Anfilerde simertik besleme ile asimetrik besleme farkları çalışma mantığı

@serkan_48,
hocam sanırım atladığınız nokta çıkış kapasitörünü hep dc gerilim altında imiş gibi düşünmeniz. Hlabuki burada bir LC devresi var.
Basit olarak nasıl anlatılır bilmiyorum.
Besleme 12V olsun. Kapasitör üzerinde de 6V DC bias var.
Bu 6V üzerine 1Khz 3V genlikli bir sinyal bindirelim. Kapasitörün üzerinde şaseye göre 3V ile 9V arasında genliği olan bir gerilim oldu.
Dc gerilimi bloke edip, ses sinyalini geçirip 3 ile 9V arasındaki gerilimden 6V DC bileşeni çıkarıyoruz ve -3 ile +3 V elde ediyoruz gibi düşünün. Önemli olan AC gerilim kısmı. Frekans ne kadar yükselirse DC den o kadar uzaklaşıyoruz.

Buradaki -3V kısmı anlamsız geldiyse,
Kapasitörün AC gerilim altındaki davranışına bakmak lazım. LC devreleri vs.
Mesela kapasitif izolasyonlu SEPIC güç kaynağına gibi. Aynı şekilde bobin davranışıda örnek olabilir. 5V gerilimden -15 veya +12V nasıl elde edilir gibi.

kapasitorler ac voltajda direnc gibi davranır diye biliyorum bir ara radyo işleriylede uğraşmıştım.

şu 5 volttan -12 volt elde etme konusunu biraz arastirayim.

aslında bu işin puf noktasının hoparlor devresine seri bağlı kondansatorlerde olduğunu tahmin ediyorum ancak emin değilim araştırıyorum.

şöyle bir tahminim var. Asimetrik bir anfide iki transistor var. Ses dalgasinin pozitif alternansinda cizdigim semada ustteki transistor aktif ve kondansator dolana kadar akim hoparlor uzerinden akiyor ve hoparlorden pozitif alternans sesi cikiyor. Negatif alternans icin alttaki teansistor aktif olunca sarj olan kapasitor transistor uzarinden saseye akarken akim yine hoparlor uzerinden ters polaritede akiyor ve ses frekansinin negatif alternansini olusturuyor.

Sadece fikir bu ama dogru diyemiyorum.

Asimetrik amfide hoparlöre bağlı seri kapasitör dc blokaj amacıyla kullanılıyor. Değeri ne kadar yüksek olursa o kadar iyi.
simetrik amfide hoparlör ün diğer ucu orta gerilimde olduğu için amfi çıkışı + olduğunda sıfıra ,- olduğunda sıfırdan amfiye akım akar. amaç zaten budur. Bu sebeple çıkışa kapasitör bağlanmaz.
asimetrek amfide hoparlörün diğer ucu + yada - ye bağlandığı için, farzedelim - ye bağlandı.
Bu durumda amfi çıkışı - potansiyeline göre hep + kalacaktır. Yani arada bir dc potansiyel farkı olacaktır. işte bu dc potansiyel farkını kapasitör ile bloke ediyorlar ve sadece ac sinyali geçiriyorlar.

20151028_224047-jpg.27753

Daha iyi anlaşılması için hoparlöre seri bağlı olan kapasitör ile hoparlörün yerini değiştirdiğinizi farzedin.
yani hoparlör amfi çıkışı ile kapasitör arasına bağlanmış olsun.
Amfiye besleme voltajı verelim ve ses sinyalide olmasın. Çıkış voltajı +V/2 olacaktır. Bu voltaj , hoparlör bobin olduğundan hop. üzerinden geçerek kapasitörü yine aynı +V/2 voltajına şarz edecektir.
Bu kapasitenin değerini büyük seçersek bu kapasitör +V/2 voltluk gerilim kaynağı gibi davranacaktır. yani fiziksel olarak tıpkı simetrik amfi özelliklerine sahip olacaktır.
Yani kapasitör aslında simetrik beslemeli anfinin gnd voltajı vazifesi yapacktır.

Anlamadigim asimetrik devrelerde negatuf alternansi nasil sagliyor? Yukarida sayin by lent'in animasyonunda hoparlore gelen ses sinyali ile ilgili surekli polarite degisimleri var bu asimetrik devrede polarite degisimi nasil saglaniyor?
Kıym'ETli arkadaşım @serkan_48
Konu ile ilgili olarak Antalyada kulağını çekmiştim sanırım.
Konu içeriği eski olmasına karşın, anlaşılamayan konular için gerekli açıklamaları yapayım.
Tek beslemeli yükselticilerde sinyalde eksi alternas olmaz. Hoparlör üzerindeki gerilim sıfır volttan Vpeak değerine kadar ulaşmaktadır.
Yani hoparlör üzerindeki AC sinyallerin eksi alternaslarını eksi olarak düşünemezsin. Negatif alternas olarak görülen sinüsün alt alternasları da aslında POZİTİF alternastır.
Bu alternasın değeri sıfır volttan başlar ve V+ nın yarısı kadar olabilir. Diğer yarısı ise V+ nın değerine ulaşabileceği kadar yükselebilmektedir.
ANFİ.png

DC BLOKAJ kondansatörü hoparlör üzerinde olması gereken V/2 gerilimini geçirmez. Böylece elimizde 0 volttan artıV ye kadar değişen bir AC sinyal elde ederiz. Vpp=+V dir.

Bir hoparlörün çalışma mantığında ise illa eksi alternaslar da olacak diye bir kural bulunmaz. Hoparlörün boştaki pozisyonu üretici firma tarafından belirlenmiş olup, o hoparlörün hangi polaritede sağlıklı çalışabileceği, hoparlör bağlantılarında belirtilmiştir. Ters bağlasak hoparlör çalışmaz mı?
Elbette çalışacaktır. Ancak KON'un hareketi ters yönde daha az mesafede ayarlanmışsa, o hoparlörden ters bağlantıda randıman alınamayabilmektedir.
Çünkü hoparlörlerde de bir distorsiyon bulunmakta olup, bu bozulma hoparlörün tepe değerlere ulaşması esnasındaki zorluktan kaynaklanmaktadır.

asimetrik lafını anlayamadım.halbuki ikiside simetrik devre.mantık şu:çıkışta her zaman AC sinyal var.eksi uç,eksi polarite artı-eksi beslemelide 0(sıfır) toprağa gider.tek beslemede de eksi besleme ucuna.transistörler sırayla iletime geçerler.Simetrik beslemede güç ; voltajdan dolayı daha çoktur .

Kıym'ETli arkadaşım @serkan_48
Konu ile ilgili olarak Antalyada kulağını çekmiştim sanırım.
Konu içeriği eski olmasına karşın, anlaşılamayan konular için gerekli açıklamaları yapayım.
Tek beslemeli yükselticilerde sinyalde eksi alternas olmaz. Hoparlör üzerindeki gerilim sıfır volttan Vpeak değerine kadar ulaşmaktadır.
Yani hoparlör üzerindeki AC sinyallerin eksi alternaslarını eksi olarak düşünemezsin. Negatif alternas olarak görülen sinüsün alt alternasları da aslında POZİTİF alternastır.
Bu alternasın değeri sıfır volttan başlar ve V+ nın yarısı kadar olabilir. Diğer yarısı ise V+ nın değerine ulaşabileceği kadar yükselebilmektedir.
Ekli dosyayı görüntüle 46459
DC BLOKAJ kondansatörü hoparlör üzerinde olması gereken V/2 gerilimini geçirmez. Böylece elimizde 0 volttan artıV ye kadar değişen bir AC sinyal elde ederiz. Vpp=+V dir.

Bir hoparlörün çalışma mantığında ise illa eksi alternaslar da olacak diye bir kural bulunmaz. Hoparlörün boştaki pozisyonu üretici firma tarafından belirlenmiş olup, o hoparlörün hangi polaritede sağlıklı çalışabileceği, hoparlör bağlantılarında belirtilmiştir. Ters bağlasak hoparlör çalışmaz mı?
Elbette çalışacaktır. Ancak KON'un hareketi ters yönde daha az mesafede ayarlanmışsa, o hoparlörden ters bağlantıda randıman alınamayabilmektedir.
Çünkü hoparlörlerde de bir distorsiyon bulunmakta olup, bu bozulma hoparlörün tepe değerlere ulaşması esnasındaki zorluktan kaynaklanmaktadır.

Arkadaşlar merhaba. Sizlerin değerli bilgilerine ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim hatta bu sayede belki de aynı durumun çözümüne ilişkin diğer kişilere de bilgi sağlanmış olur. Elimde show marka tamamen analog 5.1 eski bir ses sistemi var. Yeni aldığım televizyonun ses çıkışını ses sistemine (en azından stereo olarak) bağlamak istedim. Ancak tv nin ses olarak sadece optik çıkışı var. Buna ilişkin optik-analog çevirici cihazlar satılıyor (5.1 e çevirenleri bile var) biliyorum. Ancak bunu bi şekilde kendim yapmak üzere işe koyulduğumda öncelikle tv nin arkasına 3.5 luk stereo dişi jak monte edip tv nin hoparlör uçlarını buraya bir mekanik anahtar aracılığıyla bağlamak üzere içini açtım. hoparlörlere gelen kablolar tamamen birbirinden bağımsız.(yani şase olarak ortak uç yok. sanırım her iki kanal da kendi içlerinde köprülenmiş olduğundan diye düşünüyorum.) dolayısıyla bundan vazgeçip tv nin arkasına 3.5 luk dişi jak yerine iki tane bağımsız dişi rca jak monte edip ordan alacağım sesi ses sisteminin stereo girişine uygulamak istedim. Bu sefer de anfi girişinin ortak uçlu (şase ucu) olduğu ve bağladığımda kısa devre olacağı için yine sonuç alamamış oldum. Son olarak bu tür anfilerin (tv nin kendi anfisi) çıkışlarından nasıl ortak bir uç elde ederim, hatta anfilerin tam olarak nasıl çalıştığını-mantığını anlamak üzere araştırma yapmaya başlarken sizlerin yazdıklarınıza denk geldim ve sizlerden bir çok şey öğrenmiş oldum. Bunun için hepinize çok teşekkürler. Özellikle Mr_YAMYAM üye isimli arkadaşın verdiği bilgilerden sonra konuyu daha derinlemesine anlamak üzere bildiğim tüm anfi çalışma şekillerini tek bir kağıt üzerine kendimce çizdim. Sizlerden ricam ekte göndermiş olduğum çizimimde herhangi bir yanlışlık var mı ? var ise aynı çizim üzerinde doğrusunu çizerek izah edebilirmisiniz. Çünkü konunun özünü anladığımda her durum için hertürlü sorunuma çözüm bulabileceğimi düşünüyorum. Vereceğiniz yeni bilgiler için şimdiden hepinize teşekkürler. (Örneğin çizimde en sondaki çalışma şeklinde sinyalin nasıl olabileceğini çözemedim.)

Ekli dosyalar

• anfi.png
    anfi.png
    818.5 KB · Görüntüleme: 26
Arkadaşlar bilenler için çok zor bir soru sormamış olduğumu düşünüyorum. Hiç yok mu bilgisini aktarabilecek birisi

Resimler doğru köprü beslemelerde hoparlör gerilimi 2 kat olacağı için güç 4 katına çıkar.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri