analizörle kompanze tasarruf ölçümü

37 kw bir motora 22 kvar bir kondansatör bağlayıp lokal kompanze yaptığımızda analizör kompanze devrede iken 15 kw devredışı iken ise 30 kw gösteriyor devredeyken bile bile aşırı yaptığım bu kompanze cosfi yi -0,50 li rakamlara düşürüyor kwattın bu kadar düşmesi normalmi kompanzenin gözle görülür tassaruf sağlamıyacağını defalarca konuştuk aşırı kompanze tasarruf sağlarmı (ceza konusunu katmayalım) ölçüm profosyonel enerji analizörü ile şalter girişinden yapılmıştır ampermetrenin ölçeceği bileşke akım felan değildir. yorumlarınız lütfen.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Aktif gücün birimi kW, Görünür gücünki kVA olduğunu düşünürsek, ne ölçtüğünüze ve birimlere tekrar bakmanızda fayda var. Görünür güç bire bir kompanzasyon yaptığınızda yani reaktif enerjiyi tam kompanze ettiğinizde aktif güç ile aynı olacak ve en düşük seviyede olacaktır, kW=kVA. Fazla kapasitif yüklediğinizde kVA değeri tekrar büyümeye başlar ancak aktif sabit kalır, analizörde bunu gözlemleyebilmelisiniz..

zaten bende bugün aynı yere tekrar bağladım çünki bir türlü kabul edemiyordum ve gerilim proplarının sırasını yanlış takınca kapasitör devreye girince böyle yanlış ölçüm yaptığını gözlemledim akım propları yanlış olunca ikaz ediyor gerilim probunun da küçük bir işareti var dikkat etmek lazım rahatladım teşekkürler bir de şunu sorayım aşırı kapasitif yüklenmelerde bazı rgk roleleri cos fi nin önüne - işareti koyuyor atıyorum ben 10 kat daha fazla kapasitör yüklesem ekranda ne görürüm -98 lerden - 1 lere kadarmı düşer yoksa -1 den bile aşağı düşermi veya kaçta kalır bunu hiç gözlemleyen varmı.

yok mu bi bilgisi olan

Benim karşılaştığım bir durum şöyledi;
Düşük aktif güç çekildiği zaman Yüksek güçte bir kondansatör devrede kalmış. Normalde kapasitif değerlerin artması gerekirken İndüktif endeksler ilerliyordu. Bu da faz kaymasından kaynaklanmıştı. Bu durum doğru bağlantı olmasına rağmen sayaç ekranında ters bağlantı varmış gibi tek fazda - işaretli olarak flaş yapıyordu.

Aşırı yüklemede sıfıra yaklaşır altına inemez cos fi =komsu dikkenar (aktif ) / hipotenüs (VA)..en düşük sıfır olur ne kadar karşı dik kenarı (reaktif + endüktif, yada - kapasitif) yüklerseniz yükleyin..Kapasitif durumu Cap yada - işareti ile belirtiyor benim gördüğüm analizörler.

zaten bende bugün aynı yere tekrar bağladım çünki bir türlü kabul edemiyordum ve gerilim proplarının sırasını yanlış takınca kapasitör devreye girince böyle yanlış ölçüm yaptığını gözlemledim akım propları yanlış olunca ikaz ediyor gerilim probunun da küçük bir işareti var dikkat etmek lazım rahatladım teşekkürler bir de şunu sorayım aşırı kapasitif yüklenmelerde bazı rgk roleleri cos fi nin önüne - işareti koyuyor atıyorum ben 10 kat daha fazla kapasitör yüklesem ekranda ne görürüm -98 lerden - 1 lere kadarmı düşer yoksa -1 den bile aşağı düşermi veya kaçta kalır bunu hiç gözlemleyen varmı.

cos fi söylenişindende anlaşılacağı gibi. Bir açının kosinüsüdür. Bütün açıların cosünüsü -1 ile 1 arasındadır. Bu değerlerin dışında olamaz.

Kolay gelsin...

teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri