analizör trafo ilişkisi

aks.elk.

Üye
merhaba arkadaşlar başımdan geçen bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum.A.G ve trafo arasındaki bağlantımızı yaptıktan sonra O.G den enerjimizi verdiğimizde analizör patlıyor bu işi sürekli olarak yapıyoruz pano imalatı kendimize ait dolayısı ile bağlantı sorunu yok 1 hafta içinde 6 adet patladı farklı yerlerde hepsinin topraklama direnci ortalama 2.5 ohm (zaten yönetmelik 2-3 ohm)enerji değerlerini hepsinde ölçüyoruz trafo çıkışı olduğu için 405v kısaca herşey yerli yerinde peki niye patlıyor marka önemli deil başka markayı denıyoruz sonuç aynı acaba neden oluyor analizör neden bu sorunu çıkarıyor şayet enerji vermeden analizör beslemelerini kesip sonradan beslerseniz patlamıyor üreticilerle de görüştük sonuç olarak kimse ürünün hatalı olduğnu kabul etmez zaten onlar testlerden geçtiğini analizörlerin sorun çıkarmıyacağını teyid ediyorlar peki o zaman neden bu problem oluyor.marka vermiyorum ama 3 markada oldu başka marka bir analizörde yapmıyor marka ile alakalı bir problem olrak düşünerek işimize devam ettik analizör bilgisi olan arkadşlardan yorum bekliyorum teşekürler ...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Akım ve gerilim değerlerini ölçtünüz mü acaba?

Tabii ölçümlerin yapılması gerekir (Enerjiyi verdiğiniz anda AG tarafındaki gerilimi RMS ölçü aletiyle ölçmek) ama aklıma gelen ilk sorun analizörlerinizin pick geriliminden yanması.(ki ölçümle bunu anlayabilirsiniz) Enerjiyi OG'den verdiğiniz anda Trafo'nun sekonder kısmında ani gerilim yükselmesinden kaynaklı şeklinde düşünüyorum. Birden fazla neden de olabilir tabii. Kolay gelsin...

evet gerilim değerleri zaten ölçtüğümüzü yazmıştım orada sorun yok bizde volkanpasha arkadaşımızın dediği gibi trafo nun pik değerinden dolayı olduğunu düşünüyoruz ve bu analizör kalitesiyle alakalı olduğunu düşündük her analizör aynı sorunu yaratmıyor

Hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım ancak başıma gelmiş olsaydı gerilim yükselmesi enerji verildiğinde geçici rejimde gerçekleştiğinden dolayı reaktif güç kontrol rölesi,analizör,multimetre gibi cihazları 1-2sn gecikmeyle enerjilendirecek zaman röleli kumanda devresi yapardım.
Sanki AG parafudur arızası var gibi geldi bana 1 fazda toprağa parafudurdan anlık atlama diğer fazlarda anlık gerilim yükselmesine sebep olur.

analizorun akım bilgisi aldıgı akım trafoları In degerleri nedir?

evet gerilim değerleri zaten ölçtüğümüzü yazmıştım orada sorun yok bizde volkanpasha arkadaşımızın dediği gibi trafo nun pik değerinden dolayı olduğunu düşünüyoruz ve bu analizör kalitesiyle alakalı olduğunu düşündük her analizör aynı sorunu yaratmıyor

Evet pik değerleri izlediniz mi anlamında sormuştum yanlış sormuşum. Piklere rağmen standartları sağlıyorsa patlamaması gerekir diye düşünüyorum. Belki transientin ötesinde 1 saniyeyi geçen yükselmeler oluyor olabilir. ITIC eğrisini düşünerek söylüyorum bunu.

arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim bu patlayan analizörlerin bağlı bulunduğu panolar tedaş MYD2003-006/A şartnamesine uygun panolardır beton trafo köşkünde dolayısıyla her biri ayrı noktalarda analizör üreticileri sanki bu sıkıntıyı kabul edecekler gibi geliyor... pik değerlerini izleme imkanımız olmuyor tesisleri kuran biz deiliz ölçüm ve analiz yapma şansımız olmuyor akım trafo degerleri pano KVA sına göre (2000/5 15VA )orda sorun yok patlayan analizör ü takmassak sorun yok gibi görünüyor arkadaşlar...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri