analog bilgiyi hesaplayarak digital bilgiye cevirmek

Irishcan

Üye
Merhabalar benim bir sorum olacaktı... Elimde 4-20 mA arası analog bilgi veren 0 350 derece arasi sıcaklık ölcen bir sensorum war diyelim.. Ben bu analog bilgiyi digital e nasıl bir hesaplamayla cevirebilirm..

Yardiminiz icin simdiden tesekkurler

birebir akım sensörü uygulaması yapmadım ama bana mantıksal olarak en kolay geleni şöyle anlatayım;
akımı 1ohm luk dirençten geçirirsin. U=IxR formülünden hareketle üretilen u gerilimi gerekli ölçüm cihazları ile ölçtüğünde (PIC, PLC, ADC, ne kullanırsan) sana akımı verecektir. sonra oluşturduğun bir skala yada denklem ile sıcaklık değerini yazılımsal olarak hesaplayabilirsin.

Merhabalar benim bir sorum olacaktı... Elimde 4-20 mA arası analog bilgi veren 0 350 derece arasi sıcaklık ölcen bir sensorum war diyelim.. Ben bu analog bilgiyi digital e nasıl bir hesaplamayla cevirebilirm..

öncelikle bir adc analog dijital çevirici seçmeniz lazım. bu seçtiğiniz adcnin hassasiyei ve maksimum kaç voltu ölçebileceği bilgilerini istediğiniz çözünürlüğü sağlacak şekilde seçmelisiniz.

ikinci olarak diyelimki seçtiğiniz adc 10 bit ve maksimum ölçebileceiği voltaj 3.5 volt. siz bu adcden maksimum verimi alabilmek için sizin bu 4-20ma verinizin 4ma.de 0v 20ma.de 3.5V olacak şekilde bir devre ayarlamanız lazım. bu devreyi ayarladığınızda 3.5V / 2^10=3.4213mV/bit ağırlığında bir veri elde edersiniz. 0 miliamperde 0 volt, 20ma.de ise 3.5volt yapar. devrede akımın 0dan başkamasından dolayı bir eğrilik oluşucaktır transfer fonksiyonunda. ancak bunu ihmal edilebilir olarak düşünürseniz 20ma de 3.5volt elde etmek için kullanacağınız direnç değeri 3.5/20ma=175 ohm olur dolayısıyla 4ma.de 175 ohm üzerinde 700mV düşer. bu da 700mV/3.4213mV=205 yaklaşık yapar. yani 0 derece sıcaklık için elde ettiğiniz dijital bilgi 205 iken , 350derece için elde edeceğiniz dijital bilgi (175*20ma)/3.4213=1023 eder. burda transfer fonksiyonuna göre ters dönüşüm yaparak elinizdeki veriden sıcaklığı hesaplamanız lazım tekrar.

Siz size uygun çözünürlük için uygun adcyi seçiniz.

birebir akım sensörü uygulaması yapmadım ama bana mantıksal olarak en kolay geleni şöyle anlatayım;
akımı 1ohm luk dirençten geçirirsin. U=IxR formülünden hareketle üretilen u gerilimi gerekli ölçüm cihazları ile ölçtüğünde (PIC, PLC, ADC, ne kullanırsan) sana akımı verecektir. sonra oluşturduğun bir skala yada denklem ile sıcaklık değerini yazılımsal olarak hesaplayabilirsin.

1 ohmluk dirençten 20ma geçtiğinde bu 20mv eder. bu voltajda ölçüp değerlendirmek için kurulacak devrenin hassasiyetinin artması demek olduğundan maliyeti artırır.

kısaca soyle hesap yapabılrısın plc yada anolog input alabılıcek herhangı bır sıstemın olmadan bı 4.20 olcer ile yapabılrısın hesaplaması ıse cok basit soyle
sensorun 0-350 arası ve 4-20 cıksılı ıse 0 derecede 4 ma 350 derece ıse 20 ma verecektır. :D cok basıt bır denklem kurarak x ma karsılık kac derece oldugunu gorebılırsın

Caylak Ustanin Sundugu yolu bende Tavsiye ederim en saglam ve en basit yol bence budur

bir dirençle üzerine gelen voltajı analog olarak ölçümle deneyebilirsin

10 bitlik bir ADC(Vref=5V) ve 250ohm %1 direnç kullanarak yaklaşık 0,42735° hassasiyetle ölçebilirsiniz. 4-20 kaynak gnd si ile ADC gnd si ortak olacaktır. Akımı 250 ohm üzerinde geçirecek ve direnç üzerinde ki voltajı ADC ile okuyacaksınız. ADC giriş empedansınızı hesaba katarsanız çok daha kararlı sonuç alırsınız. Gerisi klasik Ohm Kanunu ve matematiksel işlem. Üzerinde uğraşın, içinden çıkamazsanız yardımcı olalım...

Bu tip uygulamalarda 12 veya 13 bit adc entegreleri kullanmak faydalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri