Ani Voltaj Düşmesi ?

bgs0

Üye
Öncelikle herkese selamun aleykum. Siteye yeni kayıt oldum.

Bulunduğum ilçede özellikle yaz aylarının tamamı , 3-4 ay boyunca ani şekilde voltaj düşüşleri yaşanmakta ve bu voltaj düşüşleri yüzünden 18.000 BTU klima motoru 2 kez yandı malesef..

Bu voltaj düşüşlerinden kaynaklanan klimanın devreden düşmesi olayı yüzünden , yaz ayları süresince hiç bir şekilde klima kullanamamaktayım.

Regülatördeki elektrik 220 ' deyken bir anda 100 ' e kadar düşmekte ve 4-5 saniyeye kadar tekrar yükselmekte ve bu olay tüm yaz boyunca 2 ve 3 dakika aralıklarında gerçekleşmektedir.Bu olayın gerçekleşmediği değil 1 gün , bir saat bile yok.Sürekli ve sürekli tüm il ve ilçelerde gerçekleşen bir durum..

Bu soruna çare bulamazsam klimam süs olarak kalacak duvarda.Bu konular hakkındada fazla bilgim olmadığı için siz değerli forum üyelerine sorayım dedim.

Acaba bu sorunu klimayı kaldırabilecek bir Online UPS ile çözebilir miyim ?

Veya sizin önerileriniz nedir ?

Konuyla ilgilenen herkese teşekkür ve saygılarımı sunuyorum...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu ani voltaj düşüklükleri sadece klimanamı zarar veriyor. Başka cihazların da zarar gördümü. Ayrıca bulunduğun merkezde sadece senmi herkesmi sıkıntı yaşamaktadır. Benim bildiğim kadarıyla bu elektriği sana satan firma bu işten sorumlu. Tüketici hakem heyetine şikayetini bildir onlar zarar gören aletlerin Bakım parça ve değişim işini halleder. Fakat diğer olay ani düşüklüğün her an olması. Bunuda ben olsam burası patagonyamı biz bu milletin evladı değilmiyiz yazık değilmi bize diyerek enerji bakanlığına ve bimer e şikayet etmen.

Bu ani voltaj düşüklükleri sadece klimanamı zarar veriyor. Başka cihazların da zarar gördümü. Ayrıca bulunduğun merkezde sadece senmi herkesmi sıkıntı yaşamaktadır. Benim bildiğim kadarıyla bu elektriği sana satan firma bu işten sorumlu. Tüketici hakem heyetine şikayetini bildir onlar zarar gören aletlerin bakım parça ve değişim işini halleder. Fakat diğer olay ani düşüklüğün her an olması. Bunuda ben olsam burası patagonyamı biz bu milletin evladı değilmiyiz yazık değilmi bize diyerek enerji bakanlığına ve bimer e şikayet etmen.

Hocam malesef ilçe ve il merkezi dahil ve bazı komşu ilçe ve il merkezleri dahil tüm heryerde genel olarak gerçekleşen ani voltaj düşüşleri yaşanmaktadır.

Budurum diğer eşyalarada zarar vermekte fakat bizi en etkileyen şey yaz aylarının 45 - 50 derece bazen 55 derecelere kadar çıktığı bu ilçede klimaların bozulması ve sürekli devreden düşmesidir.

Şimdiye kadar belki bizlerde dahil binlerce kişi şikayette bulunmuş çeşitli protestolara başvurmuş olup herhangi bir çözüme kavuşamamış ve bu olay sürekli devam etmiş olmaktadır.

Öncelikle herkese selamun aleykum. Siteye yeni kayıt oldum.

Bulunduğum ilçede özellikle yaz aylarının tamamı , 3-4 ay boyunca ani şekilde voltaj düşüşleri yaşanmakta ve bu voltaj düşüşleri yüzünden 18.000 BTU klima motoru 2 kez yandı malesef..

Bu voltaj düşüşlerinden kaynaklanan klimanın devreden düşmesi olayı yüzünden , yaz ayları süresince hiç bir şekilde klima kullanamamaktayım.

Regülatördeki elektrik 220 ' deyken bir anda 100 ' e kadar düşmekte ve 4-5 saniyeye kadar tekrar yükselmekte ve bu olay tüm yaz boyunca 2 ve 3 dakika aralıklarında gerçekleşmektedir.Bu olayın gerçekleşmediği değil 1 gün , bir saat bile yok.Sürekli ve sürekli tüm il ve ilçelerde gerçekleşen bir durum..

Bu soruna çare bulamazsam klimam süs olarak kalacak duvarda.Bu konular hakkındada fazla bilgim olmadığı için siz değerli forum üyelerine sorayım dedim.

Acaba bu sorunu klimayı kaldırabilecek bir Online UPS ile çözebilir miyim ?

Veya sizin önerileriniz nedir ?

Konuyla ilgilenen herkese teşekkür ve saygılarımı sunuyorum...
Online trafolu bir ups sizin sorununuzu özecektir diye düşünüyorum , ups inde kayıplarıdan dolayı elktrik faturanıza küçük bir yansıması olacaktır.Sıfır bir ups almanıza da gerek yok 2.el temiz bir ups işinizi görecektir.

Sorunu bu kadar abartılı olarak aksetmeyin. Hadi bu ani voltaj düşüklüğü bulunduğunuz binada değilde, sokakta, mahallede olsun, hadi ilçede olsun... ama çevre ilçeler, çevre iller diyorsun. İmkanı yok bu kadar geniş alanda milyonlarca kişiyi ilgilendiren böyle bir büyük sorunun olması. Şimdiye kadar sadece size değil genelde milyonlara zarar vermiş olması gerekir, ve sorunun giderilmesi de gerekirdi. Merak ettim acaba hangi il(çe) burası.

Sen önce klima tesisatının, binanızın ana kolon hattı, 3 fazlı sistemin özellikle ve özellikle nötr bağlantısı, direk bağlantılarının gevşeklik, temassızlık, korozyon, oksitlenme kontrolünü yaptır, çevrene sor aynı sıkıntı ne kadar geniş alanı kapsıyor, zaten sıkıntı binanızın dışında ise sorumlusu, düzeltilmesi elektrik işletmesine ait, dilekçe yazabilirsin. Müşterisine kaliteli enerji vermek onların görevi.

yahu bu il yada ilçenin bir adı yokmu merak ettim doğrusu
2.si digitalist arkadaşa katılıyorum

en çok bulunduğun mahalli yeri besleyen trafodan olabilir. il ilçe abartılı geldi biraz slm

Şebekedeki oynama regülatörün toleransı dışına çıkıyorsa regülatör gerilimi 100V'lara düşüyor olabilir.

sayın delta20,
Trafolu UPS'in kayıplarından dolayı nasıl küçük bir yansıma olacak faturaya anlamadım. Sadece klimayı beslese 18000 btu klima 5,2 kw yapar. En iyi ihtimalle trafolu UPS verimi %88 olacaktır. Yılda kabaca 1100 lira fazladan faturaya yansır demektir.

Ne alaka abartılı anlatıyormuşum ? Güneydoğu bölgesinde , Mardin'in bir ilçesinde bulunmaktayım.Netten az baksanız , söylediklerimi kanıtlar nitelikte haberler bulabilirsiniz. Bu voltaj dalgalanma olayı Mardin ile sınırlı değil. Yaklaşık 3-4 çevre il ve ilçeleri dahil olmak üzere gerçekleşmektedir.

FKS diye bir cihaz varmış. Faz kontrol sistemi. Bununla ilgili tam olarak bilgi sahibi olan var mı acaba ? Özelden mesaj atıp bu cihazı öneren olmuş. Bu cihaz galiba voltaj dalgalanmalarında otomatik olarak devreye girip elektriği voltaj sabitlenene kadar kesiyor. Misalen elektrik akkımını 180 ila 240 arasında ayarlıyorsunuz ve sistem bu aralıkları aşan voltaj dalgalanmalarında otomatik olarak devreye girip elektriği kesiyor.

Ama bu cihazda benim sorunumu tam olarak çözüme ulaştırabilir mi acaba ? Dakikada en az 2 defa oluşan voltaj dalgalanmalarında elektriği keseceğine göre klima motoruda dakikada en az 2 defa stop edip devreden düşecek ve klima randıman veremeyecek malesef.

merhaba nasılsınız bu sitenin mesajları hakkında bilgi alabilirmiyim konuları paylaşma falan herkesin görebileceği yere nerden yazabiliyoruz yardımcı olursanız sevinirim

- - - Updated - - -

merhaba nasılsınız bu sitenin mesajları hakkında bilgi alabilirmiyim konuları paylaşma falan herkesin görebileceği yere nerden yazabiliyoruz yardımcı olursanız sevinirim

- - - Updated - - -

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri