Anahtarlamalı güç kaynağından güç alan hoparlörün cızırdaması

Dağlık bir bölgede çalışıyorum, buradaki prefabrik ev için eldeki malzemelerle bir televizyon, usb oynatıcı tasarladım ve yaptım.
Vga girişli bir monitör 14 v ile çalışıyor
Bir uydu alıcısı 12 v ile çalışıyor
Bir hoparlör 5v ile çalışıyor

12 v aküden beslenen bu sistem için step up bir konvertör kullanarak voltajı 17ye yükselttim, daha sonra 3 adet step down entegresi kullanarak 12 v- 5v ve 14 v çıkışlar aldım. uydu monitör ve hoparlörü bağladım herşey çok güzel çalışmakta, tek bir sorunum var hoparlörden sürekli bir cızırtı gelmekte. Sebebi sanıyorum anahtarlamalı step up ve step down devreleri . Ben hoparlördeki bu cızırtıyı nasıl engelleyebilirim ?
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler :)

Hoparlörü çalıştırmak için bağımsız bir güç kaynağı yapıp direk akü ile çalıştırmalısın.
Bu güç kaynağı lineer olmalıdır.

ayrı bir akü kullanmak gibi bir şansım şuan için yok diyebilirim. 7805 kullanarak hoparlörü beslesem yine aynı durumu yaşarmıyım ?

Ayrı bir akü değil. Aynı aküyü kullanacaksın.
Ama hoparlör için ayrı bir besleme yapacak ve aküden direk besleyeceksin.
7805 kullanarak olur. Ancak bu devre hiçbir yere değmeden doğrudan aküye bağlanacaktır. Yani diğer SMPS devrelerle hiç ilgili ve irtibatlı olmamalıdır.
Tek sorun 7805 biraz ısınacaktır. Uygun büyüklükte bir soğutucu ile sorun olmaz.

Teşekkürler ustam evde uygun bir düzenek hazırlayıp yarın deneyeceğim sonuçları yazarım tekrar :)
denedim lakin sonuç çok farklı olmadı. aynı akü üzerinden cızırdama yapıyor lakin farklı bir aküye hoparlörü bağlarsam cızırdama kesiliyor.

birde monitörü çıkardığımda cızırdama kesiliyor , sanırım sorun kaynağı monitör

Son düzenleme:
Teşekkürler ustam evde uygun bir düzenek hazırlayıp yarın deneyeceğim sonuçları yazarım tekrar :)
denedim lakin sonuç çok farklı olmadı. aynı akü üzerinden cızırdama yapıyor lakin farklı bir aküye hoparlörü bağlarsam cızırdama kesiliyor.

Merhaba,
Hoparlörünüz yalnız boştayken mı cızırdama yapıyor yoksa sürekli mı?
Hoparlörün Jack girişi monitöre mı bağlı uydu alıcısına mı?

Jack bağlantısına güç iletilmediğinde elektriksel gürültülenme nedeniyle speaker frekans sesi çıkaracaktır.
Aynı durumu hoparlörün Jack girişine parmağınız ile dokunarak da gözlemleyebilirsiniz.

Eğer sorun buysa; çözüm yöntemi alternatiflerinden birisi şöyle olmalı.

En basit olanı, tıpkı push button uygulamarında yapılan pull-down eklentisini yapmalısınız. Jack üzerindeki Right ve Left kutuplarından birer direnç alıp doğrudan toprak hattına bağlamalısınız. Böylece ses sinyali kesildiğinde jack'a 0V uygulanacak ve amfi entegresi voltajın tamamını tutacak. Ancak bu stereo sesin mono olmasına sebep olacağı gibi, ilk deneme yanılmanızın ardından dirençlere seri olarak birer diyot koyarak bu dezavantajın da üstesinden gelirsiniz diye tahmin ediyorum.

ikinci bir çözüm yöntemi; amfi ile speaker arasına bir devre koyup, ses sinyali kesildiğinde speakera giden gücün kesilmesini sağlamak. Uygun bir kondansatör ile zaman ayarlı yapılabilir. Boştayken voltajı keserek cızırtıyı önler. Bu devre biraz düşünülerek çizilebilir.

Eğer cızırtı ses sinyali geliyorken devam ediyorsa;
Amfinin yakınında bulunan bir iletişim cihazının hoparlörü etkileyerek sinyalini karıştırmadığından emin olun. Uydu alıcısından uzaklaştırmayı deneyin.

Bunlar çözüm sağlamıyorsa, en kısa zamanda bir bit pazarını ziyaret edin. Hoşçakalın.

bence sorunun kaynağı monitör değil stepup konvertör.
bu konvertörün çalışma frekansını değiştirmek mümkünse değiştirip deneyin.
akü ile step up arasındaki kabloyu ekranlı kullanın.
step up beslemesine 100uf kondansatör bağlayın.

Farklı kaynaklar kullanıldığında cızırdama kesildiğine göre sorunun nedeni GROUNDING olayıdır.
Kesin neticeye varabilmek için tüm uygulamayı görmemiz gereklidir.
Ortak ground hatlarında ground loop'un oluşmaması için ground hattı (Şase) irtibatının tek noktadan yapılması, ve yükselteç tarafındaki ground bağlantısının irtibatının kesilmesi gerekmektedir.
grt.png

Bu doğrultuda ilk yapılması gereken şey, ampliye giren ses sinyal kablosunun şase bağlantısını ampli girişinden kesmektir.
Ampli aynı şase bağlantısını kullanmakta olduğu için bu hat üzerindeki her türlü parazit ve loop olguları ampli tarafından yükseltilecektir.

Monitör güç hattı akımı daha yüksek olduğu için devreyi etkilemesi normaldir.
Bu hattın da ayrıca bağımsız bir güç kaynağı ile beslenmesi de bu tür parazitleri engelleyecektir.
Sistemin ilmine göre tasarımı şöyle yapılmalıdır.
SYS.png

ÖZEL NOT:
Uydu alıcı ses çıkışı da analog bir devredir. Monitör besleme hattı ile uydu besleme hattının ortak olması halinde uydu ses çıkışını etkilemesi de olağan bir durumdur.
Bu durumun engellenebilmesi yukarda çizilmiş olan basit şekildeki bağımsız güç kaynakları kullanımı ile çözülebilir.

Son düzenleme:
Merhaba,
Hoparlörünüz yalnız boştayken mı cızırdama yapıyor yoksa sürekli mı?
Hoparlörün Jack girişi monitöre mı bağlı uydu alıcısına mı?

Jack bağlantısına güç iletilmediğinde elektriksel gürültülenme nedeniyle speaker frekans sesi çıkaracaktır.
Aynı durumu hoparlörün Jack girişine parmağınız ile dokunarak da gözlemleyebilirsiniz.

Eğer sorun buysa; çözüm yöntemi alternatiflerinden birisi şöyle olmalı.

En basit olanı, tıpkı push button uygulamarında yapılan pull-down eklentisini yapmalısınız. Jack üzerindeki Right ve Left kutuplarından birer direnç alıp doğrudan toprak hattına bağlamalısınız. Böylece ses sinyali kesildiğinde jack'a 0V uygulanacak ve amfi entegresi voltajın tamamını tutacak. Ancak bu stereo sesin mono olmasına sebep olacağı gibi, ilk deneme yanılmanızın ardından dirençlere seri olarak birer diyot koyarak bu dezavantajın da üstesinden gelirsiniz diye tahmin ediyorum.
Ustam nasıl bir direnç ve diyot seçimi yapmalıyım , belirli bir kriter varmı bu seçimlerde ?
Farklı kaynaklar kullanıldığında cızırdama kesildiğine göre sorunun nedeni GROUNDING olayıdır.
Kesin neticeye varabilmek için tüm uygulamayı görmemiz gereklidir.
Ortak ground hatlarında ground loop'un oluşmaması için ground hattı (Şase) irtibatının tek noktadan yapılması, ve yükselteç tarafındaki ground bağlantısının irtibatının kesilmesi gerekmektedir.
Ekli dosyayı görüntüle 57556
Bu doğrultuda ilk yapılması gereken şey, ampliye giren ses sinyal kablosunun şase bağlantısını ampli girişinden kesmektir.
Ampli aynı şase bağlantısını kullanmakta olduğu için bu hat üzerindeki her türlü parazit ve loop olguları ampli tarafından yükseltilecektir.

Monitör güç hattı akımı daha yüksek olduğu için devreyi etkilemesi normaldir.
Bu hattın da ayrıca bağımsız bir güç kaynağı ile beslenmesi de bu tür parazitleri engelleyecektir.
Sistemin ilmine göre tasarımı şöyle yapılmalıdır.
Ekli dosyayı görüntüle 57557

ÖZEL NOT:
Uydu alıcı ses çıkışı da analog bir devredir. Monitör besleme hattı ile uydu besleme hattının ortak olması halinde uydu ses çıkışını etkilemesi de olağan bir durumdur.
Bu durumun engellenebilmesi yukarda çizilmiş olan basit şekildeki bağımsız güç kaynakları kullanımı ile çözülebilir.
Kurduğum devre çiziminizde ki şekilde :) yinede sorunu alıyorum aşırı bir rahatsızlık yok ama aceba üstesinden gelebilirmiyim düşüncesi kafamı kurcalıyor :) yardımlarınız için teşekkürler
bence sorunun kaynağı monitör değil stepup konvertör.
bu konvertörün çalışma frekansını değiştirmek mümkünse değiştirip deneyin.
akü ile step up arasındaki kabloyu ekranlı kullanın.
step up beslemesine 100uf kondansatör bağlayın.
Step up giriş ve çıkışlarına ekstra kondansatör bağladım ama yine aynı sorunu yaşadım ustam , buraya yazmadan denemiştim onu

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri