Analog elektronik I Sınav Soruları (yardım)

erhanfb

Üye
Sınav sorularını çektik ama bazılarını cevaplayamadık, özellikle 1, 2 ve 4'üncü soruların formülleri lazım arkadaşlar.

Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden çok teşekkürler.:rolleyes:

1.sorunun formülü yük gerilimi eşittir zener gerilimi
yük akımı ise gerilim bölü akımdan bulunuyor

teşekkürler ama detaylı olarak olursa daha ii olur anlama açısından tekrar sağolun..

4.soruda 2sinwt gerilimi pozitif bölgedeyken +Vsat (doyuma gider bu devre için +12V besleme geriliminden küçük olması gerekir 11 volt olabilir.) negatif bölgedeyken -Vsat olur doyuma gider (yaklaşık -11 volt).

1.soru için formüle gerek yok ki klasik OHM kanunundan sonucu çıkarman lazım zaten sana bütün gerekli değerleri vermişler.
Bu arada üniversite öğrencisi misin yoksa lise mi?

kardeşim ben sana formülleri weriyim sen çöz olurmu ?
1-)
ILmin=Vz/VRLmax ILmax= Vz/VRLmin ama bizde RL DİRENCİ50OHM-1KOHM Arası deniyordu yani sizde tek değer var.+ işine yararsa VDC=VRS+VZ
2-)
bunun cevabınıda biliyorumda çizimi nasıl sölücem bilmiyorum :D Vo=-RF.V1/R1 DİP NOT RF>R1 YÜKSELTME YAPAR TAM TERSİ ALÇALTMA YAPAR
4-)
pozitif başalyakrak bi sinisoydal dalga çiziceksin tepe degeri 2 olucak nedeni ise vn ucuna 2sinomega t bağlanmış pozitif alternansta +2 negatifte -2 olucakbu senin vn nen olucak vp ise sabit hep 0da olucak kesişen yerleri işaretliyeceksin bide renkli kalemle göster n vpyi.
birde bunun osiloskop görüntüsünü çizme olayı var ordada kesişen yerlerden düz çizgiler indir Vn>vp olursa - kısımda Vp>Vn olursa artı kısımda olucak
Elimdn geldigince bildigim formülleri yazdım ama inş işine yarar.

Elektronik 1 konuları unutmuşuz ya baya iyi biliyodum oysaki :(

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri