Anakart Arıza Giderme

mansimov

Üye
Merhaba Arkadaşlar, sizden inverter klima anakart tamirinde karşılaştığım bir türlü sorunun çözümünü bulamadığım konu hakkında fikir almak istiyorum. benim kartda besleme devresinde sıkıntı yok , sadece voltaj regülatörünün çıkış bacağından 5V yerine 1,9 küsür Voltaj alıyorum. 8V yerinden ise 3,7-3,8 V. Voltaj regülatörün söktüğümde dışarda gayet normal çalışıyor. Devre üzerinde bağlantı noktalarına baktığımda 8V olan bacağa 8-12V arası bir akım geliyor. 5V bacağına ise 0,63 V. acaba bu 0,63 V olan 0 mı olmalı voltaj regülatörü devre üzerindede doğru çalışsın diye? Lütfen acilen bu konuda düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

işlemci entegrelerin çalışması için 5 volt gerekir, genelde 7805 le olayı çözeriz

işlemci entegrelerin çalışması için 5 volt gerekir, genelde 7805 le olayı çözeriz
Zaten 7805 takılı olduğunda voltaj düşüyor. 7805 takmadan önce giriş bacağı 12 V çıkış bacağı 0,63 V. 7805 taktığında giriş bacak 3,7 V iniyor, çıkışdanda 1,9 V alıyorum. normalda 5 V almam gerekiyorken 1,9 volt alıyorum.

7805 arızalı demektir, yeni taktıysan ve gene aynıysa ayağındaki direnç ve kondastörleri kontrol et öyle enerji ver

7805'e dışarıdan harici AC/DC 220/9 adaptörle DC 9 volt verip çıkışının 5 voltu verdiğini testle görün. regüle için gelen DC voltajın kendisinde de (çıkıştaki volt * amper oranıyla) bir sıkıntı olabilir. Bunda aksama yoksa 7805'in 1 (giriş) - 2 (gnd) - 3 (çıkış) nolu uçlarından 3 nolu bacağını PCB'de boşta bıraktığınızda, 5 volt net olarak ölçülüyorsa zaten 7805'de bu sıkıntı değil, bağlandığı (beslediği) devrelerde var demektir. Bunun aksamadığını yani regülasyon için uygun DC 'nin lm7805'e girip net 5 volt DC'yi çıkışta sağladığını net görürseniz, lm7805 'in kendisi değil beslediği hattaki bazı entegrelerin girişindeki koruma elemanlarının (ters diyot, zener, belki direnç, vb.) bazıları içten kısa devre olmuş olabilir, dirençler değerini değiştirmiş olabilir, üzerlerinde yazılı renk kodlarıyla ölçülen ohm değerleri ayni olmayabilir. Voltaj bu nedenlerle 5 volttan 1.9'lara kadar muhtemelen inebilir. Ayrıca bu ölçümü yaptığınız multimetre de muhtemelen hatalı gösterebilir, true RMS multimetrelerle daha net olarak lm7805'in çıkışını (hem boştayken hem yükteyken, diğer entegreleri beslemedeyken) ayrı ölçün. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Regule entegrelerinin cikis voltaji dusuyor ise cikista kisa devre durumu olabilir. Sorun regule devresi sorunu değildir. Regule devresi olmasi gerektigi sekilde voltaji dusuruyor olabilir.

Soyle bisey yapsaniz. 7805' i cikarin. Giris bacagina (12v) uygun bir yuk baglayin. Eger votaj duserse arizayi geride , voltaj dusmezse arizayi 7805 'ten sonra arayin.

öncelikle hepinize teşekkür ederim. lm7805 anakartan aylrdlm. giris bacagina devreden gelen 8 voltu verdim gnd bacağınada aynı zamanda devreden verdim. çıkış bacağın boşta bıraktım. (breadboard üzerinde bağlantı yaptım) ana karta sonra 220V verdim. lm7805 üzerinden ayakları test ettim. giriş bacağında voltaj 3,8e düştü. boşta olan çıkış bacağındada 2,6 V aldım. lm7805 breadboardan ayırdım, hemen voltaj 8,9a döndü . lm7805 bağlıyorum düşüyor. bu o anlama geliyor ki devre üzerinde sıkıntı 5V olan ayak tarında değil 8 volt olan ayak kısımda. doğru mu?

Şimdi ben bu işin profesyoneli değilim. o yüzden sizin fikirlerinize daha çok ihityacım var. 220 V dan çıkarak smps module gelerken her şey tam sağlam kontrolini yaptım. kapasitörler dirençler sağlam. Dh321 İC sağlam optoküplerde sağlam onula bağlantılı olan Tl431 İC de sağlam. DH321 Drain bacaklarından trafo 300 V Dc akım veriyor. kısacası trafoya kadar giren her şey çalışır durumda. Trafo yüksek frekanslı olduğundan bacaklarından ölçüm yapamıyorum. osiloskopum yok. fakat, trafonun bacağından sonra bağlanan diyotdan ölçüm yapıyorum normalde o bacak 12 V vermesi gerekirken 3-4V arası gidip geliyor. 8V bacağına akım geldiği için trafo çalışır diye düşünüyordum. çünki trafonu devreden ayırdığında 8V bacağına hiç bir akım gelmiyor. Acaba trafo doğru çalışmıyor ola bilir mi?

Son düzenleme:
En basta yapacaginiz is cok basit. 7805' i degistirin sonra duruma bakin. 7805 arizali ise dediginiz durum olabilir.

En basta yapacaginiz is cok basit. 7805' i degistirin sonra duruma bakin. 7805 arizali ise dediginiz durum olabilir.
7805 defalarca kontrol ettim çalışıyor. onda sıkıntı yok. şimdi trafoyu karttan söküp breadboard üzerinde giriş bacaklarına devreden voltaj vericem. çıkış bacaklarına diyot bağlayarak boşta bırakıp bir ölçü testi yapacağım. eğer 12 V sağlam çıkarsa, trafoda sağlam. çıkmazsa sorun trafo. acaba bu yaptığımla doğru sonuç ala bilirmiyim?

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri