Ankastre Fırın Yardım

Ankastre fırını yerinden söktüm alttaki fotoğraftaki parça yanmış.
Ekli dosyayı görüntüle 11741Ekli dosyayı görüntüle 11742
Kısa devre yapınca fırının saati çalışmaya başladı. A konumunda lamba ve fan çalışması lazım, kontrol kalemi ile bakınca elektrik var görünüyor ancak ölçüm yapınca 0,5 V civarı bir değer gösteriyor hem lambanın, hem de fanın ucunda ve ikisi de çalışmıyor ?
Araştırmalarıma devam ediyorum.

Burada yaptığınız bir hata var ve diğer arkadaşlarında gözünden kaçmış olmalı, dikkat ederseniz kullandığınız fırın monofaze ve üzerindeki şalterler sadece 1 kutupta(faz veya nötr) kesme işlemi yapıyor. Kontrol kalemi ile ilgili yaptığınız tüm işlemleri fişi bir de ters çevirip yapsaydınız veya multimetreniz varsa diyot ölçümü konumunda yapsaydınız arızalı parçayı kolayca bulabilirsiniz. Saygılarımla...

Burada yaptığınız bir hata var ve diğer arkadaşlarında gözünden kaçmış olmalı, dikkat ederseniz kullandığınız fırın monofaze ve üzerindeki şalterler sadece 1 kutupta(faz veya nötr) kesme işlemi yapıyor. Kontrol kalemi ile ilgili yaptığınız tüm işlemleri fişi bir de ters çevirip yapsaydınız veya multimetreniz varsa diyot ölçümü konumunda yapsaydınız arızalı parçayı kolayca bulabilirsiniz. Saygılarımla...
Tüm yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.
İnternetten biraz uzak kaldığım için geri bildirimde bulunamadım.
Alpenrburga evet ters çevirip de denemiştim.
Problem yanan parçadan ve sonrasında tekrar elektrik geldiğinde fırının saatini ayarlamam gerekiyormuş....!
Kitapçığın ilk sayfalarında kurulum talimatlarında kocaman yazıyormuş "FIRIN SAATİNİ AYARLAMAZSANIZ FIRININIZ ÇALIŞMAZ".
herkese teşekkürler

benim fırınımda mekappamarka ve aynı soru bendede var.bütün sorun bumu yani bende her söylenenleri yaptım.ama sonuç sıfır. hatta giriş kondansatörününde sökerken ayağını kırdım.
şimdi ben saati ayarlasam sorun bitiyormu?

Merhaba üstadlar, sorunumla ilgili yeni konu açmak yerine benzer bir sorun olduğundan buradan devam edeyim dedim.
Arçelik marka, digital saatli bir ankastre fırın kullanmaktayım. Fırının saatini ayarladıktan belli bir süre sonra (10 dk kadar) panelindeki tüm semboller yanıp sönmeye başladı. Fişini çekip yeniden takmama rağmen hiç bir değişiklik olmuyor. Saati de ayarlayamıyorum. Benzer sorunu yaşamış olan veya önerisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Merhaba arçelik 9620 mi ankastre fırınım var nasıl açarsam açayım soğutma fanı çalışıyor ve ısıtma yapmıyor .. Fırın kapalı modda sıcaklık ayar düğmesi ile sıcaklık yükselttiğinde sıcaklık ışığı yanıyor tekrar fırını açtığımda sıcaklık göstergesi sönüp soğutma fanı çalışıyor. Fırının içinde ki ışıkta yanmıyor (lamba değişimi yapıldı) .. ilginize teşekkür ederim

Merhaba arçelik 9620 mi ankastre fırınım var nasıl açarsam açayım soğutma fanı çalışıyor ve ısıtma yapmıyor .. Fırın kapalı modda sıcaklık ayar düğmesi ile sıcaklık yükselttiğinde sıcaklık ışığı yanıyor tekrar fırını açtığımda sıcaklık göstergesi sönüp soğutma fanı çalışıyor. Fırının içinde ki ışıkta yanmıyor (lamba değişimi yapıldı) .. ilginize teşekkür ederim
Aynı Sorun bizim fırındada oldu.
Sorunun çözümü ne oldu.

Multi metre kullan saat üzerindeki röle genelde nötr'ü açıp kapatır şemaya göre FŞA fırın arkasındaki şalteri kontrol et nötr gelmezse fırın çalışmaz
Rezistans lara giden nötr kablosunu da kontrol et
Komitatörü kontrol et faz'lar çıkıyor mu

Son düzenleme:
Multi metre kullan saat üzerindeki röle genelde nötr'ü açıp kapatır şemaya göre FŞA fırın arkasındaki şalteri kontrol et nötr gelmezse fırın çalışmaz
Rezistans lara giden nötr kablosunu da kontrol et
Komitatörü kontrol et faz'lar çıkıyor mu
İlgi ve alakanız için çok tşk.
Sorunu çözdüm.
Komitatör yanmış, boş anahtarı kullanarak yaptım.

Konuyu tekrar aktif hale getiriyorum. Bizim ankastre fırın bugün çalışıyor iken birdenbire ışıkları sönüp durdu. Fırının üst kapağını açtığımda kurmalı zaman saatinin girişlerindeki 2 kablonun plastik başlıklarının kömür gibi olduklarını gördüm. Saati devre dışı bırakıp hu kabloları bantlayarak kısa devre yaptığımda fırın çalıştı fakat 1-2 dk sonra bantladığım yerden hafif dumanlar eşliğinde kaçak akım rölesini attırdı. Bu mekanik çevirmeli zaman saatleri tamiri olur mu? Veya kabloları klemens ile kısa devre yapıp o şekilde kullanabilir miyiz? Bu şekilde kullanmanın bir zararı olur mu acaba?

Konuyu tekrar aktif hale getiriyorum. Bizim ankastre fırın bugün çalışıyor iken birdenbire ışıkları sönüp durdu. Fırının üst kapağını açtığımda kurmalı zaman saatinin girişlerindeki 2 kablonun plastik başlıklarının kömür gibi olduklarını gördüm. Saati devre dışı bırakıp hu kabloları bantlayarak kısa devre yaptığımda fırın çalıştı fakat 1-2 dk sonra bantladığım yerden hafif dumanlar eşliğinde kaçak akım rölesini attırdı. Bu mekanik çevirmeli zaman saatleri tamiri olur mu? Veya kabloları klemens ile kısa devre yapıp o şekilde kullanabilir miyiz? Bu şekilde kullanmanın bir zararı olur mu acaba?
mekanik saati değişiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri