Analog veriyi Excell'e aktarmak Hk.( Yardım)

ugurbarut

Üye
Arkadaşlar merhaba..
Öğrenmek istedğimin bir konu var. İnternetten araştırdım ancak kısıtlı bilgiler mevcut. Olanların bir kısmı da ağır teknik ingilizce gerektiren tipte. Aranızda daha önce bu tarz bir uygulama gerçekleştiren var mı bilmiyorum ama yine de sormak istedim. PLC'den çekmek istediğim analog veriyi Excell'e aktarmak istiyorum. Var mıdır bunun bir yolu. Konuyu biraz açarsam sahadan aldığım flow bilgisini Scada ekranında göreceğiz ama Excellde de bu veriyi takip ve kayıt altına alabilir miyim. Mümkün müdür bu.

Bu yönde çalışma yapan arkadaşlarım bilgilerini bizimle paylaşabilir mi. Şimdiden Teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Uğurbarut Merhabalar;
Kullandığınız scada script yazmanıza izin veriyor ise (çoğu scada izin verir) uygun script ile yazabilirsiniz,plc den direk excel aktarmak mümkün değil ya scada scripti ile çözeceksiniz yada Kepserver benzeri bir OPC programı kullanarak excel ile plc tagı linkleyeceksiniz.
Aşağıda bir örnek uygulama var
Kolay Gelsin

Uğurbarut Merhabalar;
Kullandığınız scada script yazmanıza izin veriyor ise (çoğu scada izin verir) uygun script ile yazabilirsiniz,plc den direk excel aktarmak mümkün değil ya scada scripti ile çözeceksiniz yada Kepserver benzeri bir OPC programı kullanarak excel ile plc tagı linkleyeceksiniz.
Aşağıda bir örnek uygulama var
Kolay Gelsin
İlgi ve alakanız için çok teşekkürler. Bakıyorum
KEPServerEX Program indirme linki sizde mevcut mu
Videoyu inceledim. 2:47 saniyede Devices Driver ekleme bölümünde ben KEPSERVER'ı haberleştireceğim sürücü tipini mi seçiyorum. Yani örnek verecek olursam sahadan alınan analog veriyi (SİEMENS S7300 s7-1200) ile işleyip PLC veya SCADA programına tanıtmam ve sonra da adreslemem mi gerekiyor.
mm

KEPServerEX Program indirme linki sizde mevcut mu
Videoyu inceledim. 2:47 saniyede Devices Driver ekleme bölümünde ben KEPSERVER'ı haberleştireceğim sürücü tipini mi seçiyorum. Yani örnek verecek olursam sahadan alınan analog veriyi (SİEMENS S7300 s7-1200) ile işleyip PLC veya SCADA programına tanıtmam ve sonra da adreslemem mi gerekiyor.

paylaştığın videodan yola çıkarak tamda aradığım şeyi buldum ustam. Teşekkür ediyorum. Belki benim gibi birilerine lazım olur diyerek PLC'den Analog veriyi Excelle taşıma ile ilgili videoyu burada paylaşıyorum. Video oluşturan Bursa Coşkunöz Eğitim Vakfı - Coşkunöz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen Dincer YILMAZ hocama teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Hazırladığım script'i kullanabilirsin.

Dim XL_BW
'Excel-Applikation Bağlantı Yolunu Ayarla
Set XL_BW = CreateObject("excel.application")
'Excel Dosyasını Aç
XL_BW.workbooks.open "C:\HMI_ExcelKAyitDeneme\Kayit.xls"
XL_BW.Sheets("Sheet1").Select
'Kayıt Girişleri

XL_BW.cells(SmartTags("row"),1).value = Now
XL_BW.cells(SmartTags("row"),2).value = SmartTags("Tag1") 'Kayıt yapacağın tag'ı yazacaksın
XL_BW.cells(SmartTags("row"),3).value = SmartTags("Tag2") 'Kayıt yapacağın tag'ı yazacaksın
XL_BW.cells(SmartTags("row"),4).value = SmartTags("Tag3") 'Kayıt yapacağın tag'ı yazacaksın

'Bir sonraki Kayıt Satır Tesbiti
SmartTags("row") = SmartTags("row") + 1

'EXcel Dosyasını Gösterme
XL_BW.visible = False

'ExcelBağlantısını Kapat
XL_BW.ActiveWorkbook.Close(True)

'Bağlantıyı Kapat
Set XL_BW = Nothing

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158