Ana program içinde döngü oluşturmak

Analyzer

Üye
Selam,

Arkadaşlar bir program yazmaya çalışıyorum. Program içinde bir döngü var.

Bu döngü 2-4 sn arası sürecek.

Döngünün hızı ekrandan girilecek bir değere göre değişecek. (Örn. 200-400 arasında. 250 girdiğimde döngü 2,5 sn sürecek)

Döngünün belli yerlerinde belli kontaklar açılıp kapanacak. Mesela döngü süresinin %10 unda Y0 kontağı ON olacak %40'ın da OFF olacak. Döngü 2 sn sürerse 0,2 sn de Y0 ON olacak 0,8 sn de OFF olacak.

Bu döngüyü gerçek zamanlı olarak nasıl kurabilirim? Benim ekrandan girdiğim değere göre belirlenen döngü süresi kesin kes sapmamalı. 2 sn ise 2 sn, 3,5 sn ise 3,5 sn de yıllarca çalışabilmeli.

Analyzer

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
PLC tarama mantığı lineer şekilde olduğundan sapmalar olabilir.

Ama interrupt kullanılarak gerekli hassasiyet sağlanabilir diye düşünüyorum.

Birkaç deneme yapmanda yarar var.
İnterruptlar hakkında şurdan bilgi alabilirsin.

http://petekteknoloji.com.tr/yuklemeler/9.pdf

Selam,

Branxian teşekkürler cevap için. Evet sanırım interrupt kullanmam gerekecek. 5 ms lik olan 5MSI interrupt'ı uygun olarak görünüyor. Mikroişlemcide interrupt sürekli kullanıyorum zaten. Ancak PLC ye daha alışamadım hele ki C den sonra ladder okunması ve kullanması zor bir yapı görüntüsünde.
Dizi bitmeseydi iyiydi bu arada :)

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri