Analog çıkış modül

murtkenan

Üye
merhaba arkadaşlar. S7300 ile motor hız kontrolü yapacam.Dolayısı ile Plc den analog bilgi göndermem gerekiyor. Öncelilkle unscale bloğuyla girmek istediğim değeri int e çeviriyorum. ve bu int değerinide bcd ye çevirip PQW368 adresine gönderiyorum. Ama bir türlü modülden değer okuyamıyorum sizce nerede hata yapmış olabilirim. Simulasyonda çıkış aldığım halde modülden istediğim akım değerini ölçemiyorum.Adreslemeyi hw den yaptım. beslemebağlantıları doğru.SM332 8x12 bit modül kullanıyorum. yardımcı olursanızsevinirim. ???

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
1-bu analog kart ile süreceğin invert. 0..10 v. yoksa 4..20 mA mi. bunu hw den seçtinmi ?
2-bazen simil. çalışan bir pqw gerçek uygulamada sıkıntı yaratabiliyor kendin bir analog çıkış bloğu oluşturabilirsin böylesi daha güvenli olabilir
3-inverter üzerinden tanmlamaları yaptınızmı?
şimdilik aklıma gelenler bunlar kolay gelsin..

adreslemem de bi hata olabilirmi acaba. reel sayıyı unscale ile inte int i bcd ye çeviriyorum. ve bu bcd de pqw çıkışına gidiyor. Sizce bunda bi yanlışlık varmı? PQW ve PIW adreslerini hw den verdim. her kanal için 4-20 mA seçtim. kullanmadıklarımı deactivate yaptım.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Yalnışlık var, Real sayıyı unscale fonksiyonuyla integer'a çevirdikten sonra direkt kanal çıkışına yolla, BCD ye çevirmenin bir anlamı yok...
Bu arada rapid linki hata verdi bende ???

Kod:
   CALL FC 106        //MD 0 ı Unscale yapıyom
   IN  :=MD 0
   HI_LIM :=6.900000e+000
   LO_LIM :=0.000000e+000
   BIPOLAR:=FALSE
   RET_VAL:=MW10
   OUT  :=MW12           //Unscale Çıkışı

L MW12        // Degeri al
  T PQW 368      // Çıkışa gönder, Kolay gelsin...

Unscale(FC106) fonksiyonu ne iş yapar?
FC106 Siemensin standart fonksiyonlarından biridir, bu fonksyon ise 0.0- X.Y arasındaki noktalı bir sayıyı(Real sayıyı);
0- 27648 formuna(integer sayıya yani tamsayıya) yani bunu karşılıgı olan
0-10Volt formuna çevirme işlemidir. Bunu yapan fonk. FC106 Siemens tarafından hazırlanıp kullanıma sunulmuştur.
Daha fazla bilgi Help dosyasında var...

yazılmış fc106 örneğini yükleyebilirmisiniz acaba. Call fc106 nereye yazılıyor anlamadım da. saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri