Analog Osiloskop Revizyonu

Bugün profosyonel bir kart tamircisi arkadaş var onu aradım . Böyle böyle ne yapalım diye . Tüp arkasında ışık gözüküyor mu onu kontrol et dedi . Bugün hem tüpün arkasına giden 6.3 volt trafodan çıkıyor mu onu kontrol edeceğim , hemde arkadaşın dediğine bir bakacağım . Olmazsa gönder bakarız dedi . Hatta bende de arızalı var bir türlü bakamıyorum falan dedi . Yeni gün yeni umut . Uğraşmaya devam.

Tüpün arkasına gelen ve planda 6.3 olarak gözüken gerilimi de ölçtüm. 7.3 olarak geliyor. Tüpün arkasından bakınca ışık da gözüküyor.

Benim kafama takılan unsuru anlatayım da ecik kaşının.
Herkesler trafoya odaklanmış. Tamam katot voltajı düşük ama sebebi bilinmiyor.
Cihazın bozulması esnasında trafonun aşırı ısınmış olduğunu söylemiştin.
O trafo nereden baksan 50-100W civarı bir güce sahiptir. Üstelik böyle ölçüm aletleri için kullanılan trafolar çipindirik ampli trafolarına benzemezler. Çok daha hassas ve özeldirler. Benim çalıştığım yıllarda kullandığımız osiloskop günde 12 saat açık kalır yine de sağı solu ısınmazdı.
O trafonun o denli ısınabilmesi için çok aşırı yüklenmiş olması gerekmektedir.
Bu yüklenme de yüksek voltaj tarafından değildir sanmıyorum.
Çünkü bu sargı için takribi birkaç watt lık bir güç tüpün çalışması için yeterlidir.
Yine de emin olabilmek için araştırmalarımı sürdürüyorum.

Benim kafama takılan unsuru anlatayım da ecik kaşının.
Herkesler trafoya odaklanmış. Tamam katot voltajı düşük ama sebebi bilinmiyor.
Cihazın bozulması esnasında trafonun aşırı ısınmış olduğunu söylemiştin.
O trafo nereden baksan 50-100W civarı bir güce sahiptir. Üstelik böyle ölçüm aletleri için kullanılan trafolar çipindirik ampli trafolarına benzemezler. Çok daha hassas ve özeldirler. Benim çalıştığım yıllarda kullandığımız osiloskop günde 12 saat açık kalır yine de sağı solu ısınmazdı.
O trafonun o denli ısınabilmesi için çok aşırı yüklenmiş olması gerekmektedir.
Bu yüklenme de yüksek voltaj tarafından değildir sanmıyorum.
Çünkü bu sargı için takribi birkaç watt lık bir güç tüpün çalışması için yeterlidir.
Yine de emin olabilmek için araştırmalarımı sürdürüyorum.
Valla hocam trafo mevzusunu ateşleyen @taydin hocam oldu . Daha doğrusu mevzu hakkında görüş belirtebilen sadece o oldu . Biz de mecbur o istikamet üzere devam ediyoruz .

Valla hocam trafo mevzusunu ateşleyen @taydin hocam oldu . Daha doğrusu mevzu hakkında görüş belirtebilen sadece o oldu . Biz de mecbur o istikamet üzere devam ediyoruz .
Daha önce de belirtmiştim.
Bu tür cihazlarda en son bozulacak aletler trafolardır.
Bir ince nüans, herhangi bir devrede arıza veya kısa devre yoksa, bu trafoları yakmak olanaksızdır.

Evet yanmaz demiyorum, ama en son ihtimaldir.
Bu ihtimale gelinceye kadar Y devresi (210V civarı) vertikal devresi (20-24V) flaman gerilimi (6.3V) ve en son HT gerilimi vardır.
Esasen test etmek istersen 4-5Wlık bir trafodan harici 950V alabilecek şekilde bile sardırabilirsin. Ya da rahat sarabilmek için daha güçlü çift ankuşlu bir trafonun sekonderini söküp sarabilirsin ya da sardırabilirsin.
Tek yapman bu 950V AC yi ilgili bağlantı uçlarına güvenle taşımak olacaktır.

Ekli dosyalar

• 20220921_095320.jpg
    20220921_095320.jpg
    254 KB · Görüntüleme: 16
137 yazan tarafına 110 volt versem primer tarafı 880 oluyor . Kurtarmaz mı acaba . 80 voltlun lafı mı olur :)

Yok. Fotoğraflar karışık. Depoda biraz tozlanmış. Temizlik yaptım kontak spreyi ile .
@Mr_YAMYAM Elimde şöyle bir trafo var . Primeri 550 ya da 1100 volt olabiliyor.
Ecik sıkıntılı.
Ancak şöyle bir prosedür uygulanabilir.
Diğer sargılar birbirinden bağımsız ise bir tanesine örneğin 37V sargısına 20V veya 24V uygulanır.
Bu durumda yüksek voltaj sargısından 950V almaya çalışılır.
DİKKAT:
Bağlantılı tüm sargıların birbirlerinden tam izole olması koşulu vardır.
Ayrıca ciddi çarpılma tehlikesi de bulunmaktadır.
Bu sebeple yüksek voltaj çıkışları tam olarak ölçüldükten sonra yüksek gerilimler için kullanılan kablolarla güvenli olarak ilgili bağlantıya iletilmelidir.
sanırım 15-20cm lik bir çift yüksek gerilim kablosu uzunluğu yeterli olacaktır.
https://testcihazlari.com.tr/cihaz-ekipmanlari/yuksek-gerilim-kablosu/
137 yazan tarafına 110 volt versem primer tarafı 880 oluyor . Kurtarmaz mı acaba . 80 voltlun lafı mı olur :)
Kurtarabilir.
Sonuçta bir miktar tolerans olabilir. Önemli olan sonuçtur.

Ecik sıkıntılı.
Ancak şöyle bir prosedür uygulanabilir.
Diğer sargılar birbirinden bağımsız ise bir tanesine örneğin 37V sargısına 20V veya 24V uygulanır.
Bu durumda yüksek voltaj sargısından 950V almaya çalışılır.
DİKKAT:
Bağlantılı tüm sargıların birbirlerinden tam izole olması koşulu vardır.
Ayrıca ciddi çarpılma tehlikesi de bulunmaktadır.
Bu sebeple yüksek voltaj çıkışları tam olarak ölçüldükten sonra yüksek gerilimler için kullanılan kablolarla güvenli olarak ilgili bağlantıya iletilmelidir.
sanırım 15-20cm lik bir çift yüksek gerilim kablosu uzunluğu yeterli olacaktır.
https://testcihazlari.com.tr/cihaz-ekipmanlari/yuksek-gerilim-kablosu/

Kurtarabilir.
Sonuçta bir miktar tolerans olabilir. Önemli olan sonuçtur.
Biryerlerde 220 ye 110 trafo görmüştüm. Hemen eşinmeye ve gudurmaya başlayım.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri