Anakart 12 volt ATX sorunu

Sorun güç kaynağında olabilir.

Çok kaliteli yeni bir güç kaynağı kullanmanız gerekir. Az kaliteli olanlar çabuk bozulabiliyor.

Seasonic, Corsair, High Power, Zalman gibi markalarda olan güç kaynaklarını tercih ediniz.
Benimki zalman bronze 650w

Sistemin gereksinimi olan güç, bu güç kaynağının sağladığı güçten daha mı fazla?

Elektrolit kondasatörler şişme yapmış da olabilir.

Anakartın elektrolit kondasatörleri sağlam mı?

Kesin teşhis için sağlam ve yüksek güçte bir PSU ile deneme yapın. Gelişmiş, güçlü ekran kartları sonuçta bu gücü PSU'dan sağlamak zorunda.

Kesin teşhis için sağlam ve yüksek güçte bir PSU ile deneme yapın. Gelişmiş, güçlü ekran kartları sonuçta bu gücü PSU'dan sağlamak zorunda.
Tanıdıklardan denemek için güçlü bir psu bulmak zor, 8 girişli CPU beslemesi olan PSU bulmak lazım. Arıyorum. Bu arada bilgisayar tamircisine götürdüm kuzey çipinden şüphelendi ama tamir edemem dedi. 5 tane bilgisayarcıya götürdüm pek bu işle ilgilenmek istemediler, dizüstü tamiri yapıyoruz dediler. İş bana kaldı.

Ana kartın varsa üzerindeki ekran kartıyla, yoksa daha basit bir ekran kartıyla çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Ana kartta aşırı akım çeken bir durum varsa muhtemelen çalışmayacaktır. PSU ve ekran kartını da ayrı ayrı denemekte fayda var.

Ana kartın varsa üzerindeki ekran kartıyla, yoksa daha basit bir ekran kartıyla çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Ana kartta aşırı akım çeken bir durum varsa muhtemelen çalışmayacaktır. PSU ve ekran kartını da ayrı ayrı denemekte fayda var.
Benim ekran kartını başka bir bilgisayarın anakartında denedim çalışıyor, çalışan bilgisayarın ekran kartını benimkine taktığımda yine çalışmıyor . Yani ekran kartım sağlam. Benim PSU diğer çalışan bilgisayarı da çalıştırdı ama onun işlemci beslemesi 4 girişli benimki 8 girişli tam o kısmını deneyemedim. PSU da hata yok gibi.

O zaman ana kart sorunlu görünüyor. PC-Analyzer diye arıza tespit kartlarından takıp arızayı tespit etmek mümkün. Fakat sonuçta tamire ihtiyacı var. Bios'da grafik önceliğinde mi sorun var acaba? Bios'u sıfırlamak gerekebilir. Bunun için bios pilinin yakınında bir jumper ya da reset için uçlar olabilir. En kötü pili çıkartıp bir süre bekletin. Ya da köprü çiplerinde sorun olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri