Anfilerde simertik besleme ile asimetrik besleme farkları çalışma mantığı

Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
393
Beğeniler
138
Puanları
18
#11
@serkan_48,
hocam sanırım atladığınız nokta çıkış kapasitörünü hep dc gerilim altında imiş gibi düşünmeniz. Hlabuki burada bir LC devresi var.
Basit olarak nasıl anlatılır bilmiyorum.
Besleme 12V olsun. Kapasitör üzerinde de 6V DC bias var.
Bu 6V üzerine 1Khz 3V genlikli bir sinyal bindirelim. Kapasitörün üzerinde şaseye göre 3V ile 9V arasında genliği olan bir gerilim oldu.
Dc gerilimi bloke edip, ses sinyalini geçirip 3 ile 9V arasındaki gerilimden 6V DC bileşeni çıkarıyoruz ve -3 ile +3 V elde ediyoruz gibi düşünün. Önemli olan AC gerilim kısmı. Frekans ne kadar yükselirse DC den o kadar uzaklaşıyoruz.

Buradaki -3V kısmı anlamsız geldiyse,
Kapasitörün AC gerilim altındaki davranışına bakmak lazım. LC devreleri vs.
Mesela kapasitif izolasyonlu SEPIC güç kaynağına gibi. Aynı şekilde bobin davranışıda örnek olabilir. 5V gerilimden -15 veya +12V nasıl elde edilir gibi.
 

serkan_48

Profesyonel Üye
Katılım
5 Ağu 2009
Mesajlar
7,477
Beğeniler
6,396
Puanları
2,408
Yaş
38
Konum
Antalya
#12
kapasitorler ac voltajda direnc gibi davranır diye biliyorum bir ara radyo işleriylede uğraşmıştım.

şu 5 volttan -12 volt elde etme konusunu biraz arastirayim.

aslında bu işin puf noktasının hoparlor devresine seri bağlı kondansatorlerde olduğunu tahmin ediyorum ancak emin değilim araştırıyorum.

şöyle bir tahminim var. Asimetrik bir anfide iki transistor var. Ses dalgasinin pozitif alternansinda cizdigim semada ustteki transistor aktif ve kondansator dolana kadar akim hoparlor uzerinden akiyor ve hoparlorden pozitif alternans sesi cikiyor. Negatif alternans icin alttaki teansistor aktif olunca sarj olan kapasitor transistor uzarinden saseye akarken akim yine hoparlor uzerinden ters polaritede akiyor ve ses frekansinin negatif alternansini olusturuyor.

Sadece fikir bu ama dogru diyemiyorum.
 

kesmez

Usta Üye
Katılım
14 Ara 2006
Mesajlar
1,477
Beğeniler
830
Puanları
183
Konum
ankara
#13
Asimetrik amfide hoparlöre bağlı seri kapasitör dc blokaj amacıyla kullanılıyor. Değeri ne kadar yüksek olursa o kadar iyi.
simetrik amfide hoparlör ün diğer ucu orta gerilimde olduğu için amfi çıkışı + olduğunda sıfıra ,- olduğunda sıfırdan amfiye akım akar. amaç zaten budur. Bu sebeple çıkışa kapasitör bağlanmaz.
asimetrek amfide hoparlörün diğer ucu + yada - ye bağlandığı için, farzedelim - ye bağlandı.
Bu durumda amfi çıkışı - potansiyeline göre hep + kalacaktır. Yani arada bir dc potansiyel farkı olacaktır. işte bu dc potansiyel farkını kapasitör ile bloke ediyorlar ve sadece ac sinyali geçiriyorlar.
 

kesmez

Usta Üye
Katılım
14 Ara 2006
Mesajlar
1,477
Beğeniler
830
Puanları
183
Konum
ankara
#14

Daha iyi anlaşılması için hoparlöre seri bağlı olan kapasitör ile hoparlörün yerini değiştirdiğinizi farzedin.
yani hoparlör amfi çıkışı ile kapasitör arasına bağlanmış olsun.
Amfiye besleme voltajı verelim ve ses sinyalide olmasın. Çıkış voltajı +V/2 olacaktır. Bu voltaj , hoparlör bobin olduğundan hop. üzerinden geçerek kapasitörü yine aynı +V/2 voltajına şarz edecektir.
Bu kapasitenin değerini büyük seçersek bu kapasitör +V/2 voltluk gerilim kaynağı gibi davranacaktır. yani fiziksel olarak tıpkı simetrik amfi özelliklerine sahip olacaktır.
Yani kapasitör aslında simetrik beslemeli anfinin gnd voltajı vazifesi yapacktır.
 

Mr_YAMYAM

Paylaşımcı üye
Katılım
6 Ara 2017
Mesajlar
473
Beğeniler
718
Puanları
108
Konum
ANGARA
#15
Anlamadigim asimetrik devrelerde negatuf alternansi nasil sagliyor? Yukarida sayin by lent'in animasyonunda hoparlore gelen ses sinyali ile ilgili surekli polarite degisimleri var bu asimetrik devrede polarite degisimi nasil saglaniyor?
Kıym'ETli arkadaşım @serkan_48
Konu ile ilgili olarak Antalyada kulağını çekmiştim sanırım.
Konu içeriği eski olmasına karşın, anlaşılamayan konular için gerekli açıklamaları yapayım.
Tek beslemeli yükselticilerde sinyalde eksi alternas olmaz. Hoparlör üzerindeki gerilim sıfır volttan Vpeak değerine kadar ulaşmaktadır.
Yani hoparlör üzerindeki AC sinyallerin eksi alternaslarını eksi olarak düşünemezsin. Negatif alternas olarak görülen sinüsün alt alternasları da aslında POZİTİF alternastır.
Bu alternasın değeri sıfır volttan başlar ve V+ nın yarısı kadar olabilir. Diğer yarısı ise V+ nın değerine ulaşabileceği kadar yükselebilmektedir.
ANFİ.png
DC BLOKAJ kondansatörü hoparlör üzerinde olması gereken V/2 gerilimini geçirmez. Böylece elimizde 0 volttan artıV ye kadar değişen bir AC sinyal elde ederiz. Vpp=+V dir.

Bir hoparlörün çalışma mantığında ise illa eksi alternaslar da olacak diye bir kural bulunmaz. Hoparlörün boştaki pozisyonu üretici firma tarafından belirlenmiş olup, o hoparlörün hangi polaritede sağlıklı çalışabileceği, hoparlör bağlantılarında belirtilmiştir. Ters bağlasak hoparlör çalışmaz mı?
Elbette çalışacaktır. Ancak KON'un hareketi ters yönde daha az mesafede ayarlanmışsa, o hoparlörden ters bağlantıda randıman alınamayabilmektedir.
Çünkü hoparlörlerde de bir distorsiyon bulunmakta olup, bu bozulma hoparlörün tepe değerlere ulaşması esnasındaki zorluktan kaynaklanmaktadır.
 

Ekli dosyalar

Katılım
12 Ocak 2011
Mesajlar
353
Beğeniler
108
Puanları
18
Yaş
47
#16
asimetrik lafını anlayamadım.halbuki ikiside simetrik devre.mantık şu:çıkışta her zaman AC sinyal var.eksi uç,eksi polarite artı-eksi beslemelide 0(sıfır) toprağa gider.tek beslemede de eksi besleme ucuna.transistörler sırayla iletime geçerler.Simetrik beslemede güç ; voltajdan dolayı daha çoktur .
 

Benzer konular

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
100,420
Mesajlar
706,190
Kullanıcılar
376,283
Son üye
Umut02

Online yöneticiler

Yeni Konular

Üst