Anfim Çalışmıyor !!!!

cümleden s.a.
PIONEER marka anfim 12 volt verince kırmızı ve yeşil ısık hic biri yanmıyor. voltaj girişi verince sigorta atması tr lerde ısınma falanda olmuyor. besleme transistörleri falan da ölçtüm sağlam ama bulamadım. nerde sorun olabilir acaba ? ara ara bir türlü bulamıyorum.
20171027_193626.jpg
20171027_193644.jpg
20171027_193654.jpg
20171027_193659.jpg
20171027_193707.jpg

https://i.kontrolkalemi.com/5/20171027_193644p.jpg

Enerji verdiğiniz halde cihazda canlanma yoksa ilk aklıma gelen boost converter devresi çalışmıyor olduğunu düşünüyorum.

Ben olsam ilk yapacağım hamle voltaj takibi.

Devreye 12 volt veriniz. Ölçü aletinin eksi probunu eksi uca sabitleyiniz. Adım adım giriş , sigotra ve görebildiğim kadarıyla 494 entegresi var bu bir pwm entegresidir. Entegrenin adını doğrularsanız aşağıdaki pinlerinde VCC ve gnd de besleme voltajı varmı kontrol ediniz.

Var ise ona göre hareket edelim.

tl494-02.png

Serkan bey dediginiz gibi pc494c entegresi var. Gnd den 12 voltu gorebiliyorum fakat vcc de degisken bir degerler cikiyor en az 0.50 volt en fazla 3.50 volt araliginda degisiyor durmadan. Ne yapabilirim ?

Entegrenin 7 nolu GND ucunda voltaj olmaması lazım.

12 nolu VCC ucunda +12 volt olmalı. Eger bunun tersini okuyorsanız anfinize ters voltaj vermiş ve anfiniz bu nedenle arızalanmış olabilir.

Yineliyorum. Ölçü aletinizi DC voltaj kademesinde siyah probu eksi uca sabitleyin hiç kaldırmayın. Artı uc yani kırmızı probu bir gnd ye birde vcc ye dokundurun bakalım kaç volt?

Vcc ayagini takip ettigimde b1243 transistorune gidiyor ve onun base ve emiter ucunda 12 volt var ama collektor ucu yani vcc ye giden ucta dedigim degisken voltaj var 12 volt mu cikmasi gerekiyor acaba transistorde sorun olabilir mi ?

Cihazın tam modeli nedir?

Şema olmadan ilerlemek zor olacak gibi görünüyor. Bulabilirsem şema üzerinden ilerleyeyim.

Gnd de 12 voltu gordum demem eksi ucun kontroluydu yani gnd de voltaj yok vcc de ise degisken bir deger var sabit ve 12 volt yokk biraz takip ettim ama anlayamadim. Entegreye gnd var ama 12 volt yok

Iste sorun buyuk ihtimal bu.

Yani anfiye 12 volt giriyorsunuz ama voltaj bu boost converter devresine ulasmiyor.

Vcc ayagini takip ettigimde b1243 transistorune gidiyor ve onun base ve emiter ucunda 12 volt var ama collektor ucu yani vcc ye giden ucta dedigim degisken voltaj var 12 volt mu cikmasi gerekiyor acaba transistorde sorun olabilir mi ?

Selam ,

Şemaya eriştim doğru bu transistöre gidiyor.

Base ucunda voltaj var ama collector de yoksa bu transistör iletime geçmiyor görünüyor. İletime geçmeyince TL494 çalışmıyor görünüyor.

Öncelikle bu transistörü değiştirip denemekte fayda var. Bu transistör cihazı on off yapan transistör olarak görünüyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri