Anahtarlama

nursi

Üye
Merhaba.Ben siteye yeni üye olduum ama nasıl konu açıcağımı bulamadım. Sorum şu. Anahtralama yapmak istiyorum tetikleme voltajı minimum 20 mv maximum 3 v tetiklenecek voltaj ise 12v ve daha düşük pil yani . Bunu transistör veya optokuplörle yapabileceğimi öğrendim ama datasheetleri okumayı çok az okuyabiliyorum bundan dolayı hangi parçayı kullanmam gerekiyor bilemiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

bir opamp (lm258) kullanın. - input girişine 20mv verin diğer + input girişine tetikleme sinyalini verin. tetikleme sinyali 20 mv dan fazlaysa çıkış voltajı 12 volt olur. bu voltajı kullanarak n kanal mosfeti sürebilirsiniz.
comparator-3-1024x1024.jpg

5v 10v 24v uçlarına 12 volt verin.gerilim bölücüyle - input voltajını 20mv a ayarlayın. + inputtan tetikleme sinyalini uygulayın.

bir opamp (lm258) kullanın. - input girişine 20mv verin diğer + input girişine tetikleme sinyalini verin. tetikleme sinyali 20 mv dan fazlaysa çıkış voltajı 12 volt olur. bu voltajı kullanarak n kanal mosfeti sürebilirsiniz.
comparator-3-1024x1024.jpg

5v 10v 24v uçlarına 12 volt verin.gerilim bölücüyle - input voltajını 20mv a ayarlayın. + inputtan tetikleme sinyalini uygulayın.
Merhaba . İlginiz için çok teşekür ederim.Ne yazık ki ben elektronikçi değilim ama öğrenmeyi çok isterim. Biraz daha açıklayıcı yazabilirseniz çok sevinirim.hangi bacaklarına giriş + - uçlarını gireceğimi 5v 10v 24v bacaklarını köprülüycem mi acaba. Acaba doğru mu anladım.Tekrar teşekür ederim.

sizin devrenizde tek 12 volt var ..
5,10,24 volt uçlarını birleştirip buraya 12 voltun + ucunu bağlayın. şasi işareti olan alttaki 3 ucuda birleştirip 12 voltun - ucuna bağlayın.
2,5 v yazan yeredeki gerilimi 2 dirençle 20 milivolta ayarlayın . diğer giriş ucundan da (IO) tetikleme sinyalini verin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri