Analog girişten PT-100 Nasıl okunur?

korfez_

Üye
Elimde SM 331; AI 8 x 12 bit; (6ES7 331-7KF02-0AB0) modül var. Bu modüle 3 veya 4 uçlu pt-100 bağladığımda sıcaklığı direk olarak FC105 ile skala ederek okuyabilirmiyim ve eğer okuyoyabiliyorsam fc105 scala değerleri hangi aralıkta olmalıdır. (0-27648 gibimi)

Yardımcı olursanız sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
S.A.
Pt100 tam lineer bir sensor değildir. 3 yada 4 uçlu olması onun hattaki olan omaj kaybını hesaplaması için okuyucular tarafından kullanılır. Pt100 için min 16-18 bit bir adye ve sabit bir akım kaynağına ihtiyacınız var (1 mA gibi) 12 bitte ölçeceğinize göre analog okuyucu ile pt100 arasına bir opamp ile yükselteç yapmanız gerekmektedir. ancak o zaman bir okuma yaparsınız oda belli sıcaklıklar arasında. Biz yaptığımız pt100 okuyucularında 22 yada 18 bit analog okuyucular kullanarak dizayn etmekteyiz. En verimli değerleri bu kapasitede yakalamaktayız. Kolay gelsin.

ekli resimde pt100 için bazı katsayılar var pt100 ile ısıyı okuyabilmem için hangi değeri seçmem ve yazılım kısmında nasıl bir işlem yada skala yapmam gerekir Yardım ederseniz sevinirim.

Ekli dosyayı görüntüle 11256

Moderatör tarafında düzenlendi:
2 hafta önce aynı modülle sıcaklık ölçümleri yaptım ama her hangi bir opamp veya fc105 e gerek duymadım
sıcaklık ölçerle kalibrasyon ölçümlerinde de birebir aynı değeri okudum
anlamadığım şey neden sıcaklık ölçümünde opampa veya fc105 e gerek duyuyorsunuz??

2 hafta önce aynı modülle sıcaklık ölçümleri yaptım ama her hangi bir opamp veya fc105 e gerek duymadım
anlamadığım şey neden sıcaklık ölçümünde opampa veya fc105 e gerek duyuyorsunuz??

bu işlemi programda nasıl yaptığınızı açıklarmısınız?

sıcaklık olcumleri gibi genel bir tabir kullanmamak gerekiyor.çünkü bu olayda pt-100 kullanılmış yani 0 derece ile 100 derece arası.Siz bu degeri 0-100 arası görmek istiyorsanız herhangi bir scala işlemini yapmanıza gerek yok.Ama pt-1000 kullansaydınız 0-1000 derece bir deger aralıgında sıcaklık olcumu alacagınızdan sıcaklık degerini scala etmeniz gerekir diye biliyorum

sayın rotsis; Siz bu degeri 0-100 arası görmek istiyorsanız herhangi bir scala işlemini yapmanıza gerek yok diyorsunuz. peki scala lyapmadan kaç derece ısı olduğunu PLC den nasıl okuyoruz? Örneğin PT100 ü modüle bağladım ve bir değer okuyorum bu değeri derece cinsine nasıl çevirdiniz. Yardım ederseniz sevinirim...
Konu hala günceldir.

bir transduser veya transmitter vasıtasıyla sahadaki ölçüm parametrelerinizi(ısı,sıcaklık,akım,gerilim vb), PLC'nin algılayabilecegi düşük elektriksel sinyallere dönüştürebilrsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri