anfi devresi konusunda yardım

20gokhan

Üye
arkadaşlar ben bir anfi yapacağım tda7384 devreyi buldum ama aklıma takılan şeyler bunları size sormak istiyorum

arkadaşlar bu
in 1
in 2
in 3
in 4
ses girişidir diye tahmin ediyorum ama bunu pc ye bağlıyacağım nasıl bağlıycağım

muteyide bilmiyorum

st by bilmiyorum

en soldaki gnd nedir

sağdaki gnd nedir

sorumlarım bunlar arkadaşlar yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler

İngilizce ve elektronik bakımından teknik karşılıkları:

gnd=Ground=Şase,yani 0 gerilim,nötr hattı,yani dc. akımın - kutbu

St-by=Standby=Hazırda bekletme,açma

Out 1,2,3,4 :Çıkışlar (Hoparlöre)

Mute=Ses kesme,susturma

+12 volt:Besleme hattının(Güç kaynağının) + ucu bu noktadan uygulanacak.
gnd:Besleme hattının - ucu bu noktalardan uygulanmış(Bütün gnd yazan yerler 0 volt,yani toprak değerindedir) olacak.

Out 1,2,3,4 yazan 2 ayrı bağlantı ucuna 4 ayrı hoparlör bağlantısı yapılabilir.

IN 1,2,3,4 ler ses girişi (Mikrofon,preamfi,vb. kaynak) olacak ve ses girişi "IN" ve "gnd" bağlantısından olacak.

Not: Devrede adı geçen gnd'lerin hepsi ayni güç kaynağının - kutbuyla(Hepsi ayni 0 voltaj değerindedir.) irtibatlanmış olacaktır.

Kolay gelsin.

binbaşının dediklerine aynen katılarak eklemek istiyorum bu 7384 entegresinin kataloğuna bakmanıda tavsiye ederim bu anfi devresine düşük empedanslı bir hoparlör bağlarsan ses net çıkar gerçi nerede kullanacağını bilmiyorum ama söylemekte fayda var devreyi en az 30 watt bir trafoyla beslemelisin yoksa fazla verim alamassın ayrıca soğutma işleminede dikkat edilmeli aksi halde entegren yanabilir

burda 2 tane gnd varya ben +12 nin - ucunu 2sinedemi bağlıyım yoksa birinemi birde ben bunu pcde kullancağım için 3.5 mm jackta r-l-gnd oluyor giriş 1-2 ye r 3-4 l koyarsam gnd yi de 2sinedemi bağlıyom yoksa hangi gnd ye bağlıyım ?

TDA 7384'ün max. çıkışı: 4* 25 watt. olup otomobil teyplerinde yaygın olarak çıkış katı olarak kullanılıyor.Entegre mutlaka alüminyum bir soğutucuya bağlanarak soğutulmalıdır.Ses ve diğer özelliklerin kontrolü için,preamfi devresi ile birlikte kullanılmalıdır.Pc'lerde ses çıkışı zaten preamfili olduğundan dolayı,pc'nizin eğer sadece stereo çıkışı mevcut ise 2 çıkış ucunu,daha fazla çıkışlı ise diğer tüm çıkış uçlarını,pc out jakından sonra gnd ve IN1,IN2,IN3., yazılan yerlere blendajlı kablo uçlarını lehimledikten sonra,sesi kontrollü olarak verebilmek için de,pc işletim sistemindeki hoparlör simgesi(İkonu)çıkışından doğrudan doğruya kontrol edebilirsiniz.Amfi yapabilmek için de, mutlaka ses kontrolü kendi üzerinde bulunan,ayarlanır ekolayzır kontrolü de olan bir preamfi devresinin,4 ayrı çıkışını bu 4 ayrı bağımsız IN 1,2,3,4 giriş kısmından lehimleyip girmeniz gerekiyor.Kolay gelsin.

"burda 2 tane gnd varya ben +12 nin - ucunu 2sinedemi bağlıyım yoksa birinemi "

Yukarıdaki devrede ground'lar ayrı görünüyor.Simetrik olarak,yani iki iki,sağ ve sol kısımlar olarak entegre içindeki opamplar ayrı ayrı çıkış gücü verebilir,ground'ları ayrı da plakete yerleşmiş bulunabilir. Devredeki ground eğer bakır yollarla birbirine bağlıysa birinden - ucu vermeniz yeterlidir.Birbirinden bağımsız iseler,ikisine de ayrı ayrı 12 voltluk dc.güç kaynağının - ucu bağlanmalıdır.Devreden bağımsız görünüyor ama iyice emin olmak için,bir avometrenin sesli direnç ölçen kısmını 2 ground noktasına temas ettirin.Buzzer ötüyorsa 2 ground noktası birbirine bağlıdır,birinden - olan ucu uygulamanız da yeterlidir,ötmüyorsa ayrıdır,ayrı ayrı kablolarla - ucu verirsiniz.Kolay gelsin.

Merhabalar abiler kardeşler komşumun ricası üzerine amfi yapmak istiyorum .Adamın evinde eski hoparlör var 2 adet resimlerini aşşağıya katacam bunları çalıştırmak istiyor.Bu hoparlörler için amfi lazım gereklidir diye düşünüyorum.Bu Watt taki hoparlörler için nasıl bir amfi kullanmalıyım tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum .

Ekli dosyalar

• 2DE80888-CA03-4DC8-BC7F-E379F2206BB2.jpeg
    2DE80888-CA03-4DC8-BC7F-E379F2206BB2.jpeg
    244.6 KB · Görüntüleme: 13
  • BFD88CD0-888A-4F00-A19E-11089DC09B07.jpeg
    BFD88CD0-888A-4F00-A19E-11089DC09B07.jpeg
    217.2 KB · Görüntüleme: 12

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822