Ani elektrik gidip gelmelere çözüm var mı?

çıraközgür

Katılımcı Üye
Merhaba, çalıştığım sanayide aniden elektrikler gidip geliyor, belki saniyenin onda biri kadar, plc'lere, otomatik kumandalara kondasatör bağlayarak kısmen çözdüm onlar devam ediyor, 110 kw ile çalışan motorlarda var onlara ne yapabiliriz acaba? Kontaktörler yıldız-üçgenden çıkınca bizim için büyük külfet çıkıyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sn.çıraközgür, aslında Şebeke ile alakalı sorunlar var ve onların üzerine gidilmesi gerekiyor. Saniyenin onda biri süresindeki bir kesintide motorlar ataleti ile dönmeye devam ediyordur. Kumanda gerilimi için bir güç kaynağı kullanırsanız. Kontaktörler bu kesinti sırasında bırakmayacağı için; enerji gelir gelmez motor üçgen olarak çalışmaya devam edecektir.

50 kadar makine var, ( enjeksiyon makineleri, cnc'ler...) ups biraz maliyetli olacak ama patronla görüşeyim. teşekkürler

Yıldızüçgen makinaların üçgen olarak dev-
reye alınmasını uygun buluyorsanız ! , kon-
taktör bobinlerini DC ye çevirmeyi düşüne-
bilirsiniz ! Bu çözüm için,stop işleminide
DC den ! yapmanız gerekir.

Anlık elektrik kesintilerinin sebebi araştırılmalıdır.
Şebeke bazlı mı olduğu, yoksa fabrika hatlarından mı.
Kesintilerin takibi için yazıcı aletlere ihtiyaç vardır.
https://www.klemsan.com.tr/enerji-analizorleri
Bu gibi aletler ile tespit edilebilir mi bilmiyorum. Araştırılabilir.
Bu gibi kesintilerin temel sebebi, tam temas etmeyen veya doğal şartlarda hareket ederek iletkenlerin bağlantı yerlerinin anlık olarak kopması olarak tanımlanabilir.
Bazı büyük tip şalterler, kontaktörler veya seksiyoner gibi aygıtlarda da görülmüştür.
Arıza şebeke bazlı ise ilgili kuruluş sorumludur. Ancak fabrika enerji girişinden itibaren herhangi bir yerde sorun varsa işletme sahibi sorumludur.

Arızayı bulabilirmiyim diyerek oralara gittim :D
KOSB.png

Ancak trafo merkezini bulamadım.
Mecburen çitlekçide ecik keyfederek geri döndüm :D
KOS.png

Organize sanayinin payı 1,5 mwh civarıymış buda zaman zaman yetmiyormuş, upsye karar verdik

Hayırlısı .
Organize sanayide sizden başka sizin gibi bu sorunu yaşayan varmı ?

İki fabrikanızdada aynıı sorun varmı ?

Yakınınızda indirici merkez varmı ? etkisi olabilir .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri