ANA HAT KABLOSU NASIL OLMALI?

Ustalarım 2*6 ve 2*10 diyenler var. Hesaba dökebilir misiniz?

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ustalarım 2*6 ve 2*10 diyenler var. Hesaba dökebilir misiniz?
ben konunun anlaşılması için herkesin anlayacağı şekilde izah etmeye çalışayım.6mm lik bir kablonun havada 48a akım taşıma kapasitesi vardır.bunun kw değeride 27kw a tekabül eder.bu değer sınır değerdir.burada 2 katlı bir daireden bahsedilmiş.daireler monofaze ile besleniyorsa 9kwı aşmıyor demektir.iki daire toplamı 18kw yaparki 2x6lık kablo rahat şekilde kurtarır.ama dairelerin her biri için projede 14kw ve üstü gösterilmişse toplamda 28kw yapar ve buda 6mm kablonun akım taşıma kapasitesini aşacağı için ana kolon branjman hattı 4x10 olacaktır ve daire tesisatlarıda trifaze almak zorunda kalacaktır.kısacası kablo kesit tayininde projede belirtilen gücün önemi büyüktür slm

ben konunun anlaşılması için herkesin anlayacağı şekilde izah etmeye çalışayım.6mm lik bir kablonun havada 48a akım taşıma kapasitesi vardır.bunun kw değeride 27kw a tekabül eder.bu değer sınır değerdir.burada 2 katlı bir daireden bahsedilmiş.daireler monofaze ile besleniyorsa 9kwı aşmıyor demektir.iki daire toplamı 18kw yaparki 2x6lık kablo rahat şekilde kurtarır.ama dairelerin her biri için projede 14kw ve üstü gösterilmişse toplamda 28kw yapar ve buda 6mm kablonun akım taşıma kapasitesini aşacağı için ana kolon branjman hattı 4x10 olacaktır ve daire tesisatlarıda trifaze almak zorunda kalacaktır.kısacası kablo kesit tayininde projede belirtilen gücün önemi büyüktür slm

O halde ustam ana branşman hattını belirlerken kablonun akım taşıma kapasitesini göz önünde bulunduruyorsunuz. Mesafe çok uzaksa yine aynı yöntemle mi kesit belirliyorsunuz peki?

İki sene önce oturduğum iki katlı evde sayaçların bina dışına alınmasını istemişti işletme ve binanın dışına pano ve sayaç konulmuştu. Beslemeyi de 2*6 ile yapmışlardı. Aynı zamanda evlerde elektrikli şofbenler ve ortak stokerli kömür kazanı da mevcuttu, herhangi bir sorun yaşanmadı.

Bizde herkez baliklama atlar işçilik az olsun parasi iyi olsun būtūn işi ben yaptim babami tanidigi elektrikciye planida ben cizdim verdim zamaninda 200 verdim islemleri baslatti bir hafta sonra dedi sef 250 daha istedi dedi bende isim görūlsūn dedim yeterki eski saat takmistim elektronige gecmisti sonradan carsiya bir elektrikci dūkkanina gittim benim saati ve plani cikacak kaca yaparsin dedim elektronik saat dahil 450 bin dedi kardes arastir derim sanayi saati koy derim ilerde su isitma filan gerekli makinalar icin

Kabloyu al derim sonra elektrikci cagir yada elektrik kurumundan birine yaptir uygun yaparlar dūkkanlara gitme

PROJE PROJE PROJE ...

Kafadan kabala hesaplarla olmaz bu iş arkadaşlar pazardan malmı alıyorsun 2kg kaç para evladım :)
Ev var 5kw ev var 20kw akıllı evi var aptal evi var jakuzisi var salon tipi kliması var motorlu giriş kapısı panjurlu garajı var, var oğlu var.
Zaten bir yapı besleme kablo kesiti 6mm2 altında olamaz.

İç tesisler yönetmeliğinden taneler;

Madde 22- (Değişik ek: RG 30.11.1995-22479)İzin Verilen En Büyük Yük Değeri

Üç fazlı tesislerde nötr iletkeni bulunanımda faz-nötr arasına nötr iletkeni bulunmayanlarda iki faz arasına bağlanacak yükün değeri (bağlantı gücü) en çok 5 KW olabilir. 5KW' in üzerindeki beslemeler üç fazlı sistemle yapılır.

vii) (Değişik fıkra: RG 04.04.1986-19068)Yapı bağlantı hatları ve kullanılacak iletkenlerin kesiti bakır gereç için en az 6 mm2 alüminyum gereç için en az 10 mm2 olmalıdır.

Merhaba arkadaşlar 2 dairelik bir evde direkten sayaca çekilecek kablo nasıl olmalı yani kaçlık ve hangi cins kablo kullanılmalı. Kablo hattı direkten evin çatısına oradanda elektrik sayaçlarına gidiyor yani yeraltı değil havadan geçen kablo olacak. Birde kullanılacak kablonun metre birim fiyatı nedir? 3 farklı tesisatçı çağırdım üçüde farklı fiyat çıkardı ve hepsinin arasında ciddi farklar var.
PROJE PROJE PROJE ...

Kafadan kabala hesaplarla olmaz bu iş arkadaşlar pazardan malmı alıyorsun 2kg kaç para evladım :)
Ev var 5kw ev var 20kw akıllı evi var aptal evi var jakuzisi var salon tipi kliması var motorlu giriş kapısı panjurlu garajı var, var oğlu var.
Zaten bir yapı besleme kablo kesiti 6mm2 altında olamaz.

İç tesisler yönetmeliğinden taneler;

Madde 22- (Değişik ek: RG 30.11.1995-22479)İzin Verilen En Büyük Yük Değeri

Üç fazlı tesislerde nötr iletkeni bulunanımda faz-nötr arasına nötr iletkeni bulunmayanlarda iki faz arasına bağlanacak yükün değeri (bağlantı gücü) en çok 5 KW olabilir. 5KW' in üzerindeki beslemeler üç fazlı sistemle yapılır.

vii) (Değişik fıkra: RG 04.04.1986-19068)Yapı bağlantı hatları ve kullanılacak iletkenlerin kesiti bakır gereç için en az 6 mm2 alüminyum gereç için en az 10 mm2 olmalıdır.
Kablo kesiti ile ilgili soylenecek en net yorum yapilmis zaten. Ben kalite ile ilgili soyleyeyim. Fiyat farkinin farkli cikmasinin en buyuk sebebi maliyettir.
Maliyetin farkli sebepleri olabilir.
Ayni urunu ucuza almak. Daha kalitesiz urunu ucuza almak. Isciye az para vermek. Vergi vermemek. Gibi gibi...
Siz kaliteye bakin. Can emanet ediyorsunuz o kabloya. Biraz fazla para verin kaiteli malmeze kullanin. Prysmian kablo iyidir candir :) teklif alirken toplam parayi sormayin. Kalem kalem alin teklifi. Malzemenin adi markasi birim fiyati toplam fiyati iscilik fiyati ve teslim suresi isteyin. Bilinvli alirsaniz teklifi karsi tarafta direk dusunce degisir iyi yonde

Hesaba dökebilir misiniz ustam? 3*16+10 yeterli demişsiniz...

selamlar. bu meslege yeni başladım yardımcı olursanız sevinirim ana besleme kablosunu secerken nelere dikkat etmek gerekiyor ve katalog okuması nasıl yapılıyor bilmiyorum attıgım excel dosyasında kablolar seçilmis ancak nasıl yapıldıgı hakkında bilgim yok. gerilim dusumunden akımı bulunca nasıl kesit seciliyor anlatabilirnisiniz. sımıde tesekkurler

Ekli dosyalar

• kablo hesap.xlsx
    71.4 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular