Ani elektrik gidip gelmelere çözüm var mı?

Hayırlısı .
Organize sanayide sizden başka sizin gibi sorun yaşayan varmı ?

Yakınınızda indirici merkez varmı ? etkisi olabilir .
Kullandığımız hata bağlı olan fabrikaların tamamında var, onlarda dert yanıyor

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İleride organize sanayi dolacak çözümü için şimdiden başvuru yapmanız.

Son düzenleme:
Organize sanayinin payı 1,5 mwh civarıymış buda zaman zaman yetmiyormuş, upsye karar verdik
ÜFLEMİŞLER :D
Merhaba, çalıştığım sanayide aniden elektrikler gidip geliyor, belki saniyenin onda biri kadar,
Aşırı yüklenen bir sistemde ya elektrikler tamamen kesilir, ya da trafo güç sınırları içerisinde ise bir miktar tolerans dahilinde gerilim düşümü olur.
Anlık elektrik gidip gelmelerinin böyle bir durumla ilgisi yoktur.
Eğer trafo gücü sağlayamıyorsa bunun suçlusu da elektrik dağıtım şirketidir.

OSB'deki tüm işletmeler yasal olduklarına göre, gerekli elektriği de kullanacaklardır.
Tabii ki OSB ilk kurulduğunda bu kadar güç gerekli değil diyerek, elektrik şirketi 1.5MW lık trafo yeter diyip işi geçiştirmiş.
Şimdi sistem yükü artınca, bir adet trafo daha koymak yerine gelişmeyi suçlu buluyor.

Sanayide anlık aşırı akim çeken kullanıcı var mı?

Eskiden Muğla Dalamanda bulunan kağıt fabrikasında tomruklari çırpan bir makina vardi. Bu makinaya ağaç tomrugu bütün girip cikistan talaş gibi çıkıyordu. Bu makina yüksek güçlü motorla çalışıyordu.

Bu makinaya tomruk girdiğinde ilçedeki her yerde gerilim düşümü hissedilirdi. Sizde de bu anlık kesinti yada düşüş bir kullanıcının aşırı akim cekmesinden kaynaklı olabilir.

ÜFLEMİŞLER :D

Aşırı yüklenen bir sistemde ya elektrikler tamamen kesilir, ya da trafo güç sınırları içerisinde ise bir miktar tolerans dahilinde gerilim düşümü olur.
Anlık elektrik gidip gelmelerinin böyle bir durumla ilgisi yoktur.
Eğer trafo gücü sağlayamıyorsa bunun suçlusu da elektrik dağıtım şirketidir.

OSB'deki tüm işletmeler yasal olduklarına göre, gerekli elektriği de kullanacaklardır.
Tabii ki OSB ilk kurulduğunda bu kadar güç gerekli değil diyerek, elektrik şirketi 1.5MW lık trafo yeter diyip işi geçiştirmiş.
Şimdi sistem yükü artınca, bir adet trafo daha koymak yerine gelişmeyi suçlu buluyor.

Voltaj düşüşü olmuyor, bizim iş yeri nüfusu az 150 falan kişiyiz. Binden fazla işçi, çok sayıda büyük enjeksiyon makinası olan firmanın mühendisleriyle bugün tekrar görüştüm, onlarda da durum aynı.
Yüksek gerilimden pek anlamıyorum, sanki ihtiyaç halinde farklı santralden besleme yapıyorlar gibi. Bizim hattın bağlı olduğu hat üzerinde bir ilçe var, durum orada da öyleymiş.
Sanayide anlık aşırı akim çeken kullanıcı var mı?

Eskiden Muğla Dalamanda bulunan kağıt fabrikasında tomruklari çırpan bir makina vardi. Bu makinaya ağaç tomrugu bütün girip cikistan talaş gibi çıkıyordu. Bu makina yüksek güçlü motorla çalışıyordu.

Bu makinaya tomruk girdiğinde ilçedeki her yerde gerilim düşümü hissedilirdi. Sizde de bu anlık kesinti yada düşüş bir kullanıcının aşırı akim cekmesinden kaynaklı olabilir.
Şuan 600 amper gösteriyor ampermetre, bizden çok daha çeken işletmelerde var.
———————-
Edit ek yorum
5 adet yeni makine aldık, biri 500 kW, diğerleri her biri ortalama 110 kW... onlarıda devreye alırsak olacakları düşünemiyorum 😬

Son düzenleme:
Voltaj düşüşü olmuyor, bizim iş yeri nüfusu az 150 falan kişiyiz. Binden fazla işçi, çok sayıda büyük enjeksiyon makinası olan firmanın mühendisleriyle bugün tekrar görüştüm, onlarda da durum aynı.
Yüksek gerilimden pek anlamıyorum, sanki ihtiyaç halinde farklı santralden besleme yapıyorlar gibi. Bizim hattın bağlı olduğu hat üzerinde bir ilçe var, durum orada da öyleymiş.

Şuan 600 amper gösteriyor ampermetre, bizden çok daha çeken işletmelerde var.
Ayni akımı sürekli çekmek değil anlık yüksek akim çeken başka bir tesis varsa siz bu problemi yaşıyor olabilirsiniz.
Adı,Çipır makinası idi ;)Kemer santralı-
nı bile sallardı ! Motor,1100 kw,6,3 kv.
Start akımı 1000 amp ( 6,3 kv ta ).
Evet abi sen söyleyince adi aklıma geldi. ;)

Çevrede benzer şekilde akim çeken ünite varsa sorunun kaynağı bu olabilir.

Bizim hattın bağlı olduğu hat üzerinde bir ilçe var, durum orada da öyleymiş.
İşkilli bir durum :)
O ilçenin kendi trafosu olması lazım. Taa sizin oradaki trafodan oralara hat çekilemez. Aşırı gerilim düşümü olur.
O ilçenin kendi trafosu da varsa, sizin oradaki herhangi bir güç artışında o ilçe etkilenmemesi lazımdır.
Zaten işletme bazlı ani güç artışı olursa hangi makina çalışmaya başladığında alektrikler gidip geliyorsa suçlusu o makinadır.
İşletme yetkilileri ile görüşülerek zaten bu durum çözülecektir.
10 yıl süreyle ( 1974-1984 ),o tesislerin sorumlu Elk.Mühendisi bendim.;)
Aha esas sorumlu bulundu. Hemen mahkeme edilim :D

İşkilli bir durum :)
O ilçenin kendi trafosu olması lazım. Taa sizin oradaki trafodan oralara hat çekilemez. Aşırı gerilim düşümü olur.
O ilçenin kendi trafosu da varsa, sizin oradaki herhangi bir güç artışında o ilçe etkilenmemesi lazımdır.
Zaten işletme bazlı ani güç artışı olursa hangi makina çalışmaya başladığında alektrikler gidip geliyorsa suçlusu o makinadır.
İşletme yetkilileri ile görüşülerek zaten bu durum çözülecektir.

Aha esas sorumlu bulundu. Hemen mahkeme edilim :D

mesajımda trafoya bağlı demedim, o hat üzerine bağlı olan hatlardan bahsettim... ki zaten org'de çok sayıda trafo var. :D zannedersem bahşılı ilçesini de besleyen hattan bahsetmişlerdi.
org'nin müdürü konuyla ilgileniyormuş.

Benim için konu izzet-i nefis meselesi oldu, pazartesi hattın ismi, numarası varsa öğreneceğim... :D

artık her neyse, pazartesi bir makinenin cpu, bilumum kart, kontaktörlerini kesintisiz güç kaynağıyla besleyeceğim, bir deneme olsun... sonra olaki bir aksilik çıktı şirkete çok sayıda ups aldırıp sonra işe yaramazsa başımı belaya sokturmayayım :p

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri