Analog girişe negatif voltaj

tahr

Üye
Arkadaşlar Merhaba,
Bir pic16f877a mikrodenetleyicisinin analog girişine negatif voltaj uygularsak ne olur. Elimdeki sensör -10 mv ile + 10mv aralığında değerler veriyor. Pic, analog girişine verilen 0-5 v aralığındaki analog değerleri 0-1023 dijital değerlerine dönüştürdükten sonra işlem yaptığını biliyorum. Hadi 10 mv yükselteç ile 5v taşıdık ve öyle verdik microdenetleyiciye, peki sensörden gelen negatif değerleri ne yapacağız yardımcı olursanız sevinirim.

Kullanmazsın , diyotnile eksi akternanslarınkırparsın diğer 10 mV unda çözünürlüğü artırırsın

Sensör ne sensörü eğer kullanmak istemiyorsan diye dedim kullanmak istiyorsan unsigned long ile kullanabilirsin

Şema üzerinden görebilirmiyiz. Sen sensörün besleme voltajı yokmu. 10mv ac mi dc mi kaç hz.

Bu tür uygulamada sıfır değeri 2.5 volta taşınır. Negatif değerlerde ADC ye 2.5 volt altında değer gelir. Pozitif değerlerde ADC ye 2.5v üstünde değerler gelir. Yani senin yeni sıfırın 2.5 volt civarı olmali. En basit lm358 opamp ile kolayca yapılır.

çok
Bu tür uygulamada sıfır değeri 2.5 volta taşınır. Negatif değerlerde ADC ye 2.5 volt altında değer gelir. Pozitif değerlerde ADC ye 2.5v üstünde değerler gelir. Yani senin yeni sıfırın 2.5 volt civarı olmali. En basit lm358 opamp ile kolayca yapılır.
çok teşekkür ederim aradığım böyle bir çözümdü ama nasıl yapılacağını bilmiyorum dediğiniz opampı bir araştıracağım.

Kabaca şöyle, trimpotla +10mv oluştur. Bunu 1k ile opamp non invertinge gir. Sensörü de 1k ile aynı yere gir. Summing (toplama yapmış olacaksin. Opamp çıkışıyla non inverting arasına 220k koy. Opamp çıkışıni direkt ADC ye girersin. Ya da bir kademe daha yükseltilerek Low pass da uygulanabilir. Low pass filtre tavsiye edilir.

2. Kademe buffer da yapılabilir. Çıkışı Low pass ile ADC ye girilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri