi aralarında birleştirilerek sistem sıfır noktasına irtibatlanırsa, bir sensördeki gerilim dalgalanmaları diğer sensörü etkileyecektir.
+12V ve -12V uçları doğrudan LF350 opamp beslemeleri içindir.
Bu tür opampların 4 nolu uçları eksiye 7 nolu uçları ise artı uca bağlanmaktadır. (Aksi belirtilmedikçe)
Ekli dosyayı görüntüle 57369

Keza aynı şekildeki opamp girişlerindeki dirençlerin uçlarına da artı ve eksi olarak çift gerilim uygulanmaktadır. Ortadaki trimpot ile off-sett gerilimi ayarlanarak opamp çıkışının boştaki gerilimi 0.000V olacak şekilde hassas olarak ayarlanmalıdır.
Çıkıştaki konnektör D tipi konnektör olup, genellikle parelel port haberleşme sistemini anlatmaktadır. Eski tip PC lerde printer bağlantıları için kullanılan sistemleri incelerseniz bu iletişim protokolünü anlayabilirsiniz.
Aynı protokolü arduino da kullanıyorsa, bu haberleşme protokolünü arduinoda kullanabilirsiniz.
çok teşekkür ederim çok açıklaycı anlatmışsın

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri