Anlık Sıcaklık Okuma ve Kaydetme

Thracian59

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba, çalıştığım işletmede 6 bölgeden oluşan bir fırınımız var, normalde her bölgenin kendine ait temokupl ve ısı göstergeleri mevcut. Benim yapmak istediğim bu termokupllardan veya ayrıca farklı yerlere yerleştireceğim termokupllardan bilgiyi alıp tek ekranda hepsini görebilmek ve mümkünse anlık olarak kaydedebilmek. Kaydetme işi ikinci planda, önceliğim gelen tüm bilgiyi tek ekranda görebilmek, bunu sağlayan bir cihaz var mı? Yani örneğin 6 adet pt100 girişi olan bir sıcaklık göstergesi gibi. Belki daha önce ihtiyacı olmuş olan, kullanmış olan vardır. Herkese iyi çalışmalar, iyi forumlar.

Saygılar.

Merhaba bu iş için en pratik yöntem plc. Hmi ekranda tüm verileri tek sayfada görebilirsiniz

Kesinlikle katılıyorum ama daha pratik bir yöntemi vardır diye böyle bir arayış içine girdim. Direk bağlantıları yap çalıştır şeklinde.

Sistemde var olan termostatların RS485 haberleşmeli olursa, hem kontrol edip hem de sıcaklık bilgilerini haberleşme üzerinden iletirler. Takılacak HMI ile tüm sıcaklıkları tek ekranda görebilir, hem de takılacak USB diske kayıt edilebilir.

Ancak termostatlar RS485 haberleşme özelliğine sahip değil ise PLC ile çözüm üretmek en pratik ve ekonomik olanıdır.

Arkadaşlar herkese merhaba, çalıştığım işletmede 6 bölgeden oluşan bir fırınımız var, normalde her bölgenin kendine ait temokupl ve ısı göstergeleri mevcut. Benim yapmak istediğim bu termokupllardan veya ayrıca farklı yerlere yerleştireceğim termokupllardan bilgiyi alıp tek ekranda hepsini görebilmek ve mümkünse anlık olarak kaydedebilmek. Kaydetme işi ikinci planda, önceliğim gelen tüm bilgiyi tek ekranda görebilmek, bunu sağlayan bir cihaz var mı? Yani örneğin 6 adet pt100 girişi olan bir sıcaklık göstergesi gibi. Belki daha önce ihtiyacı olmuş olan, kullanmış olan vardır. Herkese iyi çalışmalar, iyi forumlar.

Saygılar.
Tüm bu dediklerini deltanın ürünlerini kullanarak rahatlıkla yaparsın. Fakat ısı kontrol cihazların haberleşme özellikli olmalı. Eğer değilse işin PLC ile rahatlıkla çözülür.
Delta yerine Türk malı PLC de kullanabilirsin hem fiyatı uygun olur, hem yerli [emoji846]

Tüm bu dediklerini deltanın ürünlerini kullanarak rahatlıkla yaparsın. Fakat ısı kontrol cihazların haberleşme özellikli olmalı. Eğer değilse işin PLC ile rahatlıkla çözülür.
Delta yerine Türk malı PLC de kullanabilirsin hem fiyatı uygun olur, hem yerli [emoji846]
Enda 4420 rs 485 haberlesmeli dijital termokopil al birde enda ekran al hem hepsini okursun hemde ekran sana yazicidan anlik cikti verir ve usb bellege anlik dijital kayitta yapar

Elimko E-PR-200
Bu cihazı bir incele dilersen.Aradıgın cihaz tamda bu olmalı fakat fiyatları konusunda bir bilgim yok.Gerci plc,hmi işin içine girerse bu cihazın onlardan fiyat bakimindan cok farkı olucagini sanmiyorum.Belki daha uygun modelleride vardır.

Elimko E-PR-200
Bu cihazı bir incele dilersen.Aradıgın cihaz tamda bu olmalı fakat fiyatları konusunda bir bilgim yok.Gerci plc,hmi işin içine girerse bu cihazın onlardan fiyat bakimindan cok farkı olucagini sanmiyorum.Belki daha uygun modelleride vardır.
Teşekkür ederim, söylediğin ürünü inceleyeceğim.

GMT PLC'nin GXM-20U ve 40U modellerine baktım direkt olarak termokupl girişli genişletme modülleri. Bu plc ile ilegili bir araştırma yapayım, sanıyorum işimi çözebilecek bir cihaz.

Arduino ve ethernet sheeld kullanarak ile daha ucuz olur. Veriler mysql veritabanına kaydedilip bir web sayfası üzerinden internet olan her yerden anlık ve geçmişe dönük olarak izlenebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri